Förutom att få bekräftelse i form av säljsiffror och beröm på internet kan det vara trevligt för utvecklare att vinna lite priser då och då.

The Game Awards är en årlig spelceremoni skapad av journalisten Geoff Keighley. Den innefattar många olika kategorier och lyfter inte bara AAA-jättar, utan också välgjorda indietitlar. Förutom prisutdelning kommer det i år dessutom bli exklusiv premiär för efterlängtat #Mass Effect: Andromeda-gameplay.

Utmärkelsen årets spel gick förra gången till välförtjänta #The Witcher 3, men nu är det som bekant ett nytt år och det betyder att nya vinnare ska koras. Reglerna lyder att spelet måste ha släppts innan den 24:e november, så förvänta dig inte att se något pris för #Final Fantasy XV eller #The Last Guardian.

Här är de nominerade spelen för 2016:

Klicka för mer information

GAME OF THE YEAR

  • Doom (id Software/Bethesda)

  • Inside (Playdead)

  • Overwatch (Blizzard)

  • Titanfall 2 (Respawn/Electronic Arts)

  • Uncharted 4: A Thief's End (Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment)

BEST GAME DIRECTION

  • Blizzard (for Overwatch)

  • Dice (for Battlefield 1)

  • id Software (for Doom)

  • Naughty Dog (for Uncharted 4: A Thief's End)

  • Respawn (for Titanfall 2)

BEST NARRATIVE

  • Firewatch (Campo Santo)

  • Inside (Playdead)

  • Mafia III (Hangar 13/2K)

  • Oxenfree (Night School Studio)

  • Uncharted 4: A Thief's End (Naughty Dog/SIE)

BEST ART DIRECTION

  • Abzu (Giant Squid/505)

  • Firewatch (Campo Santo)

  • Inside (Playdead)

  • Overwatch (Blizzard)

  • Uncharted 4: A Thief's End (Naughty Dog/SIE)

BEST MUSIC/SOUND DESIGN

  • Battlefield 1 (DICE/EA)

  • Doom (id/Bethesda)

  • Inside (Playdead)

  • Rez Infinite (Enhance Games)

  • Thumper (Drool)

BEST PERFORMANCE

  • Alex Hernandez as Lincoln Clay, Mafia III

  • Cissy Jones as Delilah, Firewatch

  • Emily Rose as Elena, Uncharted 4: A Thief's End

  • Nolan North as Nathan Drake, Uncharted 4: A Thief's End

  • Rich Summer as Henry, Firewatch

  • Troy Baker as Sam Drake, Uncharted 4: A Thief's End

GAMES FOR IMPACT

  • 1979 Revolution (iNK Stories)

  • Block’hood (Plethora Project/Devolver Digital)

  • Orwell (Osmotic Studios/Surprise Attack)

  • Sea Hero Quest (Glitchers)

  • That Dragon, Cancer (Numinous Games)

BEST INDEPENDENT GAME

  • Firewatch (Campo Santo)

  • Hyper Light Drifter (Heart Machine)

  • Inside (Playdead)

  • Stardew Valley (ConcernedApe/Chucklefish Games)

  • The Witness (Thelka, Inc.)

BEST MOBILE/HANDHELD

  • Clash Royale (Supercell)

  • Fire Emblem Fates (Intelligent Systems/Nintendo)

  • Monster Hunter Generations (Capcom)

  • Pokemon Go (Niantic)

  • Severed (DrinkBox Studios)

BEST VR GAME

  • Batman: Arkham VR (Rocksteady Studios/WBIE)

  • EVE: Valkyrie (CCP Games)

  • Job Simulator (Owlchemy Labs)

  • Rez Infinite (Enhance Games)

  • Thumper (Drool)

BEST ACTION GAME

  • Battlefield 1 (DICE/EA)

  • Doom (id Software/Bethesda Softworks)

  • Gears of War 4 (The Coalition/Microsoft Studios)

  • Overwatch (Blizzard)

  • Titanfall 2 (Respawn/EA)

BEST ACTION/ADVENTURE GAME

  • Dishonored 2 (Arkane Studios/Bethesda Softworks)

  • Hitman (IO Interactive/Square-Enix)

  • Hyper Light Drifter (Heart Machine)

  • Ratchet & Clank (Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment)

  • Uncharted 4: A Thief's End (Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment)

BEST RPG

  • Dark Souls 3 (FromSoftware/Bandai Namco Entertainment)

  • Deus Ex: Mankind Divided (Eidos Montreal/Square-Enix)

  • The Witcher 3: Wild Hunt -- Blood and Wine (CD Projekt RED)

  • World of Warcraft: Legion (Blizzard)

  • Xenoblade Chronicles X (Monolith Soft/Nintendo)

BEST FIGHTING GAME

  • Killer Instinct Season 3 (Iron Galaxy Studios/Microsoft Studios)

  • King of Fighters XIV (SNK/Atlus USA)

  • Pokken Tournament (Bandai Namco Studios/The Pokemon Co.)

  • Street Fighter V (Capcom)

BEST STRATEGY GAME

  • Civilization VI (Firaxis Games/2K)

  • Fire Emblem Fates (Intelligent Systems/Nintendo)

  • The Banner Saga 2 (Stoic Studio/Versus Evil)

  • Total War: Warhammer (Creative Assembly/Sega)

  • XCOM 2 (Firaxis Games/2K)

BEST FAMILY GAME

  • Dragon Quest Builders (Square Enix)

  • Lego Star Wars: The Force Awakens (TT Fusion/WBIE)

  • Pokemon Go (Niantic)

  • Ratchet & Clank (Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment)

  • Skylanders: Imaginators (Toy for Bob/Activision)

BEST SPORTS/RACING

  • FIFA 17 (EA Canada/EA Sports)

  • Forza Horizon 3 (Playground Games/Microsoft Studios)

  • MLB The Show 16 (SCE San Diego Studio/SIE)

  • NBA 2K17 (Visual Concepts/2K Sports)

  • Pro Evolution Soccer 2017 (PES Productions/Konami)

BEST MULTIPLAYER

  • Battlefield 1 (DICE/EA)

  • Gears of War 4 (The Coalition/Microsoft Studios)

  • Overcooked (Ghost Town Games/Team 17)

  • Overwatch (Blizzard)

  • Titanfall 2 (Respawn/EA)

  • Tom Clancy's Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

MOST ANTICIPATED GAME

  • God of War (Santa Monica Studio/Sony Interactive Entertainment)

  • Horizon: Zero Dawn (Guerrilla Games/Sony Interactive Entertainment)

  • Mass Effect: Andromeda (Bioware/EA)

  • Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo)

TRENDING GAMER, PRESENTED BY INTEL

  • AngryJoeShow

  • Boogie2988

  • Danny O'Dwyer

  • JackSepticEye

  • Lirik

BEST FAN CREATION

  • Project A2MR

  • Pokemon Uranium

  • Brutal Doom 64

  • Enderal: The Shards of Order

BEST ESPORTS PLAYER, PRESENTED BY OMEN BY HP

  • Faker – Lee Sang-hyeok (SK Telecom T1, League of Legends)

  • Coldzera – Marcelo David (SK Gaming, Counter-Strike: Global Offensive)

  • ByuN –Hyun Woo (Starcraft 2)

  • Infiltrator – Lee Seeon-woo (Team Razer, Street Fighter V)

  • Hungrybox – Juan Debiedma (Team Liquid, Super Smash Bros.)

BEST ESPORTS TEAM

  • SK Telecom T1 (League of Legends)

  • Wings Gaming (DOTA2)

  • SK Gaming

  • ROX Tigers (League of Legends)

  • Cloud 9

BEST ESPORTS GAME

  • Counter-Strike: Global Offensive (Valve)

  • DOTA2 (Valve)

  • League of Legends (Riot)

  • Overwatch (Blizzard)

  • Street Fighter V (Capcom)

Galan kommer att sändas via alla möjliga tjänster den 1:a december. YouTube, Twitch, Facebook, Steam, Snapchat - listan kan göras lång. Showen stödjer till och med VR genom tjänsten NextVR, och blir den första prisutdelningen någonsin att sändas via virtuell verklighet.

Kommer du att sitta bänkad?

Skicka en rättelse