Fotbollsklubben Manchester United stämmer Football Managers utgivare Sega och utvecklare Sports Interactive, rapporterar The Guardian.

I korthet menar Premier league-klubbens jurister att Sega och SI Games använder deras välkända varumärke utan att betala licenspengar. Man säger att företagen på olika sätt försöker använda namnet utan att betala för sig, bland annat genom att uppmana privatpersoner att skapa moddar med klubbens varumärke.

Spelmakarna försvarar sig med att Manchester United funnits med i deras spel sedan 1992 "utan klagomål", och att det är relevant att nämna klubbens namn i sammanhanget (fotbollsspel).

Det kan bli intressant att se hur det går i målet, eftersom även andra fotbollsspel (Fifa, PES) har svårt att få med alla stora klubbar. Fotboll är en del av allas vardag, då blir det lite märkligt att inte kunna ha med alla klubbar i ett spel som handlar om fotboll. Ingen klubb skulle ju komma på idén att kräva licenspengar när deras namn nämns i sportnyheter.