Fyra år efter det första spelet är det till slut dags att fortsätta musen Quills resa genom sagovärlden. Moss: Book 2 släpptes igår till Playstation VR, och lanseringstrailern ser ni ovan.

Det har i grov drag samma spelmekanik som det första spelet, som blandar plattformshoppande med pussel och strider. Den här gången får vi dock möjlighet att påverka Quills utveckling. Vi kommer heller inte bara att ha ett svärd att slåss med, utan även andra vapen, som den stora klubba vi ser i trailern.

Spelet är som sagt ute till PSVR, men utvecklarna har sagt att det ska släppas till fler plattformar så snart som möjligt, vilket vi får anta innebär pc och Meta Quest, precis som det första spelet. Valet att släppa det till flera plattformar lär dessutom ha bidragit en hel del till att det första spelet såldes i över en miljon exemplar.