Mythforce hämtar inspiration från 80-talets överlägsna barnprogram och släpptes i early access på pc tidigare i år. Tyar man inte med att testa den ofärdiga versionen så har vi nu ett skarpt släppdatum för spelet, nämligen den 12 september. Då släpps det inte bara till pc, utan även Nintendo Switch, Xbox One, Xbox Series X/S och Playstation 4/5.
Spelet har ett roguelite-upplägg och kan spelas ensam eller i co-op med upp till tre andra. Det utspelar sig i Castle of Evil, där nån häxa härjar och måste pryglas. Som vanligt i roguelite-sammanhang är det meningen att man ska dö med jämna mellanrum, men för varje vända blir man lite starkare.
Man får välja att spela som en av fyra hjältar: Rico (rogue), Maggie (mage), Hawkins (hunter) och Victoria (knight), var och en av med sina egna förmågor och spelstilar.