Grundarna av Rocksteady Studios, legendarisk för Batman Arkham-serien, gör singleplayer-action av AAA-snitt med Xbox Game Studios som finansiärer. Detta enligt källor till webbplatsen Exputer.
Xbox Game Studios luktar release till åtminstone pc och Xbox, men då Microsoft på senare tid släppt spel till både Playstation- och Nintendo-konsoler ska plattformar inte huggas i sten.
Sefton Hill och Jamie Walker grundade Rocksteady för snart tjugo år sedan, men numer verkar Arkham-veteranerna på Hundred Star Games (och befinner sig alltså långt bort från den soppan som blev Suicide Squad). Där styr de skutan och även om vi inte vet vad studion sysslar med kan man uttrycka en viss förhoppning om att äpplet inte faller jättelångt från Arkham-trädet.
Men det är, som mycket annat i dessa tider, rykten.
Hundred Stars siktar på att vara ett litet team på hundra anställda (allting är relativt) som håller innovation främst. Det talar förstås mot att de gör en ren Arkham-klon. Fortsättning följer.