På självaste ettårsdagen för Playstation VR2 i februari sa Sony att man testar pc-spel på det än så länge PS5-exklusiva headsetet. Nu har internet grävt fram att Sony har certifierat (översättning) en pc-adapter för PSVR2 hos koreanska Radio Research Agency.

Den bär det talande namnet "PlayStation VR2 PC adapter" och certifieringen skedde för två månader sedan. Det stärker Sonys tidigare antydningar om att det kan bli aktuellt med pc-spel på PSVR2 redan under 2024.

Frågan är vad adaptern är till för. SweClockers redaktör Jonas Thörnqvist spår att adaptern ska anpassa headsetet för HDMI-anslutning. Då kan adaptern få USB-C in och HDMI och USB ut. Han tror även att det kan bli fråga om strömmatning av något slag. Om det nu blir någon pc-adapter; det är ju inte officiellt klart än.

I övrigt surrar färska rykten om en Playstation Showcase-visning i september, och tidigare i vår har det gluckats om en State of Play-show nu i maj. Men då får de raska på, för juni närmar sig. Det är ju den 29:e i dag. 29:E MAJ!

Officiellt har Sony inga visningar på gång. Men de har ett gäng spel på gång framöver, och tillsammans med potentiell PS5 Pro-lansering i höst och kanske en PSVR2 till pc-adapter så skulle det förvåna om vi inte får en visning innan hösten är över oss.