För bara en månad sedan skrev vi om ett av de Sims-liknande spel som är på gång, Life by You, vars släpp i early access då hade försenats för tredje gången. Men en buggfylld resa mot ett färdigt spel blir det tyvärr inte.
I ett pressmeddelande skriver utgivaren Paradox att spelet nu är nedlagt. De har haft stora förhoppningar på det och sett potentialen, men anser att det nu står tydligt att det inte kommer att kunna möta deras förväntningar och att en version de är nöjda med skulle ta för lång tid att utveckla.
Vidare skriver vd:n Fredrik Wester att de senaste lanseringarna från Paradox inte har varit tillräckligt bra och att de måste börja leverera betydligt mer konsekvent kvalitet. Därför ska de nu se över hur de leder sina projekt och organiserar sig.
Sims-älskare får därmed försöka se fram emot Inzoi, nästa Sims-spel och Paralives, för att nämna några exempel.