UBOAT är en ubåtssimulator som genomgick en framgångsrik (om än blygsam) Kickstarter-kampanj under 2016 och därefter släpptes i early access på Steam 2019. Där har det blivit mycket uppskattat, och nu är det snart dags för spelet att sjösättas på riktigt.

I trailern ovan får vi veta att det lämnar early access den 2 augusti. Det är ett singleplayer-spel som utspelar sig under andra världskriget och låter en kontrollera och ta hand om besättningen för att se till att de gör sitt jobb och mår bra. Det gör man ur en sidovy, men man kan även skifta till förstapersonsvy för att få lite extra inlevelse.

I dagsläget kan man bara spela som en tysk besättning, eftersom de inte nådde delmålet för allierade ubåtar i Kickstarter-kampanjen, men det är inte omöjligt att det är något som läggs till senare, alternativt något som fixas med moddar.