Den amerikanska fackföreningen SAG-AFTRA tog förra året ut sina skådespelare strejk för att sätta press på tv- och filmproducenter, och nu är den återigen på krigsstigen. För ett par dagar sedan höll de i ett möte där de gav sin chefsförhandlare auktoritet att när som helst utlösa en omedelbar strejk för de medlemmar som skådespelar i interaktiva medier, alltså spel.

Förhandlingar med aktörer i spelbranschen – inklusive EA, Epic games, WB Games och Activision – har pågått sedan 2022, men fackföreningen säger sig vara långt från en lösning, bland annat gällande skydd mot att spelskådespelare inte exploateras med hjälp av AI. Redan förra året hotade de med strejk bland spelskådisar, men nu trappar de alltså upp.

Vi står fast i vår hängivelse till våra medlemmar som jobbar med detta kontrakt och vars otroliga prestationer är hjärta och själ i världens populäraste spel. Tiden rinner ut för dessa företag att nå en överenskommelse.