Dracula vaknar ju vart 100:e år och nu verkar det vara dags igen. Det har visserligen bara gått 10 år sedan senaste Castlevania, men nu verkar det vara dagas igen för en uppföljare. Enligt Geekinout håller nämligen Konami på med ett nytt spel i serien och det ska avslöjas i år.
Det är oklart om vem som gör spelet och vad för typ av spel det blir. En teori skulle kunna vara att Mercury Steam återvänder och gör ett 2D-spel där de använder sina kunskaper efter Metroid Dread. Vi vet att Mercury jobbar på flera okända projekt och Castlevania skulle mycket väl kunna vara en av dem.
Konami har jobbat hårt för att återuppliva sina gamla serier. Vi har senast fått remaken av Silent Hill 2 och de har flera Silent Hill-projekt på gång. Till sommaren kommer den efterlängtade remaken av Metal Gear Solid 3 och det kan nog också bli starten på att återuppliva den serien. Castlevania är orört än så länge, men det känns logiskt att den skulle vara näste man (vampyr) på tur.