I en Financial Times-intervju säger #Activision Blizzard-chefen Bobby Kotick att 60 procent av alla Xbox Live-prenumerationer endast existerar för att spela Call of Duty på.
- Vi har hört att 60 procent av Microsofts prenumeranter i princip är på Live tack vare Call of Duty, säger Kotick.
Om denna uppgift stämmer är det i sådana fall ändå inget som Activision tjänar några pengar på, och detta vill den gode Bobby ändra på.
- Vi deltar inte finansiellt i den inkomstströmmen. Vi skulle verkligen vilja ha möjlighet att ge mycket mer värde för de här miljoner spelarna på Live, men det är inte vårt nätverk. Konsoler gör ett väldigt bra jobb i att supporta spelaren. [Men] om vi ska kunna vidga vår publik kommer vi behöva andra sätt.
Sedan tidigare har Kotick velat ha någon form av prenumeration för framtida Call of Duty-spel. Den 9 november släpps #Call of Duty: Black Ops till Windows, Xbox 360 och Playstation 3. Det släpps utan månadskostnader.