Game Trade Journals lista över vad en handfull högsta höns inom spelbranschen tjänar borde skava lika fint som en nagel i ögat på de som blivit uppsagda från sina utvecklarjobb det senaste halvåret. Genom lite gammalt hederligt journalistgräv i boksluten har de fått fram vad några av höjdarna på de största spelföretagen fick för löner och bonusar under det för många skakiga 2008.
#Activision gjorde en nätt förlust på 107 miljoner förra året men bossen Bobby Kotick behöver nog inte stå i kö till soppköken. Han fick totalt 14,9 miljoner USA-dollar från företaget, varav närmare 900 000 var själva lönen och resten bonusar (5 miljoner) och aktieavkastning.
#Electronic Arts [n=30127 lägger ner] nio kontor och säger upp 10% av arbetsstyrkan och visst tjänar John Riccitiello bara en tredjedel så mycket som Kotick. En total inkomst på $5 miljoner (varav $750 000 var lön) borde ändå vara tillräckligt för han ska slippa shoppa begagnade kläder på eBay.
[float="left"]<img src="http://www.fz.se/bilder/_imge.php?i=25910" width="50"></img>[/float]
För en dryg vecka sedan [n=31713 ryktades] det om att #THQ är nära ekonomisk knock-out och det syns verkligen på chefen Brian Farrells lön. I jämförelse med konkurrenterna är hans ersättning ett skämt, endast $651 987 men $1,4 miljoner i aktier håller honom nog från fattighuset. Så länge de inte faller mer än de 30% i värde som analytiker på Wall Street förutspår.