Tre raser
- tre gameplay.
Det absolut första valet man ställs inför är dock vilken ras man ska välja. Det finns tre olika raser som var och en besitter olika egenskaper och som innebär olika gameplay:
- Covenanterna är en mångsidig ras som har kraftfulla helande och återupplivande egenskaper, vilket gör dem seglivade. De är även starkt troende och inte särskilt tillmötesgående mot de som inte följer deras tro till den "Empyreiska lagen".
- Nihilimerna är intellektuella och strikta varelser som på grund av sitt förflutna har blivit alltmer kalla och cyniska. De har en förmåga att kunna specialisera sig i väldigt hög utsträckning vilket kan leda till hårresande spetskompetens.
- Thûl kallas hårdingarna och de är mindre beroende av planering och strategiska lösningar än de övriga raserna. Även dessa är starkt troende, men dock till shamaner och delar alltså ej covenanternas trosövertyglese.
Beroende på vilken ras du väljer kan du få uppleva ganska vitt skilda gameplay. Nihilimerna måste till exempel satsa en hel del på planering och teknologier för att avancera, medan Thûl nästan är renodlade krigare. Jag valde till exempel covenanterna för att få en balans i förhållandet administrering-stridande. Är du av den testosteronstinna naturen passar förmodligen Thûl bättre som val av ras.
Köp! Sälj!
- börsen på fantasyvis.
Något jag gillar starkt är den inbyggda autentiska börsen, där alltifrån sten till olika teknologier kan köpas och säljas. Marknaden fungerar mycket väl, och är till stor nytta om du har brådska med att bygga en ny byggnad för att kunna klara nästa uppdrag. Valutan kallas soulshards och dessa tillskansar du dig genom att helt enkelt klara av uppdrag. Svårare uppdrag innebär fler soulshards och lättare innebär naturligtvis färre. Soulshards fungerar inte endast som valuta utan kan även utnyttjas till att få gnosis. Gnosis är ett mått på uppmärksamheten som "the Dreamer" (tänk gud) spenderar på dig och din patria. Mer gnosis innebär gladare invånare och en kraftigare patria.
Sammanfattningsvis är Dreamlords ett mycket genomtänkt spel. Förutom den ovanliga kombinationen av genrer har Lockpick lyckats skapa ett ganska typiskt MMO. Men denna ovanliga kombination innebär både för- och nackdelar. Strategidelen är väl utarbetad och erbjuder rigorös information och administrativa möjligheter. Nackdelen är bara att man i och med strategidelen även förlorar känslan av rollspel. Du har visserligen möjlighet till att utveckla din dreamlord, men för lite fokus ligger på denna för att det ska kännas som ett rollspel. För er som föredrar strategi är detta förmodligen ett plus, men ni som hoppats på ett typiskt rollspel kryddat med strategi bör nog välja ett annat spel; här är det strategi som sätts i första rummet.
Att priset per månad (14,95 dollar, drygt 100 kronor) är något högre än de flesta MMO:s på marknaden idag är något som förmodligen inte talar för den här titelns framgång. Personligen tror jag att ett lägre pris per månad skulle locka till sig fler spelare vilket skulle innebära att man i framtiden kanske kan övergå till ett spel utan två olika klienter, något som sannerligen även skulle leda till ännu fler spelare. Det är synd att man tar ett så högt pris, för Dreamlords är en mycket spännande titel.
Testdator ett:
AMD Turion 64 X2 1,6 GHz
ATI Radeon X1600 512 MB Hypermemory
1 GB RAM
Windows XP (SP2)
Testdator två:
Intel Core 2 Duo 2,4 GHz
nVidia GeForce 8800 GTX 768 MB
2 GB RAM
Windows XP (SP2)