Musen som vi lagt vantarna på heter Cordless Pilot Optical Mouse. Den är svart, trådlös och har två knappar plus ett scrollhjul. Priset rekommenderas av Logitech till 299 kronor, vilket placerar musen någonstans mellan kategorin budgetmus och proffsmus, som en doldis bland nykomlingarna.

Musen som vickar på rumpan

Som vanligt med Logitech-möss är de knappast svåra att installera, i med skivan, klicka klicka klicka, ut med skivan och in med musen i USB-porten. Förutsatt att man har en USB-port det vill säga, annars får man hålla till godo med PS2-adaptern som medföljer. När musen då är installerad är det bara att lägga handen på den för att se vad den går för. Men förvåningen är omedelbar, då musen inte är jämn och därför vickar. Tänk dig Micke Dubois på en trapetslina, så förstår du vilket intryck som spred sig från min hand till min lillhjärna. Musen har på dess undersida tre glidpaddlar, två fram och en bred bak, vilket kan jämföras med mössen MX500 och uppåt som har fem. Ett billigt, men ödesdigert misstag.

För mig är det spontant väldigt svårt att inse vem den här musen är riktad till. Den är liten och trådlös, vilket kvalificerar den som en potentiell laptopanpassad mus. Men icke, för musen går inte att stänga av så om man lägger den i en väska tillsammans med datorn kommer musen tro att den används och fortsätta söka av efter ett underlag – vilket leder till att batteriet kommer att försvinna snabbare än en droppe julmust i Gobiöknen. Inte heller är det en gamingmus, den saknar MX-seriens precision och är ju dessutom trådlös. Vad har vi då kvar? Kontorsanvändning kanske? Nja, en person som arbetar med musen hela dagen vill nog ha en råtta som är snäppet mer ergonomisk.

Plasthamster eller syntetråtta?

Musen är snygg i sin mörka svarta färg och sin sparsmakade form. Men skalet känns obehagligt plastigt och med batterierna i blir musen baktung. Det här är sannerligen ingen mus man vill växa fast i och med en slags strävhet på dess yta känns det på något sätt inte naturligt att placera handen på musen.

Cordless Optical Mouse är egentligen bara ett mellanting. Den är för dyr för att vara en budgetmus och för dålig för att vara en proffsmus. Lägger man på 150 kronor så får man en MX510 som inte bara har tokigt hög precision utan även ett härligt utseende och skön passform. Men trådlös är den inte. Kontentan blir att den här musen är något som varje gamer bör akta sig för. Den går inte att spela med, den saknar känsla, den går på batterier (”Vänta grabbar, pausa klanmatchen, ska bara byta batterier i musen!”) och den har alldeles för få knappar. Logitech har med den här musen gjort ett snedsteg rätt ner i diket och hade jag inte varit förblindad av skönheten från MX510:an som ligger bredvid så hade nog betyget blivit ännu lägre. För vem vill ha en mus som är mer i vägen än användbar?