Efter ett gäng med arga konsumenter som klagar över kass kontroll, kraschar, lagg och svårigheter med att hitta motspelare så tvingas Electronic Arts ta bort sidotiteln Battlefield 3: Aftershock från app store. Mobilspelet var helt enkelt för dåligt.
Den officiella EA-kommentaren lyder så här:
– EA Mobile ämnar leverera mobil underhållning som kan matchas med det innehåll och den kvalité som användare har kommit att förvänta sig från deras favorit-EA-spelmärken. På grund av detta har vi beslutat att ta bort Battlefield 3: Aftershock från app store och håller för närvarande på att omvärdera appen utefter den konsument-feedback vi mottagit. Vi tackar alla de fans som har laddat hem spelet hittills, skriver EA.
Ett nytt Battlefield-försök till Ios väntas senare under året. Är du en av de olyckliga som hann ladda hem Battlefield-floppen innan den drogs tillbaka?
Release: 2011-10-27
Utvecklare: Digital Illusions CE
Förläggare: Electronic Arts
IEGOCENTRIC
Den Nebulösa Bloggaren [Bildjäveln]
tja bloggen
Fotograf Manuel Ek
Simon - varken mer eller mindre
Svenska Deltaco introducerar datorplattan Protab2 IPS9 från Point of View med...
Nyheter, 2012-05-24 15:23
LG Electronics har på en visning i Monaco presenterat världens största och...
Nyheter, 2012-05-24 14:54
HP Officejet 150 Mobile är enligt företaget världens första mobila...
Nyheter, 2012-05-24 14:25
Lacie lanserar en ny nätverksansluten lagringslösning (NAS) med två diskar,...
Nyheter, 2012-05-22 09:34
Asus kommer med en ny produkt som kombinerar tre olika enheter i en. Padfone...
Nyheter, 2012-05-22 09:13