FZ.se
Nyheter
Blizzard detaljerar nästa Diablo 3-uppdatering

Blizzard detaljerar nästa Diablo 3-uppdatering

48 kommentarer

Av 2012-06-07 00:10


Nu har Diablo III funnits ute närmare en månad, och version 1.03 närmar sig. Borta på officiella Diablo III-bloggen finnes ett längre designinlägg, där de förklarar framtida förändringar. För att underlätta för dig som läsare listar vi denna gång de konkreta förändringarna, medan du som söker de djupare detaljerna får läsa vidare i huvudinlägget.

Konkreta förändringar:

  • Förändrat lootsprut i olika akter: För att ge valfrihet var och hur man vill farma prylar, kan man redan i Inferno akt 1 och 2 finna alla nivåer av föremål. Däremot ökar chansen för bra prylar ju senare akt du spelar i.
  • Nephalem förändras: Nu (1.02) får du två garanterade ovanliga (gula) föremål när du har ihjäl en boss samtidigt som du har 5 Nephalem. För att man ska få ut mer av att leta vanliga eliter och dylikt kommer man i och med uppdateringen bara garanteras ett ovanligt föremål. Däremot är spelare med 5 nephalem även garanterade ett ovanligt föremål när man har ihjäl just de vanliga eliterna, vilket nu inte är fallet.
  • Monster tillfogar inte mer skada även om det blir fler spelare: De har kommit fram till att den extra skadan som monster tillfogar (15 procent) för varje spelare begränsar samarbetandet mellan spelare, och att den skalenliga hälsoökningen (monstrena får linjärt skalenlig hälsa per spelare) är tillräckligt.
  • Förändrad nivåsvårighet: De anser att Inferno akt 1 är rimlig, men att hoppen därefter är alldeles för stora. De tänker att om en närstridskaraktär precis kan hantera en akt med en offensiv uppbyggnad, ska den med viss svårighet kunna hantera nästa med en defensiv. Exempelvis: Akt 2 offensiv, akt 3 defensiv. Samla föremål, akt 3 offensiv, akt 4 defensiv.
  • Ökad kostnad för att reparera: De anser att det kostar alldeles för lite att fixa till sin utrustning vilket låter spelare ut fiender genom att dö och återuppliva, dö och återuppliva, dö och återuppliva, och döda. Detta för att sedan för en spottstyver reparera kalaset. Därmed ökas reparationskostnaderna för föremål på nivå 60 och högre med fyra till sex gånger.
  • Minskat beroende av ökad attackhastighet: De bedömer att ökad attackhastighet är alldeles för viktigt just nu, och kommer på något sätt sänka dess betydelse för att öka karaktärsbyggnadsvariationen.
  • Billigare juvelkonstruktion: Till och med flawless-juveler sänks kostnaderna väsentligt för att sätta ihop dem. Däremot kvarstår kostnaden för de två högsta nivåerna.

Däremot får du bland annat vänta längre på exempelvis uppgraderade legendariska föremål. De kommer inte heller förändra klasserna väsentligt vid detta tillfälle, utan kommer se hur ovanstående förändringsgrunder påverkar spelarbasen. Huvudinlägget har även siffror på hur stor chans du har att x föremål släpps på y akt.

Vad tycker du om Diablo III för tillfället?

Läs blogginlägget i sin helhet
Allt om E3 2012
Spelinformation
Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Dölj toppkommentarer Toppkommentarer
  • Harpa
    Harpa 2012-06-07 11:14
    Grimmy- skrev:
    Frågan är om man ska sluta följa fz efter mer än tio år bara pga att de numera har världens sämsta skribent i form av hampus erlandsson. Alla andra är bra. Vad finns det för alternativ till fz för jag fixar inte rubriker med verbet detaljerar, sjukt dålig humor mm.


    Oj, värst vilken flitig besökare du var då. Om du besökt sajten i tio år har du inte varit särskilt uppmärksam de senaste tre åren.

    Jag tycker det är tråkigt att du känner så, och du har säkert någon anledning till hur du tänker och resonerar, men om du vill bidra med något är det fantastiskt mycket bättre om du kommer med relevant feedback, alternativt håller tyst och tar det i pm. Nu är du bara destruktiv utifrån att du tog tanks-artikeln samt denna våldsamt personligt och uttryckte det på ett sätt som generellt inte skapar någon förbättring någonstans.

    Ta det lugnt, ta en kopp te och fundera på vad det var som gjorde dig så förgrymmat arg, varefter du gärna får formulera det på ett sätt som faktiskt bidrar till någonting gott.
  • Fisse
    Fisse 2012-06-07 01:25
    bjosarn skrev:
    Gillar inte att akt 2, 3 och 4 blir lättare.
    Gillar inte att de tar bort +skada när man är i grupp.

    Gillar nya Nephalem-buffen (gör det värt att spela igenom längre sträckor).


    Nä svårighetsgraden i A2-4 är jätterolig för melee.
    Ända sättet att klara det just nu med baba/monk är att köpa gear för 10-20 mille på AH, alternativt farma åt sin melee karaktär med DH/Wizzard.

    Kolla bara vad str+vita saker kostar på AH, helt skadat.
    Så du kan ju ogilla det, märker att du inte lirar melee eller ÄLSKAR att farma gold 24/7.
  • Preed
    Preed 2012-06-07 01:09
    Struggle skrev:
    Samt får de nog höja gold droppsen i Inferno lite till isf.


    What? Så dom skall höja reparationskostnaden så det skall vara viktigare att hålla sig vid liv och sedan höja golddropsen och göra sin egen ändring ogjord? Effektivt balanserande!
Skriv kommentar
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ