| Genre: | Action, Förstaperson |
|---|---|
| Testplattform: | PC, Xbox360, PS3 |
| Utgivare: | Electronic Arts |
| Utvecklare: | Digital Illusions CE |
Hemliga organisationer, elaka ryssar och hot om massförstörelsevapen. Ett vanligt dagsverke för gänget i Bad Company men deras andra uppdrag är allt annat än allehanda, vi berättar varför.
Nästan varje gång jag ska skriva en text om Battlefield brukar jag halka in på någon gammal minnesvärd anekdot om hur jag blev sprängd i öknen av tyskt jaktflyg eller lyckades utmanövrera en ettrig pansarvagn med attitydproblem. Det är så lätt gjort, för det är ju de intensiva och frenetiska striderna som gjort serien så älskad. Du har jublat när ditt lag lyckats vända ett till synes hopplöst underläge till en värmande seger och förbannat gångerna när den tidigare självklara segersötman förvandlats till bitter förlustgalla.
Electronic Arts och Dice förstår självklart vad som gör Battlefield populärt, de har till och med marknadsfört Bad Company 2 med filmer på temat ”stridsögonblick”. Ändå känns det som en ganska färsk insikt. Det första, konsolexklusiva, Bad Company hade förvisso alla ingredienser i singpleplayer men förvaltade aldrig arvet från multiplayer på samma sätt som uppföljaren gör. Det bars upp av den sköna dialogen och nyheten att kunna spränga väggar och slippa oroa sig för att ett staket skulle stoppa din framfart i en bestyckad konservburk. Däremot inte så mycket av striderna, som ofta kändes repetitiva och bleka i jämförelse med dem mot andra människor. Öppna miljöer och fordon räckte inte till för att skapa en solid upplevelse. Storyn om de snacksaliga soldaternas jakt på guld, som ledde dem rakt in i en rejäl soppa, fick aldrig något direkt stöd i bandesignen. Ofta rörde sig det sig om att förflytta sig från punkt A till punkt B, skjuta lite fiender för att sedan spola tillbaka och repetera.
Avståndet från det lössläppta äventyret till det stridsinferno som mött mig de senaste dagarna är nästan lika lång som steget från andra världskrigets skyttevärn till dagens stadsbataljer. Det handlar fortfarande om att skjuta eller bli skjuten, men med ett par enkla medel är det en så pass fläskig upplevelse att jag många gånger bara sitter och flinar gillande. Dice har, inte helt oväntat, närmat sig den stora konkurrenten Call of Duty vilket innebär en mer styrd upplevelse. Det spelet förlorar i frihet tar det igen i inlevelse och det rör sig sällan om några korridorer med låsta dörrar på båda sidor. Du har ofta möjlighet att ta din egen lilla omväg och bandesignen är så mycket bättre.
Förutom att du sällan behöver gå längs den upptrampade stigen för att nå ditt mål är vapenarsenalen en viktig ingrediens för skapa Battlefield-känslan och ge dig möjlighet att tackla motståndet på ditt eget sätt. Här och var finns det vapenlådor där du kan välja vilka två vapen du vill bära med dig. Föredrar du att decimera basen i dalgången nedanför med ett prickskyttegevär, ett frontalangrepp med en tung kulspruta rasslandes vid höften eller skjuta dig från skydd till skydd från flanken?
Det finns också ett väldigt belönande fjärde alternativ. Utrusta dig med ett pansarskott och sänk hus efter hus. Frostbite-motorn tillät förstörelse redan i det första Bad Company, men nu kan du jämna byggnader med marken. Första gången jag hör stålbalkarnas sista jämrande skrik innan de ger vika och gör pölsa av av eventuellt innehåll blir jag kär. På samma sätt blir jag lika förvånad när taket som så många gånger tidigare skyddat mig från flygattacker nu gör lapskojs av min lekamen. Förstörelse må vara en av titelns buzz-ord men det gör faktiskt mycket för spelupplevelsen.
Det första spelet var också en smula enformigt på den visuella fronten men det kan vi inte beskylla Bad Company 2 för. Miljövariationen är faktiskt smått fantastisk. Ena stunden befinner jag mig på en snötäckt bergstopp där det är så kallt att jag måste skynda mellan värmande brasor för att inte frysa ihjäl, samtidigt som fienderna vill skriva sitt namn i snön med mitt röda blod. Fem minuter senare susar jag nedför en vindlande stig genom en fuktig djungel samtidigt som en av vapenbröderna häver ur sig kommentaren ”snöskotrar är för fegisar”. Nästa anhalt kan vara en torrlagd havsbotten som pryds med rostiga skepp som likt skeletten från dinosaurier skvallrar om en förlorad tid.
Dice har också gjort ett mästerligt jobb med att fylla ut ytan bortom själva banområdet med frodiga bergssluttningar, massiva klippor och stadslandskap som bygger upp och bidrar till illusionen att det är en verklig värld jag rör mig genom. Jag har alltid varit fascinerad av hur utvecklare har ”fuskat” för att förlänga horisonten och enligt mig är det beviset på ett bra hantverk.
Ett bra hantverk är också orden jag slutligen landar på efter mina timmar i den något korta solokampanjen men då väntar ändå den riktiga striden runt hörnet. Vårt omdöme om multiplayer, och ett betyg för spelet, läser du här.
Det klart bästa med Bad Company 2 är ljudet! Aldrig hört något så bra i ett fpsspel innan.
Blir nog ballt detta, hardcore blir det för egen del!
Hoppas att miljöombytena är bättre än i MW2. Jag tycker inte att det är ett bra spel för att varje bana utspelar sig i olika miljöer, jag vill känna att jag tar mig någonstans inte bara kastas in i en ny miljö med någon billig story. Ibland märks det lite allt för tydligt att utvecklarna vill visa vad sin grafikmotor kan, ett bra exempel är Unreal 2. Helt ok spel men mer en teknikdemo, dock hade det världens bästa mp nämligen XMP!
Något kort? Tog 6 timmar nonstop för mig, MW tog max 5 timmar
MW2 Recension: "Kampanjen kunde varit längre"
BC2 Recension: "Något kort"
Var ju längre än MW2, så då borde det inte få "något kort" imo
Mera jungel och mera urban vore sjukt coolt!
bra spel längtar tills imorn!
Längtar tills imorgon! Det var ett tag sen man hängde med Sarge, Haggard och Sweetwater
Står inget om den briljanta humorn från BC1 är kvar. Såg att någon i chatten med Patrick skrev att den mer eller mindre saknades.
Anyway, spelet verkar riktigt bra på de flesta punkterna och betan var riktigt suverän och nu sitter man på ett DX11 system så detta spel känns nästan som ett måste.
Jo spelet är jävligt najs har det redan ![]()
Multiplayer banorna är goa.
Gillade inte ettan överhuvudtaget så jag gillar knappast tvåan heller...
Efter mina "recensioner" av MP demot och betan skulle jag högst ge den en 4a. BC2 är underbart men kommer aldrig slå BC1.
Kort men riktigt bra SP.
trevligt
Såg fel och tittade på läsarnas betyg.
ååå varför läste jag nu längtar jag bara mer.
Nice som fan. Garanterat köp.
Fick nästan köpa det på elgiganten, surt att bruden såg till slut att det släpps imorrn.....
Hon skulle just slå in priset och höll spelen i handen..... faaan
http://www.gametrailers.com/video/review-hd-battl
efield-bad/62540
9,1/10
Story 7,0
Design 9,1
Gameplay 9,2
Presentation 9,5
'
Det är tamefan helt sjukt! Jag vann ett ex!
Äntligen!
The invasion of the pirates!
Jag kommer inte hoppa i taket innan jag får läsa om multiplayer. Det är därför man spelar Battlefield-serien, och de har ju varit en stadig resa neråt sen Battlefield 1942-eran.
Längtar som fan!
Jag skulle vilja ha en multiplayer PC och inte konsol recension. Även om detta var intressant läsning!
Varför inget betyg?
hmm.... Pre-loaded o klar... nu bara invänta kl 01:00!
Betuget är längst nere
Far Cry 1's SP var en ordentlig en.
Men detta är primärt ett MP spel precis som alla andra BF-spel, så en kort SP är helt acceptabelt enligt mig.
Hade hoppats få det i lådan idag så man hade kunnat lira lite SP, imorrn måste man ju jobba...satan!
ljudet suger i MP, bara en massa explosionsljud och pepprande överallt, ingen riktningsskänsla överhuvudtaget.
Jepp det gör jag iaf med tanke på hur mycket energi det är lagt på Multiplayer delen känns som SP är en bonus
Det här spelet är grymt! Lätt ett köp!
Ut med en recension nu då calle!
I morgon smäller det!
Fint! Kan inte vänta tills imorgon >_>
Håller med ljudet var det bästa jag har hört i ett fps. Sen är ju hela spelet underbart
Hej alla!
Förhandsbokade mitt bc2 för två månader sen på eastore.com, nu har jag förhandsladdat det osv. Många på sweclockers har redan fått det att fungera med multiplayern men jag kan bara lira singleplayer.
Är det någon som har fått nyckel till spelet från eastore? Och isf vart kommer den?
MvH Fect
"This game will unlock in approximately 7 hours"
fan, kommer bli svårt att kravla sig upp ur sängen i morgon!
Någon som vet om det färdiga spelet kmr flyta på bättre än i betan?, stadigare fps dvs. Har ett GF 9600 GT flöt inte alls på bra i betan enligt mig.
^-
Half-Life-serien tar då mindre tid att klara än 6 timmar.
Tror nästan det går att dra igenom Half-Life och alla dess expansioner under 5 timmar.
Ska lätt köpas
Jag hade betan och den laggade nått grymt på min dator fast jag har en bra dator...har dom fixat den skiten i det riktiga spelet?
spelet är inte perfektion! Storyn är riktigt usel. Dialogen, medans rätt kul, är så cheseey. karatärerna är underutveklade. Preston är lika rolig som ett A4 papper. MED INGET PÅ! Jag säger inte att spelet är dåligt. Men den här recensionen är ett bra exempel på att FZ borde ha en 1/10 skala....
Ljudet i spelet är typ det enda som är bra. I alla fall om man ska diskutera singelplayer delen, har dock inte lirat multi än.. Men hur som helst är singelplayer totalt värdelöst. Grafiken är ju inte den bästa heller, mw2 äger ju sönder BFBC.
Så de flesta har inte fått börja spela MP ännu?
Vet inte om jag hade ovanlig flax, men mitt ex trillade ner i brevlådan tidigare idag. Jag hade förbokat från game.
Tyvärr närmar sig tentaperioden och jag har inte tid att nöta så mycket som jag vill...
mp betan var skoj köper det mest och nästan bara för mp.
Wow vilket ljud...! Har bara 2.1 men shit vad man rycks med i spelet pga ljudet.
Vore ju oväntat om spelet fått nåt annat än 5. Så mycket reklam, intervjuer m.m. som DICE haft med FZ, så vore det förvånande om det inte fått 5/5.
5*! Älskar det!
Lääängtar tills jag skall hämta det imorrn!
Vi har inte satt betyg än. Betyget i slutet av recensionen är snittbetyget hos de läsare som betygsatt spelet i sina spelsamlingar. Vi kommer komplettera denna recension med en multiplayerrecension senare i veckan, och först då sätter vi betyg.
Och Håkan: reklam, tävlingar och annat har aldrig haft och kommer aldrig ha någon som helst inverkan på vad vi skriver i våra recensioner och vilka betyg vi sätter.
Kul med fullt betyg då GR gav tummen ner för Kampanjen ![]()
Jag som får rätt ont i fingrarna när jag spelar TB+mus tycker det är synd att det inte finns stöd för Xbox 360 kontroll. I multiplayer funkar det inte men i spels kampanjer brukar det gå rätt hyfsat att spela med kontroll.
5/5 verkar lite överdrivet, spelat igen kampanjen och spelet MP-demo. Det är ett fint spel, men behöver sex månader till för finputsning, på tok för mycket buggar och skit i single player.
Men det är ett fint spel. Det är värt 3,5 eller 4 av 5.
Edit: Ser nu att de inte hade satt betyg än, bra! Hade tappat respekt för FZ ifall de gav 5/5.
Tyvärr är spelet löjligt orealistiskt. Bara första scenen med gummibåten, stänger av motorn 2 meter från soldaterna och de märker inget. Eller skjutfest på ena sidan kullen och på andra sidan strosar nya soldater runt och har inte hört ett ljud.
Eller återigen första banan, går från natt till mitt på dagen på 2 min, spännande.
Till er som "skryter" om att att ni spelat igenom spelet trots att det inte släppts än. Antingen så jobbar ni för nån typ av media. Eller så har ni laddat ner spelet olagligt. Om det är det senare som gäller så tycker jag ni kan hoppa över att dela era åsikter här. Tack på förhand!
Ödets ironi?
Fick mitt ex tidigare idag. Hann spela ca 1h, sedan skulle jag ta hand om disken, och därefter fortsätta lira.
Står i köket med diskborsten i handen och hör att spotify stannar. Märker att datorn hängt sig helt. Provar att starta om, inget händer. Bryter strömmen, kollar att alla delar sitter som de ska, startar igen. No luck, slutsats; burkfan är död, får inte ens POST >_<
fick mitt imorse och kan bara säga att detta käkar Modern warfare 2 till frukost, allt är bra, banorna är sjukt stora, ljudet,grafiken ALLT verkligen, toppbetyg från mej iaf
Skönt att få uppdatera sitt bf2 mot en värdig uppföljare, tack Dice.
Kan ju bara kommentera på multiplayern, och den tyckte jag var löjligt dålig jämfört med gamla Battlefield 2. Önskar verkligen att DICE skulle fokusera på att utveckla i de gamla spelens anda istället för att försöka tävla med Modern Warfare 2.
F5 F5 F5 F5 F5
Skönt att höra!
BC2 är oerhört repitativt, och det är tydligen inte någon som regerar på att det är vääldligt likt MW2.
personligen tycker jag både grafiken samt spelet i sig är bättre på MW2, det är mer genomtänkt, har man spelat BC1, så är BC2 ingen direkt nyhet mer än att man jämna byggnader med Pskottet.
MW2 överlever på både SP samt extrauppdragen där an kan hålla på i timmar för att klara samt hitta allting som finns i spelet.
BC2 har 13 banor och ett knippe vapen, tog mig exakt 5 tim att dra igenom det på normal svårighet.
Om BC2 får 5 stjärnor så skall MW2 ha 7
Det är helt klart mitt favoritspel hitentills
BC2 har en otroligt kort SP kampanj, kan tänka mig att det finns folk som lirar igenom det på 3,5 timme.
MP är väl huvudpunkten med det här spelet, MW2 klarar man sig bra med SP och Spec ops, mp är ingen [nörd]vändighet att spela.
Nu återstår att se om MOH blir något att prata om eller ett enda stort efterapande på de två största fps spelen under 2009-10
jaha ja... helt ospelbart på samtliga grafikinställningar, laggar lika mycket på Med som det gör på Low, inte vågat testa High....
Dags att uppgradera min Dual Core E2160@2.88 ? tips någon?
4GB ram och 8800GTS 512
Är väldigt besviken på MP ![]()
Snajpa i detta spel var ju ingen höjdare direkt.
Sköt en snubbe i nacken som sen vänder sig om och har ihjäl mig med en grenade launcher.
*face palm*
Och eftersom snajper är det enda man är bra på i FPS spel så blev man ju inte gladare direkt efter att ha spelat MP i 3 timmar...
![]()
![]()
![]()
Sinnessjukt läckert spel, dock bara kört singleplayer nån timme nu efter releasen på Steam. Beta multiplayer kräktes jag på i vintermiljö, hehe. Som tidigare nämndes, ljudet är något av det bästa jag har hört i ett spel!
Att ljudet inte nämns i flera reviews är ju skandal, bättre ljud får man leta efter seriöst.
Längtar efter att jag skaffar detta spel. Ska bara klara MW2 på hard först, sen skaffar jag detta. Främst för SP.
Single player var kort ja, men roligt. Multiplayer där emot är guldkornet!
Banorna är skitbra enligt mig.
Är jag blind eller vad blev betyget?
Skulle varit ett köp under dagen, men så blir man av med plånboken >_< Man får vänta på bättre tider nu bara.
Skitbra spel! TACK DICE!!!
Självklart det bästa FPS PC spelet på otroligt länge!
extremt skönt att dom släppt det till PC och inte gjorde som BC1,
skulle vara stört om dom svek oss trogna pc-gamers IGEN som med BC1.. Vi som faktiskt köpte tidigare titlar och gjorde Dice till vad det är idag.
Nice! Tror dock jag nöjer mig med BF2 demot i väntan på BF3 ;)
jag har idag köpt spelet men så fort ja ska köra multiplayer står de att internet connections lost o vilken ja en testar så blir de samma, nån som vet om nån lösning på detta ?
Jag jobbar inte inom "nån typ av media", utan köpte mitt ex som vem som helst. Fick hem det den 2e och spelade igenom det på kvällen, klev därefter direkt på MP (efter midnatt den 3e).
Spelat detta sen i Tisdags (2 dar innan release i resten av världen ftw!) och jag älskar att spela detta i multiplayer, har väl nött en 6 timmar per dag än så länge
Om man köper det över steam får man vänta till imorgon på att spela både SP och MP, det känns ju inte så kul när man betalat lika mycket som alla andra. :/
Förvånar mig att det här får så högt betyg men inte Aliens vs Predator..
Nä detta var inte mycket att hänga i julgranen,,
första singelplayerbanan var väldigt bra,, men efter det blev det bara tomt,känslan försvann helt tycker jag
multiplayer då?,, nja inte speciellt bra där heller,,fortfarande samma jäkla spawncamping,ingen som anfaller alla sitter bara med snipers och farmar xp på dom som försvarar.
sen rör man sig lite väl långsamt,allt går i slow-mo känns det som...inte så påtagligt i singleplayer,men i multiplayer så suger den biten hästballar
Jag vet inte riktigt jag, jämnfört med första spelet känns det spretigt platt och oinspirerat. Efter tre uppdrag har jag fortfarande inte en blekis om vad kampanjen handlar om. Haggs nya röst är tråkig och dialogen verkar bestå till hälften av "fuck" i olika former. Var har den charmiga dynamiken mellan karaktärerna i gruppen tagit vägen, var är humorn och vad hände mellan slutet på första spelet och detta?
Det känns mer som man har startat om men återanvänder gamla karaktärer för varumärkets skull.
Jag kan inte ens spela MP.. blir kickad efter nån/några min.. uppdaterat PB och hela paketet, vägrar funka..
Edit: ändrade tillbaka foven till 55 (org) hade ändrat till (75).. men folk ska/kan spela med ändrad Fov.. RANDOM
Ett krigsspel utan fordon är som fastmonterad laptop; själva meningen försvinner. Tacka fan för BC2! Har bara fått smisk på nätet hittills (kul att folka redan nått rank 10 - 12 osv), men jag hade kul medans jag fick smaka dänga ![]()
Ett litet minus till att man måste låsa upp de essentiella tillbehören till klasserna. Jag tycker gott att man kunde få starta med defibrillatorn eller med-kitet!
Den här releasen ligger rätt högt uppe i failträdet. Helt otroligt att det inte kan funka som det ska så folk kan ens joina ett MP spel. Ja, förvisso spelservrar där man ligger på en 250 plus i ping kan man komma in på med lite tur men...
Helt ***** otroligt.
HC mode verkar vara det som är allra roligast. Minst klotter i UI:t och det krävs inte ibland uppåt 3 salvor med sniper för att döda nån.
Det är bara att gratulera DICE till en suveränt spel! Har lirat BF-serien med moddar i många herrans år och detta håller i min mening hög klass. Man får vänja om sig lite spelmässigt, men maken till röj har jag inte upplevt i ett spel tidigare ![]()
Det som glädjer mig är att man har lyckats polera grafik m.m. från betan så att det känns riktigt tight och snyggt. Det flyter ruggigt bra på min dator, vilket förvånade mig. Sitter med en AMD Athlon X2 6400+, Geforce 8800GT 512MB och 4GB ram. Trots detail och texturer på high, skuggor och effekter på medium så flyter det perfekt i 1280x1024 och många spelare.
Ljudet är i en klass för sig, men grafiken ligger inte långt efter. Detta var verkligen värt ett köp!
helt enkelt det bästa spel jag spelat sen battlefield 2. KUNG!
Och om det är någon som är lite sugen på att lira online så är det bara till o adda mig på msn (finns på min profilsida)
Klart som fan Steam ska vara offline när man kommer hem efter typ världens längsta dag på jobbet och ser fram mot att testa sitt nya spel lite. Får nog omvärdera mitt beslut att köpa mina spel över steam.
Att ha 3 kompisar och lira detta slår fan det mesta..
Kändes skönt att spelet tuffar på stadigt med min Ahtlon 64 X2 4400+ och Radeon HD 4850. ![]()
För övrigt så tycker jag att alla som kommenterar om betyg kan ge fan i att kommentera då de uppenbarligen inte läst recensionen där de står klart och tydligt att betyg kommer senare.
Sedan har jag sett kommentarer om att detta är värre railshooter än MW2, BC var helt öppna banor och då klagades det för att de var för oinspirerande.
För att kunna göra underhållande FPS krävs snitslade banor. Motivering till det påståendet? Som någon före, Half-life.
Tycker det är underbart att jag inte kan komma in på en enda laggfri BF2 server fast BC2 fungerar adekvat nog.
Var lätt värt pengarna detta spelet. Köpte det till ps3 och tycke rdet är sjukt snyggt gjort och allt. tog mig 8 timmar att klara ut alla banor. nu väntar bara mp biten.
Multiplayer är grymt roligt. Dock är spelet fortfarande tokigt buggigt..
Bästa FPS-spelet.
Bästa spelet sedan BF2! Har köpt det både till ps3 och PC
Hört att det är mycket fel och buggar? Stämmer kanske inte då... Anyhow, bra recension!
Förvånar mig att det finns singleplayer. Men men. Dör nätet så har man ju och göra. Spelat rätt mkt sen jag köpte spelet idag(igår?) och måste säga att det är mycket bra. Spring och köp! Och grafiken är hyfsad. Besviken över att det inte stödjer tesselation i DX11 dock.
KÖPT! köper aldrig spel annars men nu slog jag på stort...kolla bloggen så fattar ni
Har köpt mitt exemplar på Steam. Är det bara jag som inte kan lira MP? :-(
Jag får meddelandet "unable to connect, try again" när jag ska regga min key.... *snyyyft*
Kan FZ svara på varför de använder EAs efterbehandlade screenshots som skickas ut till spelsajterna istället för att ta egna?
Är inte poängen med en recension att vi får se hur spelet verkligen ser ut på monitorn/TV istället för hur det ser ut efter filter och efterbearbetning i photoshop?
Bevis: Precis samma bild som i recensionen finns på IGN med IGN logga istället för FZ. http://pc.ign.com/dor/objects/14320744/battlefiel
d-bad-company-2/images/battlefield-bad-company-2-
20100125115102739.html
Det kan knappast vara en överraskning för speljournalister att de bilder som spelbolagen släpper är manipulerade på olika sätt för att framställa spelet snyggare än vad det är.
Då är min fråga återigen, vad tjänar FZ på att ljuga för läsarna?
Saxat direkt från ett mail jag skrev till en polare (och mig själv;)
Kanske hjälper det någon.
vilka här kör på ps3?
Viktigaste frågan är: FINNS DET COOP-LÄGE?
nix
Oj, 5:a i betyg? Spelade vi samma spel?
De scriptade sekvenserna är buggiga, världen är så snitslad och scriptad att man tror att spelet gjordes för 5 år sedan.
Spelet är snyggt och ljudet är bra och väggarna kan raseras, men inte ens en sekund lever man sig in i rollen som hårdbarkad soldat på det sätt man gjorde i Modern Warfare 4. FY FÖR SCRIPTNING!!!!
Gör ett tillägg i mitt inlägg. Kom äntligen in på en MP-server och då rockar spelet REJÄLT!
Utan tvekan ett rättvist betyg för MP-läget (dock underkänt för deras serverbrowser).
"Du har ofta möjlighet att ta din egen lilla omväg och bandesignen är så mycket bättre".
Jomenvisst, du kan gå till höger eller vänster om en låda, ungefär så stor valmöjlighet har man att ta en "omväg". Skrattretande dåligt minst sagt!
Likaså har man ingen som helst möjilghet att välja om man vill ha "stealth" gameplay eller inte, det väljer spelet åt en och gör du inte som du ska får du spela om?? Riktigt jävla superuselt.
Tycker det är väldigt synd att recencenter smörar på som fan och inte törs (eller verkar se svagheter - så som en recencent bör). Slutar väl med att alla FPS spel blir som det gamla "house of the dead", dvs man styr inte ens utan skjuter bara, verkar inte vara någon som direkt protesterar mot denna utveckling heller. I Gears of War tog man to.m bort hopp-funktionen så man skulle vara ännu mer styrd, och alla recencenter hurrar och ger det 10/10.. Trist smörande eller så är dom bara konsolifierat hjärntvättade och förstår inte bättre?
Ljudet och grafiken är iaf bra, likaså att man gjort banorna i varierande (men igen, tyvärr hårt begränsade och små miljöer). Det LITE tråkiga med ljudet är att man dragit på alldeles för mycket reverb, så det låter sjukt burkigt bara ibland (låter kanske okej ur lite sämre system där man måste överdriva effekten lite för att den ska gå fram).
Singelplayer får 2/5 av mig. MP har jag inte provat, inväntar buggfixar.
Alltså har kört igenom halva BFBC2 nu och det jag märkt är att gobbarna skjuter igenom 15 väggar med en ak47, o det är ju lite löljigt. samtidigt som man blir o fundera på hur stor skillnad det är mellan medium o high på detaljerna i spelet, medium kan man köra på en 4x86a amiga style men sen sätter man på max på advanced så måst man ha dubbla 5970, o det är inte ens dx11? nåja negativt åtsidan, förbannat skönt spel annars, o ljudet är extremt bra, bf har nog alltid varit ett favorit enligt mig, Testa jämföra metro 2033 och bfbc2 på ljudet, fyfan vilken skillnad, dock är metro EXTREMT mycket snyggare. men då ska ni ha vettiga ljudkort o ljudsystem, inte INBYGGT SKIT och inte 2.1 TRUST skit.
Oj jag är ett år efter här vill bara säga att d måste vara synd om dom som spelar d här på pc,om d nu är så fult på pc. För på ps3 är det mycket snyggt och flyter på bra.
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
IEGOCENTRIC
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38