Onlinerollspelet EVE Online har ett väldigt fritt upplägg med enormt mycket frihet för spelarna, och trots att bråkstakarna i Goonswarm-alliansen och dess ledare Mittani just förklarat krig mot i stort sett alla som står i deras väg så är inte CCP rädda att deras spelare ska förstöra onlinerollspelet.
– Jag tror inte att vi är rädda för någon, och jag tror inte att det vore en hälsosam relation med våra konsumenter om vi vore rädda. Vi accepterar att spelarna gör konstiga saker, vidtar extrema åtgärder för att vinna och rent allmänt kommer på olika typer av smarta intriger. Goonswarm kommer upp ofta i media, men de är inte de enda som gör såna här saker, säger lead game designer Kristoffer Touborg.
– Det är en avvägning, helt enkelt – du måste acceptera att ifall du låter spelarna vara kreativa så kommer det mesta vara riktigt grymt men kanske inte allt. Det bör inte orsaka rädsla så mycket som fostra en acceptans att vissa saker fungerar och andra inte. Kreativa spelare är en välsignelse, även om de ibland får oss att jobba övertid.
CCP:s senaste uttalande kommer efter att Goonswarm-ledaren Alex "The Mittani" Gianturco förklarat krig på alla som står i vägen för Clusterfuck-koalitionen, som Goonswarm-alliansen tillhör. Goonswarm-alliansen själv består samtidigt av flera separata Goonswarm-guilds, förstås. Kriget kan börja redan den kommande helgen.
– Ingen nåd, ingen vila, inga freeports utan bara brutal erövring. Erövringarna kommer inte sluta förrän hotet mot oss är utraderat, har Mittani sagt i ett tal till sina undersåtar.
Eve Online. SRS BUSINESS.
Release: 2003-05-06
Utvecklare: CCP Games
Förläggare: CCP Games
IEGOCENTRIC
"Tidsödande mellanlandningar i tiden - och köksbord".
Johan Olander
Simon - varken mer eller mindre
Kaspers Spel, Film och TV
Under HP:s Discover-konferens i Las Vegas 11-13 juni lanserades en rad nya...
Nyheter, i går, 20:38
Den nya miniprojektorn Joybee GP3 från Benq är framtagen för att kunna användas...
Artiklar, 2013-06-13 10:39
Under sin Worldwide Developers Conference i början av veckan gav Apple världen...
Nyheter, 2013-06-12 21:46
Med de nya Quietcomfort 20-öronpluggarna från Bose kan du lyssna till musik...
Nyheter, 2013-06-11 14:11
Nu finns det möjlighet även för platser i Sverige med dålig bredbandstäckning...
Nyheter, 2013-06-11 11:41
Mittani satt även med i CSM som Ordförande. CSM är EVE's demokratiskt valda grupp av personer som vars uppgift är att föra EVE's spelar communitys talan gent i mot CCP.
Mittani blev fråntagen sin post som Ordförande och fick inte var med i CSM detta året även om han blev in vald. På grund av att han uttryckte sig mycket olämpligt på EVE Fanfest. Så olämpligt att han t.o.m fick en tillfällig bann från EVE. Och detta gjorde Goonswarm lite lätt upprörda efter som han hade vunnit en plats i CSM redan när denna bannen gick igenom.
IRL är han en Washington DC företags advokat.
Där har du lite förklaring om vem Mittani är i korta drag