FZ.se
Nyheter
Aliens-fansen rasar över inga kvinnor i Colonial Marines

Aliens-fansen rasar över inga kvinnor i Colonial Marines

124 kommentarer

Av 2012-07-05 12:04


Aliens-filmerna innehåller som bekant några av de starkaste kvinnliga hjältinnorna någonsin, men trots detta inkluderar inte Gearbox några damer i Aliens: Colonial Marines flerspelarläge. Det här har fått många av de förväntansfulla fansen att se rött, och en namninsamling har dragit igång för att åstadkomma en förändring.

– Det här är oacceptabelt för ett spel som gör sådana påståenden som det gör på sin officiella webbsajt, skapat baserat på en filmserie som har många starka kvinnliga karaktärer som Ripley, Vasquez, Ferro och Dietrich för att bara nämna några. Det är drygt 5-6 månader innan spelet går guld och släpps den 12 februari 2013, så vi behöver låta dem veta NU att de inte är sanna mot Aliens-universumet genom att inte inkludera möjligheten att spela som kvinna i flerspelarläget, säger initiativtagaren Melissa Klassen.

Tänker du stödja namninsamlingen?

Bilden föreställer Ellen Ripley – en tuff brud i lyxförpackning.

Mer om Aliens: Colonial Marines
Lill-Babs hade passat i Aliens

Hämtar priser från Prisjakt.nu ...

Priser från Prisjakt.nu Prisjakt.nu
Spelinformation
Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Dölj toppkommentarer Toppkommentarer
  • Vox
    Vox 2012-07-05 13:17
    Stödjer det helt och fullt. Om de exempelvis gjorde ett spel baserat på Terminator och sen inte gav spelaren möjligheten att spela som ett stort manligt muskelberg med stenansikte hade jag också blivit förbannad.
  • Tybalt
    Tybalt 2012-07-05 13:41
    På de gamla videoboxarnas tid stod det "I rymden kan ingen höra deg skrika."
    Varje gång jag såg det tänkte jag "Nej, inte på jorden heller.". :)
  • sgt_lol
    sgt_lol 2012-07-05 12:43
    korvparty!
Skriv kommentar
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ