FZ.se
Nyheter
Microsoft stödjer Fez-skaparnas uppdateringsbeslut

Microsoft stödjer Fez-skaparnas uppdateringsbeslut

12 kommentarer

Av 2012-07-21 17:47


Häromdagen rapporterade vi att Xbox Live Arcade-liret Fez får tillbaka sin trasiga uppdatering, eftersom Polytron uppgav att de känner att de inte kan betala de "tiotusentals dollar" det kostar att uppdatera uppdateringen. Nu har Microsoft uttalat sig om deras syn på saken.

– Microsoft Studios väljer att stödja det här valet baserat på tron att Polytron/Trapdoor var i det bästa läget för att bedöma huruvida det är en acceptabel kvalitetsnivå för spelet. Även om vi inte röjer hur mycket det kostar med uppdateringar, så erbjöd vi oss att samarbeta med Trapdoor för att säkerställa att det inte var ett begränsande problem, säger Microsoft till GI.biz.

Problemet i sig är att för mindre än en procent av spelarna så har sparfilerna förstörts vilket innebär att de inte kan fortsätta där de var. Denna minoritet har i princip klarat av, eller har klarat av spelet och Polytron bad häromdagen om ursäkt till dem som drabbats.

Spelinformation

Twittra

Facebook

Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Skriv kommentar
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ