FZ.se
Nyheter
State of Decay – ännu ett zombiespel träder fram

State of Decay – ännu ett zombiespel träder fram

41 kommentarer

Av 2012-08-22 09:14


Class3 var det tidigare kodnamnet på State of Decay , ett sandlådespel som nu visats upp av Undead Labs med fokus på överlevnad, en rik flora av spelbara karaktärer, räder, basbyggande och – definitivt inte minst – levande döda. Zombietrenden fortsätter alltså sin frammarsch och det här blir ytterligare ett tillskott. Det släpps digitalt både till Xbox 360 och pc och den första trailern ser ni här.

State of Decay kommer bana väg för Code4, ett massivt onlinerollspel med – rätt gissat – zombietema. Jeff Strain, som bland annat varit med och arbetat med World of Warcraft och Guild Wars, är en i teamet som ligger bakom projektet.

Inget releasedatum för varken Code4 eller State of Decay är bekräftat.

Får vi aldrig nog av zombiespel?
 
Spelinformation

Twittra

Facebook

Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Dölj toppkommentarer Toppkommentarer
  • Xixor
    Xixor 2012-08-22 09:54
    Inget fel på att det finns massa zombiespel, det är kvaliteten på dem som förstör allt. Önskar det fanns fler spel som The walking dead och l4d.
  • Javas
    Javas 2012-08-22 09:44
    Det verkar för köttigt för att vara fokus på överlevnad. Jag kopplar aldrig zombie survival med att hoppa en meter upp i luften och krossa skallen på en levande död med fötterna -_-

    Annars verkar det rätt kul
  • Traveller in time
    Traveller in time 2012-08-22 12:04
    Lite svårt det där med zombie inriktade spel. "Hur håller vi intresset?" kanske utvecklaren frågar sig. Några inriktar sig på att kötta så många zombies som möjligt på alla vis, möjliga som mest omöjliga.
    Andra spel vill att vi ska ta det lugnt och när tillfället kräver, gömmer oss i soptunnor.

    Spel som gör det sistnämnda fast ger oss möjlighet att försvara oss när det går surt, tycker jag, gör det bäst.
    DayZ exemplet, Du har ett gevär, med lite ammo, och om du använder det släpps helvetet löst. Vapnen finns men de är en sista utväg.

    Det håller spänningen på topp.
Skriv kommentar
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ