Hur mycket snacks äter du på en vecka?

Qus
Medlem

Alldeles för mycket. Men så länge jag fortfarande håller vikten på en bra nivå tänker jag fortsätta.

Medlem

Mina bekanta tycker att jag är "dum i huvet" (på skoj).
Äter inte godis, chips eller andra sorters snacks, och tackar alltid nej när jag blir bjuden hos andra.
Jag gillar helt enkelt inte att småäta för sakens skull.
Däremot är man torsk på att flera gånger i veckan knäcka en energidryck (vet inte om det räknas).

Jag kan då och då köpa hem snacks, men det är endast till för att bjuda andra på. 😅

Skribent

Har dragit ner något enormt det senaste året. Chips har jag nog inte ätit på ett halvår och godis ännu längre. Det blir en chokladbit ibland och även en del nötter. Jordnötssmör på en bit kex har även blivit en favorit när jag vill ha något med sälta.

Kör dock inte på något direkt "förbud", utan får jag ett infall där jag blir jättesugen på nåt så käkar jag det, men det känns onödigt att mula i sig en massa skräp varje vecka.

Medlem
Skrivet av Razken:

Mina bekanta tycker att jag är "dum i huvet" (på skoj).
Äter inte godis, chips eller andra sorters snacks, och tackar alltid nej när jag blir bjuden hos andra.
Jag gillar helt enkelt inte att småäta för sakens skull.
Däremot är man torsk på att flera gånger i veckan knäcka en energidryck (vet inte om det räknas).

Jag kan då och då köpa hem snacks, men det är endast till för att bjuda andra på. 😅

Så länge du köper hem och bjuder har jag inget emot dig 😁


signatur

En glad kalmarit boende på Gotland!

Medlem

Snacks och godis är olika saker. Snacks är chips och popcorn.
Snask är godis.

Jag äter nog två skålar popcorn i veckan. I övrigt kanske någon enstaka godisbit. Jag är inte särskilt sockertokig av mig.


signatur

Forumets Mega Drive-expert!

Medlem

Mestadels glass men även popcorn ibland till ölen. Chips har jag slutat med sedan dom flesta slutade med att skala potatisarna, klarar inte av den lätt brända bismaken av skalet.


signatur

PS5, PSVR2, Xbox S X, Switch och Gaming PC med någon Intel CPU och ett 3070ti kort.

Farornas Konung

Hade uppehåll på två år nästan utan något snacks, godis, bakverk eller glass. Gav upp det och äter numer va fan jag vill.

Medlem

Trillade in i en farlig tradition att köpa en påse Cheez Crunchers och en Ben & Jerrys varje helg.
Är sån jäkla glass-o-man.

Plötsligt vägde jag 95kg.

Har nu börjat 18-timmarsfasta (eller ibland 16 timmar, beror på hur dagen ser ut) så ofta jag kan, och låter bli chips/glass/öl om det inte är något speciellt på gång.

Är nere på 90kg nu åtminstone.


signatur

Insert "personbeskrivning" (skryt) här. Låtsas vara nonchalant om det.

Medlem

De senaste 7 dagarna har jag ätit 1,5 liter sia glass, 1st lyxshake från max, 1 påse Polly, en påse Haribo persikor, 2 st 100g Marabou, chips, dammsugare.

Medlem

På sommarn blir det en del glasstrutar, får dock skippa godis och snacks då annars går jag snabbt upp i vikt.
Tippar på runt 3-strutar i veckan.

Medlem

Ingenting längre. Slutade med godis/läsk/kakor/snacks för ett par månader sedan. Ett par undantag har skett, blev exempelvis bjuden på glass av jobbet och det hade känts otrevligt att tacka nej.

Men annars ingenting och det känns jätteskönt. Mår bättre, är slankare och sparar mycket pengar. De första veckorna var jobbiga, det fanns tillfällen då jag blev helt yr och illamående. Antar att kroppen fick lite av en chock av att gå från stora mängder socker varje dag i flera år till noll.


signatur

Ännu en dag i paradiset.

Inaktiv

Lite olika det där, vet jag att jag ska se mycket på serier så blir det gärna 2 lådor glass. Brukar köpa 6pack av SIA glassbåtar och lakrits glassar. De där små pinnglassarna försvinner i några andetag

Annars är väl GBs sådana där halvliters förpackningar nice, brukar ta den med vanilj o jordgubbsylt. Tar lätt 3-4 sådana förpackningar en kväll.

Godis är jag inte så mycket för då mina tänder inte klarar de där supersura remmarna längre så brukar bli chokladbitar typ mars/bounty och kaffebröd; muffins o munkar

Medlem

Proteinbars eller sockerfritt godis som tweek, pandy osv. Normal har bra sockerfritt godis som är rätt billigt, däremot blir man bra gasig.

Även en hel del Pepsi MAX

Medlem

Snacks under vardagar: Ölkorv och cheddar, någon bit varje kväll.
Snacks under helgen: En liten påse smågodis och ibland lite pistagenötter.

Blir nästan aldrig chips eller annat knaprigt.

Medlem

Det närmsta jag kommer är väl fläsksvålar.
Är svårt att äta annat "godis" när man kör keto.

Men jag klagar inte. Lugnt och fint blodsocker och är nästan aldrig hungrig.

Medlem

Det blev nog 1kg lösgodis senaste veckan.

Tyvärr så får man citron godis när man plockar lösgodis.

Vem fan gillar Citrongodis?

Medlem
Skrivet av Siegfried:

Det blev nog 1kg lösgodis senaste veckan.

Tyvärr så får man citron godis när man plockar lösgodis.

Vem fan gillar Citrongodis?

Blev knappt något alls för min del.

Men vad snackar du om egentligen? Du plockar ju själv så bara att undvik citrongodisarna, det gör alltid jag med det jag ogillar. Även om vissa mindre goda är blandade med de jag gillar så petar jag bara bort det jag inte gillar med sleven. Är ändå mina surt förvärvade kronor som ska spenderas

Sen finns det riktigt gott citrongodis, men det hittar man inte bland lösgodiset eller i dagligvaruhandeln. Italienarna och japanerna kan göra riktigt bra sådant.

Medlem
Skrivet av Atilaa:

Blev knappt något alls för min del.

Men vad snackar du om egentligen? Du plockar ju själv så bara att undvik citrongodisarna, det gör alltid jag med det jag ogillar. Även om vissa mindre goda är blandade med de jag gillar så petar jag bara bort det jag inte gillar med sleven. Är ändå mina surt förvärvade kronor som ska spenderas

Sen finns det riktigt gott citrongodis, men det hittar man inte bland lösgodiset eller i dagligvaruhandeln. Italienarna och japanerna kan göra riktigt bra sådant.

Svårt när alla lämnar citronråttorna, ska man undvika att få med citronsmak en får man stå där och pilla så länge att personalen i butiken antagligen undrar vad jag sysslar med 😅

Medlem

Idag blev det 200g. Blir typ alltid bara dessa 5 sorterna när jag handlar godis till mig själv

Medlem

Fortfarfande för mycket.


signatur

PSN: Oakborn86

Medlem

Går i perioder, Men verkar som var 2-3e vecka så är det 2-3 påsar chips-/ostbåg påsar på special erbjudande på ICA då brukar man ju givitvis slå till. Man måste ju göra sitt för att bidra med att minska allt matsvinn !!!

Samma sak med glass, och det tar slut på en kväll, lätt.

Varja gång man är på affärn blir det ju en chokladbit, oftast en Bounty som färdkost, det är man värd

Tyvär är jag numera intolerant mot nötter så kan inte käka sånt längre

Medlem

Håller ni koll på hur mycket kcal ni äter per dag?

Jag ska börja skärpa mig nu igen och begränsa sockerintaget.

Annars brukar jag äta något gott innan mina arbetspass börjar. Jobbar natt och då hoppar ju blodsockret lite.


signatur

Jag är introvert och älskar att spendera min lediga tid hemma.

Medlem

Testat att börja väga mitt lösgodis lite lätt. Tex ok med 15-30 gram per dag om jag ändå varit duktig med träning osv. Märks liksom inte.
Men det roliga sättet att lura sig själv är väl att väga tex 100-150 gram i färdiga boxar med lock. Så testar unna mig en sån box per helg. Om jag tar den en gång dir eller fördelar på helgen skitsamma. Det är vad jag tillåter mig.
Tycker portionera upp det underlättar från att överäta.
Tror det är viktigt att unna sig, inte gå cold turkey men begränsa eller så.
Man ska inte ha en ätstörning liksom för att man unnar sig, handlar om ”med måtta”, anser jag.

Popcorn gör jag själv i en ny liten skål så har kontroll över salt och olja. Blir dessutom otroligt mkt godare.
Popcorn är ju ett fullkorn och innehåller mkt vitaminer, fibrer, antioxidanter.
Så helt lämnat chips etc till förmån för det.
Samma där egentligen, kan ju själv väga mängden jag vill äta lättare.

Gick över till burk cola från stora pet av samma skäl, blir liksom lätt att man öser på med mer och mer. Nu kanske vi delar en cola zeroburk. Dör inte av de liksom men knäcka upp 1.5L pet, alla vet ju att kolsyran e väck rätt snabbt så stressdricks det…

Portionera är min grej iaf. Och njut av det du tillåter dig att äta.
Gå på hur kroppen mår, öka/minska vid behov.

Medlem
Skrivet av Siegfried:

<Uppladdad bildlänk>

Idag blev det 200g. Blir typ alltid bara dessa 5 sorterna när jag handlar godis till mig själv

Den där skålen såg för frestande ut att titta ner i så fick köra ett ryck sjäv sista minuterna innan affären stänger 23, klassiker alltid sista minuterna 🤣🙈

Medlem

Det har blivit ett uppsving nu under semestertiderna. Glass i stora lass och fortsatt alldeles för mycket lösgodis. Det tråkiga vädret har därutöver inneburit en ett antal filmkvällar med barnen och då har det dukats upp bufféer med chips, dippa, popcorn, godis och andra läckerheter. Mums!

Brukar oftast bli två chipspåsar per helg, en fredag och en lördag, som jag och frun delar på. Oftast två flaskor light läsk också, om det inte blir en öl eller två. Om vi inte har något annat planerat. Lösgodis köper vi kanske en gång om året. På vardagar blir det kanske en pinnglass om något.

Medlem

Vissa saker vill man inte veta 😂
Men äter lakrits och chips varje dag

Medlem

jag har ju inga problem att äta mycket, under hösten/tidig vinter var jag inne i en svacka och det kunde lätt bli två påsar ostbågar och några Marabou chokladkakor per vecka. Sen var jag återhållsam under våren men inför och under semestern så blev det galet mycket snacks igen. Nu ska jag försöka återgå till inget snaskande på vardagar och 1-2 lindt mörk choklad till helgen..


signatur

SHEPERD S HEPAURD SHEPARUD!!!

Medlem

När jag vägde som mest, runt 160 kg, blev det en hel del skräp – lätt ett kilo godis bara under helgen, och dessutom godis på vardagarna. Det var verkligen ohållbart.

Nu när jag väger 79–80 kg ser det helt annorlunda ut. Godis är numera något jag bara unnar mig på helgerna, max 700 gram – vilket fortfarande är mycket, men jag springer 5–7 mil i veckan och cyklar över 40 mil i månaden. Så jag oroar mig inte lika mycket för de där extra kalorierna längre. 😉Dock nackdelen med godis för mig, är att jag känner mig typ bakfull dagen efter, magen är helt uppblåst, men ibland är det värt det!

Man måste få leva lite ibland också : )


signatur

AMD Ryzen 7 78003DX
Asus ROG Astral GeForce RTX™ 5080
HyperX Fury 32GB 6000MHz
WD SN850 1TB

Medlem

Någon grej i månaden på sin höjd. Brukar bli någon chipspåse som jag äter 1/3 av, sen ger jag den vidare.


signatur

Panem et circenses

123
Skriv svar