Ubisoft tar bort fysiska skivor från flera samlarutgåvor till Xbox
Köpare av Assassin’s Creed Valhalla, Far Cry 6 & Watch Dogs: Legion på Xbox får nöja sig med en kod.
#Assassins-creed-valhalla, #Far-cry-6, #Ubisoft, #Watch-dogs-legion
För min del hade det inte spelat någon roll alls. Jag har bara köpt digitalt de senaste åren. Däremot så kan jag tänka mig att många som köper samlarutgåvor förväntar sig att få med en skiva i ett sådant paket.
AMD Ryzen 7 7700 CPU
MSI GeForce RTX 4060Ti VENTUS 2X OC
Kingston M.2 NV2 PCIe 4.0 NVMe SSD 2TB
Samsung Odyssey Smart G6
Hmm jag är väldigt imot förbokningar men de som samlar på prylarna man får med kanske blir besvikna nu. Ja troligen har det med smart delivery funktionen att göra
🎮 Xbox Series X | Nintendo Switch | Playstation 5 | Samsung Q90 65”
”Döm ingen efter utseendet – för så otroligt bra är jag faktiskt inte!”
Köper bara spel fysisk numera om det är collectors edition av något ja vill ha, främst då konsoll eftersom pc alltid låses in i någon butik.
Aldrig köpt om inte spelet är med eller på skiva. Ännu mer snålt när man inte ens fåt spelet alls.
Blivit mer och mer köp av CEs från bakåt i tiden istället.
Troligen är det samma regel från MS som gör att det inte kommer ut några utgåvor av indie-spel i små, begränsade fysiska utgåvor till Xbox som orsakar detta. För att få släppa fysiskt på Xbox måste en utgåva tillverkas i minst 50000 ex eller något liknande.
Nu när digitala köp ökat rejält så är man kanske inte säkra på att kunna sälja så många ex av dyra specialutgåvor längre.
Ganska säker på att detta har att göra med att du inte kommer att behöva skiva när du spelar den uppgraderade Xbox X versionen, alt att du endast kan uppgradera en gång. Båda skulle innebära att någon kan luras att köpa versionen med skiva begagnat som inte fungerar att spela.
Inte helt bra men jag kan förstå det
Har folk fortfarande skivspelare i datorn? Jag har inte haft det på mina två senaste datorer, inkl. jobbdatorn.
Vad sparar man på att inte ha skivläsare i datorn, egentligen? Det är i regel bättre att ha en än att vara utan kan jag tycka.
Mer digitalt gillar jag. Har tyckt tom innan den massiva digitaliseringen att det bara är jobbigt att ha massa skivor och fodral som ligger och skräpar. Förstår att folk ändå vill ha alternativet att köpa fysiskt men för mig gör det inget.
Fysiskt kan man sälja. Det här är ett stort minus för oss som köper och säljer begagnat.
PC - PS4 - PS3- PS Vita - Wii U
Vad sparar man på att inte ha skivläsare i datorn, egentligen? Det är i regel bättre att ha en än att vara utan kan jag tycka.
Man sparar en massa plats i chassit och kan få bättre luftflöde. Speciellt om man kör med lite mindre chassi eller laptop. Jag köpte en extern Bluray iställetsom jag kan koppla in vid behov. Så istället för att ha 4 läsare hemma har vi nu bara 1. Och den används till 99% till att rippa Bluray filmer.
Fysiskt kan man sälja. Det här är ett stort minus för oss som köper och säljer begagnat.
Det om något är ju ett bra argument för utvecklarna / utgivarna. De får ingenting när Gamestop säljer begagnade spel för i princip nypris.
Det om något är ju ett bra argument för utvecklarna / utgivarna. De får ingenting när Gamestop säljer begagnade spel för i princip nypris.
Precis
Det om något är ju ett bra argument för utvecklarna / utgivarna. De får ingenting när Gamestop säljer begagnade spel för i princip nypris.
Gamestop är väll nedlagt och utvecklarna har redan fått betalt för produkten av förstagångsköparen
Det känns som sagt fel att inte få spelet om man beställer en fysisk specialutgåva...
Nog för att jag brukar vara lite gammalmodig... men vad har man egentligen för nytta av den där lilla runda plastskivan idag?
Om man nu mot förmodan fortfarande har en CD/DVD-läsare i sin dator så tar det mycket längre tid att installera spelet ifrån skiva jämfört med den digitala nedladdningen.
Dessutom så behöver man ju i de flesta fallen ladda ned en stor uppdatering innan man startar spelet iallafall numera.
Nej jag tycker gott man kan skippa alla skivor.
Riktigt uselt och tråkigt för oss samlare.
Det jag mest finner märkligt när det kommer till PC som alltid legat i framkant och är uppgraderingsbar så är det fortfarande DVD som används vid fysiska släpp.
Hade det blivit en övergång till BR även här så tror jag inte den digitala marknaden hade varit lika stor som den nu är.