Snabbkollen - Vilken plattform spelar du mest på?
Oj, vilken PC-dominans här. Jag tillhör uppenbarligen en försvinnande liten minoritet som spelar primärt på min Xbox Series X. Mycket tack vare Game Pass och att jag har min gamerscore där.
Min PS5 har jag inte spelat så mycket på sedan jag köpte den i slutet av 2021, och Switch åker bara fram då och då. Men det är befriande att ha alla tillgängliga, och jag vet att jag kommer ha många fina timmar framför mig med exklusiva PS5-spel vad det lider.
Har hela min ungdom varit ''pc master race hurrdurr''
Men som tidigare nämnde, har börjat uppskatta mer att sitta bekvämt framför en tv med handkontroll än stelt framför datorn. Så ps5an kommer få ta alla stora AAA-rpgspel framöver.
PC är dock fortfarande dominant, släpps ju aldrig nå nya stora rpgspel |:
🖥 R5 9600X || RTX 4070 ti Super || 32GB DDR5 || 27" 240hz OLED
⌨️ ROG Azoth 75% |🖱️ROG Keris Aimpoint
🎮 PS5 || LG 55" CX
Egentligen är det märkligt att Playstation är så populärt.. jo jag förstå, Ps 1 var bra.. men det var hundra år sen, sedan dess har ju Xbox levererat bättre varje gen.
Men känns som Playstation och FIFA, det är en kombination som krossar allt. Jag har i princip aldrig hört nån som spelar Xbox och FIFA. Playstation har nån sorts cool vibe, klart man spelar Playstation och FIFA!
Troligtvis för att Playstation sponsrar Champions League o mycket inom fotboll.
Konsolspelandet har mer eller mindre helt tagit över hos mig. Jag sitter redan större delen av dagen vid en dator så att kunna slänga sig i soffan framför en stor TV och verkligen kunna sträcka ut sig är överlägset idag. La min röst på Xbox, men det där skiljer sig rätt rejält månad till månad, har börjat uppskatta Switchen en del faktiskt. Som JRPG-maskin och lite mindre indietitlar tycker jag att den funkar väldigt bra...Detta trots att jag mer eller mindre avskytt allt med Nintendo sedan typ N64.
Enbart på PS5 (och PS3). Har lagt PC-spelandet helt på hyllan. Att sitta i en bekväm soffa med stor tv är (för mig) en överlägsen spelupplevelse.
Samma här. Har tyvärr tappat lite intresset att bygga min egen PC också, samt att det är så jäkla dyrt numera. PS5 i soffan är grymt skönt och väldigt prisvärt (jämfört med PC).
Egentligen är det märkligt att Playstation är så populärt.. jo jag förstå, Ps 1 var bra.. men det var hundra år sen, sedan dess har ju Xbox levererat bättre varje gen.
Men känns som Playstation och FIFA, det är en kombination som krossar allt. Jag har i princip aldrig hört nån som spelar Xbox och FIFA. Playstation har nån sorts cool vibe, klart man spelar Playstation och FIFA!
Troligtvis för att Playstation sponsrar Champions League o mycket inom fotboll.
Xbox, bättre varje gen? Då måste du ha sovit under en sten.
Förra generationen var en flopp när det kom till första part spel. Xbox och speciellt Xbox 360, hade bra spel vad jag kan minnas. X/S började dåligt, men avslutade bra efter första året 2021, för att sedan ha en extrem speltorka under detta år, där deras första exklusiva kom efter sju månader, och nu senast Scorn, som kanske är tidsexklusivt? Nästa år ser väldigt intressant och fullpackat, pga alla förseningar, gäller även för Playstation.
Sedan förstår jag inte varför du tycker det är "märkligt" att Playstation är större och ett mer omtyckt märke i världen? För det har ingenting med FIFA att göra, då du kan spela samma spel på Xbox. Det är de kvalitiva exklusiva spelen under generationer som har gjort dem så starka och stora, samtidigt som dem uteblev hos den största konkurrenten förra generationen.
För mig låter det mer som om du har ett personligt agg mot Playstation, då du verkar störa dig på det.
PS5 ganska uteslutande, just nu månadens spel SuperHot, där man pangar röda gubbar i slowmo. Skulle bara testa, va uppe halva natten! *gäsp*
Slutade uppgradera PC:n runt slutet av PS3, då Sony gjorde allt rätt med PS4, sen har det bara fortsatt. Med PSVR2 på ingång känns det som jag klarar mig till PS6 utan problem.
Fram tills i år var det i princip 95% PC. Nu har jag gått över till XSX, då jag känner mig mer casual idag. Har inte tid eller lust att bli bra på competetive-spel igen, så då passar det utmärkt. När det sedan kostade mindre än vad ett grafikkort gjorde, så var det ett enkelt val.
PC, enda konsolen jag ägt senaste 20 åren är PS4 och det var för jag verkligen ville köra RDR2, så köpte det när det kom ut.
Spelade mycket på konsol när jag var barn, men runt 1999 så upptäckte jag PC och har inte kollat tillbaka, även om jag även spelade mycket Playstation 1 & 2 såklart fram till kanske 2003-2004, men sen dess exklusivt PC i stort sett.
PC, för där kan du spela det 29 år gamla doom. Så långt bak i tiden på samma plattform har inte konsoler.
Nintendo Switch | PlayStation 5 + PS4 Pro | Xbox Series X + One X
ASRock Z690 Taichi | i5-12600k | Corsair 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL30 | RTX 2080
På sistone har det blivit mycket Xbox Series X p.g.a. backlog (så min röst hamnade där) men annars så varierar jag mellan PS5 och Xbox Series X. Fick dock hem Steam Deck igår kväll så den ska också få komma till användning den också framöver. Även om jag har en helt okej PC så slappar jag hellre vid soffan än vid skrivbordet efter jobbet.
Egentligen är det märkligt att Playstation är så populärt.. jo jag förstå, Ps 1 var bra.. men det var hundra år sen, sedan dess har ju Xbox levererat bättre varje gen.
Nu är det ju extremt individuellt men att Xbox skulle ha levererat bättre varje gen är ju bara inte sant. Speciellt om vi tittar på förra generationen men Playstation har ju sålt bättre varje generation så att dom är populära borde inte komma som någon överraskning.
Xbox har en jävligt bra grej på gång med Gamepass men dom lider fortfarande hårt av brist på bra exklusiva spel och det är där det avgörs. 2023 kan bli ett väldigt bra Xbox år och då kommer nog klyftan minska lite.
PS5 ganska uteslutande, just nu månadens spel SuperHot, där man pangar röda gubbar i slowmo. Skulle bara testa, va uppe halva natten! *gäsp*
Ruskigt bra spel!
Klickade VR men mest är det ju VR på PC med Oculus Meta Quest 2
Sen spelas det på
PC desktop
Steam Deck
Nintendo Switch
Playstation 5.
Ser som en ovan nämnde fram emot PSVR2, då lär det bli än mer PS5 spelande.
Med dig i forumet vågade jag inte annat än att ha med VR som alternativ.