Switch 2 är officiellt avtäckt!
Spel som lockar. Zelda o Mario specifikt, men ibland annat. Med fördel gör de en tyst o liten konsol som inte kostar som de andra.
Så. Tack alla ni som beta-testat ettan sen 2017. Den här hoppar jag på dag 1.
Själv avvaktar jag nog reviews och hoppar barnsjukdomar innan jag uppgraderar.
Jag är introvert och älskar att spendera min lediga tid hemma.
Bara att jag kan spela mina fysiska Switchspel gör att det blir ett köp från min sida. Jag har inte OLED-versionen av Switch skall tilläggas så bara den större skärmen är värt det för mig. Enda besvikelsen än så länge är den svarta ramen runt skärmen. Jag hade hoppats på en riktigt rejäl stor skärm. Det återstår att se hur många tum Switch 2 blir.
Detta kändes verkligen som minsta möjliga ansträngning. Den känns ärligt talat som en Switch Pro.
Märklig avtäckning. Man får väl hoppas den är byggd med någorlunda modern teknik, men det är väl 10 år gammal och överprisad hårdvara som vanligt med Nintendo.
Men ändå säljer dom? Hyggligt iaf.
Tycker den var bra och gav efter lite på alla rykten och läckor som jag tror tanken var
🎮 Xbox Series X | Nintendo Switch | Playstation 5 | Samsung Q90 65”
”Döm ingen efter utseendet – för så otroligt bra är jag faktiskt inte!”
Den stora frågan är om Switch-spelen kommer ha bättre prestanda och om Nintendo isåfall uppdaterar detta gratis?
Känns ju inte riktigt "Nintendo".
Detta kändes verkligen som minsta möjliga ansträngning.
Jag tror tanken var att avtäcka den under det senare datumet men att läckorna gjorde att de nu gjorde så här. Gissningsvis så kanske det läckt mer info som då lär komma ut innan avtäckningen. Så då resonerade de väl bara så att "Vi släpper en officiell teaser".
"Writer and Fighter"
Så den har mus support. Kan man tänka sig.
Kanske kommer ett nytt Mario paint
Jag tror tanken var att avtäcka den under det senare datumet men att läckorna gjorde att de nu gjorde så här. Gissningsvis så kanske det läckt mer info som då lär komma ut innan avtäckningen. Så då resonerade de väl bara så att "Vi släpper en officiell teaser".
Absolut. Men jag tänkte mer på själva produkten än avtäckningen av den. Den är ju extremt lik den första Switch. Det anade vi väl, men designspråket, loggan, handkontrollen (som var genomusel till Switch, därför man blev tvungen att köpa en Pro Controller), allt är ju oerhört likt.
Åhhhhhhhh hur ska jag kunna vänta till April för mer info. Jag vill verkligen veta om alla mina spel kommer fungera. Jag antar att spel utvecklade av Nintendo kommer ha support, men frågan är hur resten ser ut.
Men jag är sjukt redo. Switchen har gått i många, många timmar hemma hos oss så det kommer nog bara fortsätta med #2.
Ja barn passar de bättre till, mycket bättre. Jag personligen kör 99,9% med pro controller om jag inte kör handhållet. Ja det tycker jag verkligen du ska kika på. Nintendo har ju alltid varit "mys" konsolen medans PS är JRPG och äventyr och Xbox är mera "Murica" och platformsspel som inte är Nintendo
Hoppas mest att de släpper ett bra nytt pokemon, för det är något hon intresserat sig för på sistone utan att ens ha rört spelen eller sett filmer. Palworld har vi nött istället 😁
Förstår att om jag ska använda konsolen måste jag köpa till en annan kontroll ja. Pro controller verkar ju fungera bra.
Smal kundgrupp kanske, men jag hoppas den släpps innan sommaren så jag kan ha med den i båten när jag och frun seglar några veckor i sommar.
Uppskattar också att konsolerna mer och mer blir bitkompatibla. Nu är ju inte Switch 2 först ut med det, men det hjälper verkligen min backlogg och viljan att byta upp sig jämfört med tidigare generationer. Jag sköt ju upp mitt inköp av Switch och PS4an eftersom jag fortfarande hade en massa PS3 och Wii spel i min backlogg. Nu kan man uppgradera och fortfarande beta av backloggen.
Heja Blåvitt
Absolut. Men jag tänkte mer på själva produkten än avtäckningen av den. Den är ju extremt lik den första Switch. Det anade vi väl, men designspråket, loggan, handkontrollen (som var genomusel till Switch, därför man blev tvungen att köpa en Pro Controller), allt är ju oerhört likt.
Ja det har du rätt i. Den känns nästan lite som det skulle kunna vara en "Switch Pro" utifrån vad som visats.
"Writer and Fighter"
Märklig avtäckning. Man får väl hoppas den är byggd med någorlunda modern teknik, men det är väl 10 år gammal och överprisad hårdvara som vanligt med Nintendo.
SoC från 2023 som kör 5 år gammal arkitektur.
Måste ha missat det i videon. Vad gör den som man inte kunde med exempelvis wiimote?
Nu har du mus funktioner på båda Joycons. På Wii kör du med en Wiimote.
Men frågan är om det är avsett för 2 spelare. I så fall vill jag inte vara den med vänster joycon.
Jag är introvert och älskar att spendera min lediga tid hemma.
Vet inte om namn spelar så stor roll egentligen. Barnen har ju koll på vad de vill ha och är duktiga att på att tjata om det. Jag hade aldrig problem som barn att hålla isär Nintendos maskiner trots att de inte körde logiska namn. Är nog mest Nintendos marknadsföring det var fel på och att de inte släppte ett vanligt 3d Mario och Zelda försenades väldigt mycket.
Jag som vuxen nörd fick googla en del innan jag fattade att Wii U var en egen konsol.
Jag vet! jag vet! Playstation 5!
eller Playstation 4, yaaay
Uff... kunde dom inte hittat på nåt mer fyndigt än Switch 2?
Lika dåligt namn som Xbox One. 😅
Arff
Alltid intressant att ta del av reveals av konsoler och ny teknik. Den här gav ju inte jättemycket då det mesta redan läckt och jag tror att läckorna har påverkat Nintendo att släppa den här teasern idag. Det kommer att bli väldigt intressant att se mer om konsolen och vilka spel som kan tänka komma dag 1 den 4 april. Jag är säker på att det här kommer att bli en succé för Nintendo!
AMD Ryzen 7 7700 CPU
MSI GeForce RTX 4060Ti VENTUS 2X OC
Kingston M.2 NV2 PCIe 4.0 NVMe SSD 2TB
Samsung Odyssey Smart G6
Ungefär som man förväntade sig:

Var det inte ryktat att man skulle tona ned en viss hype för hårdvaran? Alltså att den skulle vara mycket svagare än vad vissa rykten sa.
Ska bli intressant och se vad den lyckas åstadkomma rent prestandamässigt och grafikmässigt. Nu är det förvisso dagens Nintendo, inget dom riktigt har brytt sig om på ett bra tag.
Men kul för er som väntat, det var på tiden! Den kommer nog sälja som satan, likt Switchen.
The more I practice, the luckier I get.