Medlem

Hur mycket jag än hatar FRA-lagen så tror jag faktist inte att den kommer påverka mitt liv.

För det första är jag ingen terrorist, skulle dem fånga upp mig i deras jävla nät skulle dem nog få släppa mig lika snabbt igen eftersom jag knappast utgör ett hot.

För det andra, utnyttjar dem FRA-lagen för att fånga mig för fildelning, so be it, den dagen den sorgen, jag har brutit mot svensk lag och man får ta straffet.

För det tredje, jag har inget att dölja för vare sig staten eller någon annan. Vill jag skicka ett mail till någon så tror jag inte FRA-folket bryr sig om att kolla mitt mail.

Men visst suger hela situationen och det är ju en ren princip-sak att vi inte ska leva i ett storebrorsamhälle. Men saker och ting förändras, vi står snart inför ett nytt val och får förhoppningsvis en bättre regering nästa mandatperiod!

Medlem

Personligen tycker jag dock att detta sinnessjukt jävla urkorkade idiotiska förslag verkligen är en sak som man skulle kunna folkomrösta om (om man nu som i detta läget har en riksdag där personerna i fråga tappat helt förmågan att begripa vad det håller på med.). Sen så är det ju inte bara vi svenskar som berörs av den här skiten utan nog borde det väl vara så att all trafik som går _genom_ sverige avlyssnas/filtreras.


signatur

gorm streamar ibland!

Medlem
Skrivet av Famest:

...vi står snart inför ett nytt val och får förhoppningsvis en bättre regering nästa mandatperiod!

Och vilken skulle det vara?

Medlem
Skrivet av Mr. G:

För många är nog skatter viktigare än detta tyvärr. Alla har sina hjärtefrågor, jag tycker vi bör rusta upp försvaret och brinner för detta, men jag anser inte att vi skall folkomrösta om det för det.

Förstår hur du tänker och visst håller jag med om tankesättet. Dock handlar denna sak om en sådan viktig sak som integritet, vad blir nästa steg?

Införa kameror överallt för alltid tar de någon stackare, lagstifta bort persienner(har du inget att dölja så why not) fasta IP med adress,körkortsregister,arbete osv i en databank man kan slå i, no questions asked liksom?

En sådan viktig sak måste jag säga att jag brinner för, men visst förstår jag ditt resonemang.

Sedan har vi detta med källskydd, det kommer inte existera. regimkritiker kommer med största sannolikhet bli registrerade och deras vänner.

Om du själv t.ex. klickar på fel länk så kommer du kanske att fastna i nätet och bli registrerad och likaså din bekantskapskrets. Eller du kanske bara råkar skriva något som fastnar i deras filter...för ingen vet vad dessa sökord kommer bestå av, men inte är det "bombbälte, jag är terrorist osv osv. Man kan få hela sin livstil registrerad för att man snackat kantarelltransport o.s.v.

Går också finfint att använda till att t.ex. kartlägga hur mycket politiska motståndares websidor ökar eller minskar, så att man kan analysera och eventuellt reagera i tid. (Står så fint skrivet att regeringen kan välja och vraka.)
Googla lite på IB affären, så förstår du att inte ens en svensk regering alltid har rent mjöl i påsen.

Nu spann jag iväg lite, men i korthet så är jag motståndare till ett verktyg som kan användas till så mycket felaktiga saker. Därav anser jag att det borde folkomröstas, men är också realist och förstår att det aldrig kommer ske.

Allt handlar om att ha kontroll och visst är denna lag formidabel. Sedan har hackers redan fixat en 1024-bitars algoritm för att kryptera "mina dokument osv" för sedan begära lösenord, vilket Symantec sa att det skulle ta ett antal superdatorer 1 miljon år att knäcka. Så i slutändan så blir skurkarna skyddade genom olika kommande open source projekt som generar starka krypteringar, medans den vanliga svensson får leva med att han blir övervakad, då FRA inte kommer åt de som lagen avser.

Ok, svävade igen..men i korthet: Jag tycker det är viktigt att folket får säga sitt.


signatur

Ja, jag kanske är ute och cyklar men det är fanimej miljövänligt - purresnurre@2005

Inaktiv

Försvarsutskottet säger ja till FRA-lag
Försvarsutskottet ställer sig bakom det nya förslaget till FRA-lag, meddelas på onsdagkvällen.

En majoritet av ledamöterna röstade för försvarsminister Sten Tolgfors förslag om utökat integritetsskydd, säger Allan Widman (fp) till DN.

Anders Karlsson (s), ordförande i försvarsutskottet, säger till DN att de tillägg som har gjorts inte ändrar socialdemokraternas inställning till lagen:
- Vi kommer att rösta nej.

Riksdagen kommer att debattera och ta beslut om förslaget ikväll. Debatten i kammaren börjar kl 19.25, och 48 ledamöter har ställt sig på talarlistan.

Emma Thelenius-Wanler och Kristina Jogestrand (Saxat ifrån DN)


signatur

Ajebaje: I vanlig ordning handlar "debatten" mer om att hävda sig själv än att diskutera frågan.

Medlem
Skrivet av ostmjuk hamster:
Skrivet av Famest:

...vi står snart inför ett nytt val och får förhoppningsvis en bättre regering nästa mandatperiod!

Och vilken skulle det vara?

Förlåt, självklart skulle det så "en lika kass regering", tyvärr

Medlem

Vad håller de på med i regeringen egentligen. Verkar som vi har fått oss ett par onåbara härskare...

"Regeringen försökte stoppa MUF-demonstration" "oklart om det är ett lagbrott då demonstrationen genomfördes"

Kika in på http://www.politikerbloggen.se/


signatur

Ja, jag kanske är ute och cyklar men det är fanimej miljövänligt - purresnurre@2005

Medlem

Svergie, det nya Öst-tyskland.

grattis till alla politiker, snart kan ni styra swe hur ni vill, och göra vad ni vill. Den som vet allt om alla, vinner alla val.


signatur

R.I.P The_maxx

Inaktiv
Skrivet av Famest:
Skrivet av ostmjuk hamster:
Skrivet av Famest:

...vi står snart inför ett nytt val och får förhoppningsvis en bättre regering nästa mandatperiod!

Och vilken skulle det vara?

Förlåt, självklart skulle det så "en lika kass regering", tyvärr

De som röstar nej till FRA får min röst.


signatur

Ajebaje: I vanlig ordning handlar "debatten" mer om att hävda sig själv än att diskutera frågan.

Medlem

Helt... otroligt. Vem tror politikerna att de är? Jag kan inte låta bli att känna mig överkörd och emo.


signatur

My goal in life is to be the person my dog thinks I am.

Medlem

Partipiskan viner och en hel drös med politiker visar vilka ynkryggar de är!


signatur

I can't even tell you at the moment, what at the moment means....even momentarily.

Medlem

JAMEN GRATTIS SVERIGE!

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_1382443.svd

Åt helvete med detta landet...


signatur

gorm streamar ibland!

Medlem
Skrivet av görmen:

JAMEN GRATTIS SVERIGE!

Åt helvete med detta landet...


signatur

R.I.P The_maxx

Medlem

"DU SAKNAR SKRIVBEHÖRIGHET TILL TRÅDEN...."

Hur många gånger skall man behöva skriva om sina inlägg pga detta "felmeddelande" - vad är problemet liksom? Ok, tvinga mig att logga in igen med radera inte den textmassa jag precis skrivit!

Jag orkar inte skriva om allt - jag är för arg.

Krypteringsjihad!


signatur

My goal in life is to be the person my dog thinks I am.

Medlem

Här dog mitt hopp för Sverige.
Ett land där folket inte kan bestämma över sig själv är ett land utan framtid.

Jag tycker att vi ska marschera mot riksdagen och lyncha våran käre statsminister och de som röstade ja till detta skandalösa förslag.

Om de vägrar att lyssna till oss, varför ska vi lyssna till dem?

Bomb, bomb, bomb, terrorism, Allah Ackbar.

Medlem

Jaha, och vilka idioter röstade ja den här gången då? Är ju fan vansinne alltihopa.

Medlem

Fan då... Nästa år röstar jag på piratpartiet i ren protest mot denna skitregering. Att vägra lyssna på folket.. är det demokrati? Och att säga att dom inrättat en myndighet som ska kontrollera FRA... Yeah right....

Bomb, terrorism, död åt reinfeldt. Döda döda döda, massmord. Kapa Flygplan.

Medlem

bomba svergie, terror, döda

67st var ju inte ens där! hur faan kan man kalla det här demokrati?
skit, dom förstår ju inte vad dom har gjort

DDR kommer se ut som ett dagis


signatur

R.I.P The_maxx

Medlem
Skrivet av erge:

Jaha, och vilka idioter röstade ja den här gången då? Är ju fan vansinne alltihopa.

Här är allas röster:
http://www.riksdagen.se/webbnav/index.aspx?nid=3158&guid={0E3...

Länk tagen från:
http://www.politikerbloggen.se/2008/06/18/9194/#more-9194

Det här gick ju bra...

edit: Håller med CastorFiber. Det kan vara störigt att man blir utloggad så snabbt. Kanske något man kan ta upp i "synpunkter".

Men det brukar annars räcka med att backa för att komma till texten man skrivit.

Medlem
Skrivet av IceMan:
Skrivet av görmen:

JAMEN GRATTIS SVERIGE!

Åt helvete med detta landet...

Medlem

Jäkla fegisar som varken röstade ja eller nej... Fy fan.
Då tänkte jag på dom 67 som inte var där...

Medlem

Vad tänkte egentligen det svenska folket när de röstade på moderatpacket?

Medlem
Skrivet av Pliskin:

Vad tänkte egentligen det svenska folket när de röstade på moderatpacket?

Ja inte fan hade man vetskap om att Alliansen hade tänkt rösta fram detta av alla sossarnas förslag...


signatur

Go for it - ALL or Nothing!

Medlem

kom ihåg detta när ni röstar.

jihad

Inaktiv

Extremt irriterande och larvigt!
Ska bara därför skriva ihop något extremt terrorbrev och skicka runt det över nätet, får vi se om de får upp det på sin fina lilla radar. Suck vilka idioter.

Medlem

Fan, är inte detta nåt som EU kan sätta stopp för?


signatur

I can't even tell you at the moment, what at the moment means....even momentarily.

Medlem

snygg tajmning av dom också... på rekordtid skrivs intet-sägande tillägg till grundförslaget som inte förändras - nyheten kommer ut kvällen innan midsommars afton... hur många orkar eller hinner engagera sig då? (knappt någon...)


signatur

Go for it - ALL or Nothing!

Medlem
Skrivet av Rissan:

Fan, är inte detta nåt som EU kan sätta stopp för?

Jo, det måste bryta mot en hiskelig massa eu-lagar.

Medlem

Skulle då inte förvåna mig om EU faktiskt delvis ligger bakom förslaget och att fler länder kommer att följa efter inom kort. Kan sveriges regering bryta mot grundlagar så varför skulle inte EU kunna göra samma sak? Tål att tänkas på.

Medlem

Nästa så att man exploderar av ilska !!!!!!:evil::evil:

Skriv svar