Inlägg av Carl Johansson-Sundelius

Inlägg som Carl Johansson-Sundelius har skrivit i forumet

Skrivet av MEG:

Det där var ingen fet recension, faktum är om det kan kallas för en recension?

5/5 baserat på trailern!

Skrivet av MEG:

Det blir till att vänta på en fet recension här på FZ innan man bestämmer sig

Såg kul ut!

Ah, såg den här tråden lite för sent, efter att jag skrivit en nyhet redan.

La till en omröstning i nyheten, huruvida man köper digitalt eller fysiskt. Rösta gärna!

Skrivet av anon_1399:

Ok, gillar inte idéen med prenumeration, om man slutar har man helt plötsligt inga spel

Nog en produkt för en helt annan målgrupp, de som köper sin första konsol och vill komma undan billigt. Inte de som har spel som en hobby.

Skrivet av anon_1399:

Så länge det inte är ockerpris om man vill köpa ett spel är det ok.

Vet inte hur det är nu men förr har det varit betydligt dyrare att köpa online.
Men jag tycker på framförallt switch, dom spel jag köpt digitalt har jag fått billigast på Nintendo shopen så det kanske ändrats på Xbox ?

Känns som den är produkten är för Game Pass först och främst.

Skrivet av anon_1399:

Är detta spel fortfarande Early access ?

Det är släppt sedan några veckor tillbaka.

Finns nya drivrutiner för de med just "Device Hung"-problem nu i alla fall.

https://www.fz.se/nyhet/279228-ny-drivrutiner-ska-fixa-de-val...

Starkt att öppna dig och del med dig av din berättelse. Vill också flika in att en start till att hitta hjälp är Mind.se

https://mind.se/hitta-hjalp/

Skrivet av Hipshot:

Om så många reggar konto, hur många spelare har man då samtidigt tro? Är det som battlegrounds eller som fortnite eller som dota2 eller som real myst?

Vid 25 miljoner hade de peakat på 2 miljoner inloggade samtidigt. Man kanske inte kan fördubbla den siffran, men är ju minst det i alla fall.

Och, det här känns viktigt, det finns hjälp att få när allt känns piss.

https://mind.se/hitta-hjalp/sjalvmordslinjen/

Skrivet av Snake Plissken:

Det måste ni ju nästan "fira" genom att ha en 24timmar lång Apex stream 🖖

Tempting!

Skrivet av eld:

Skönt att man ändå jobbade på en solid 5'a

Jag är en sucker för swing mechanics.

Skrivet av Harmond:

Prodigy har alltid varit en stor inspiration för mig och mitt musikskapande (nästan alla ljud på min Analog Four är inspirerade av just Prodigy). Sett dom live några ggr, riktigt röj... synd.

Nu blir man ju nyfiken på dina produktioner!

Skrivet av Hipshot:

https://www.fz.se/recension/2047-operation-flashpoint-dragon-...

edit: Förlåt calle, men jag måste alltid länka till denna =/ =D

Skrivet av Redstar:

Jag tänker på den varje gång jag ser nåt liknande, oförglömligt och ganska roligt. Inte spelet alltså.

Vi snackade om det där på redaktionen idag, vilka texter som kommer att hemsöka oss för alltid. Förvånad över att min Bionic Commando aldrig nämnd, till exempel.

Skrivet av NiceAsBice:

En (bra) recension utröner huruvida ett spel är bra, inte om recensenten tycker det är kul.

Så du menar att ett bra spel automatiskt blir en succé? Och att man i så fall borde ge bra betyg till spel som säljer bra?

Och hur ska man så betygsätta ett spel som Fortnite? Många hör inne skulle nog ändå säga att Artifact, spelmekaniskt, är bättre än Fortnite. Fast Fortnite är populärt som tusan.

Som vi sa på redaktionen, vilket spel med fler än tio sidor manus har Chris Avellone inte arbetat med?

Skrivet av Kleptoman:

Vill också påpeka om att FZ gav detta spel 4/5 vilket visar hur seriöst de tar sitt egna betygsystem

För vårt betygsystem är ensamt ansvarigt för hur väl ett spel tas emot på marknaden

@Tassel: Poision är en klar topp 10 för mig också, Jilted Generation är en av få plattor som är bra rakt igenom.