I World of Tanks är Stalin okej - men inte Hitler

Medlem
Skrivet av vuze2143:

och i Sverige har vi ett kommunistiskt parti i riksdagen.
Lars Ohly din jävel -.-"

För det första är Vänsterpartiet är inget kommunistiskt parti och för det andra så är Ohly inte längre partiledare.

Skrivet av IceMan:

Blir så här när vinnare får skriva sin egen historia.

I siffror var Stalin värre.
Vilket man i PK-swe-media har lite svårt att förstå.

Du påstår själv att vinnaren skriver historien, så belys mig, vem var det som vann det kalla kriget och kunde fritt därefter skriva historien? Har du inte insett det faktum att du har blivit påverkad av den historieskrivning som det stora landet i väst har prackat på oss?

Och eftersom allt handlar om siffror, vilket land är det enda som har använt nukelära vapen? Vilket land är ständigt involverat i olika krig världen över? Vilket land har använt kemiska vapen I Korea och Vietnam och slutligen; vilket land har dödat flest männiksor under hela 1900-talet?Svaret blir givetvis USA.

I övrigt så anser ryssarna själva att Stalin var den tredje bästa ledaren under Sovjet-tiden, endast överträffad av Breznjev och Lenin. (http://rt.com/politics/brezhnev-stalin-gorbachev-soviet-638/)

Medlem

Tittar man noga på laddbilden för nya Severogorsk-mapen så ser det ut som Stalinstatyn smyghailar... *DÖDSCHOCKKRIS!!*

Inaktiv
Skrivet av neohasse:
Skrivet av Red_warning:
Skrivet av IceMan:

Blir så här när vinnare får skriva sin egen historia.

är A tillåtet ska även B oxså vara det.

I siffror var Stalin värre.
Vilket man i PK-swe-media har lite svårt att förstå.

Men man ska inte se på siffror blint. Båda två var massmördare, och att då tillåta en med inte andre är fel. Båda två eller ingen.
Efter som att jag är för öppenhet så vill jag tillåta alla.

Varför insisterar folk med att dra in Sveriges "PK-media" i debatten? Sverige är ju totalt irrelevant i denna diskussion.

Tänk lite.

Jag förstår inte heller, vänligen förklara för mig. Folk som gapar PK, har enligt mig en alldeles egen version av "sanningen", trots att man verkligen inte är några "vinnare" historiskt (eller i nutid) sett. Är det något man inte får säga kanske? Vad skulle det vara, det man inte får säga?

Inaktiv

Folkmord? Av vilken folkgrupp? Tvärtom fick alla folkgrupper en egen "nation", som i det här fallet innebar delrepubliker eller autonoma områden. Judarna hade sin (och har det fortfarande). Volgatyskarna hade sin fram till den tyska invasionen. Tatarerna har sin delrepublik m.m. Buddhisterna har sin (enda buddhistiska republiken i Europa). En för varje större folkslag. Att tvångsförflytta folkslag är inte folkmord. Att flytta folkgrupper mitt under ett krig är inget konstigt. Amerikanerna tvångsinternerade japaner av säkerhetsskäl, tyskar flyttades rättmäteligen ut från Polen, Tjeckien, Kaliningrad efter kriget för att göra det Hitler gjorde omöjligt igen. Det är lätt att vara efterklok.

Skrivet av vampyrer_suger:

Hitler, en jävla hjälte jämfört med en anusvårta som stalin.
Men det är ju ett ryskt spel, det är klart de håller på sina egna massmördare. Det är ju bara att kika på hur de "balanserar" spelet, ren fantasy och påhittade historier och datum på nästan alla tanks.

Hjälte för vem? För kapitalisterna och borgarna som finansierade honom och gav honom det sista stöd som krävdes för majoritet, för att skapa ett bättre företagsklimat, som istället för passivt våld utnyttjar öppet, mot hotet från arbetarna som vid denna tid i många delar av Europa själva tagit över makten på sina arbetsplatser? Säkerligen. Men inte för arbetarklassen. Vilken sida man hejar på beror på vilken man gagnas av. Själv äger jag inga fabriker och har inga anställda.

Stalin är självklart en hjälte och ses som en. Hitler hatas av det folk han styrde och förtryckte. Stalin ses i sina hemländer trots en avstaliniseringskampanj som positiv för folken och för världen. Däri ligger skillnaden.

Skrivet av SchnitzlFritzl:

Anhängare av Lenins sanna avtagare, Trotskij (som mördades av Stalins hantlangare).

Sanna arvtagare? Det finns inga arvtagare, det finns bara de som partiet, arbetarklassen, väljer. Trotskij förlorade omröstningen.

Skrivet av Fleshcutter:

Verkligheten ringde och skulle meddela att du är hjärntvättad.

Grattis![/quote]

Är det inte tvärtom? Vem skulle ha hjärntvättat mig? De "prostalinistiska" skolorna, förlagen och kapitalisterna som äger dem?

Jag vet det du vet, för det är samma skit jag matats med i skola och media. Men, jag vet också mer.

Sanningen att säga är Stalin hatad (av dem som äger merparten av informationskanalerna) just eftersom han lyckats så väl och utgjort ett verkligt hot mot kapitalisterna och kapitalismen. Världshistoriens största tillväxt, rekordet, innehas av Sovjetunionen under Stalin. Från leran ut i rymden på rekordtid, samtidigt som man fäktat bort dussintalet I-länder i inbördeskriget och besegrat världens mest militariserade och industriellt utvecklade land i ett totalt krig. Det är framgång, en framgång som är för farlig för våra makthavare och rådande (miss)förhållanden.

Skrivet av Lavrentivs:

Du missade Gulag, officersutränsningen på 1930-talet, mordet på Trotskij, Katynmassakern, ockupationen av halva Europa, underlåtenhet att hjälpa polackerna under upproret i Warzawa, icke-aggresionspakten med Nazi-tyskland, invasionen av Polen, angreppet på Finland, annekteringen av Baltikum 1939, utrensning av judar och mord på fler tyska kommunister än Hitler gjorde.

Gulag var ett fängelsesystem i ett land i utveckling som tillsammans med arbetsplikt i övrigt innebar arbete för fångarna. Varför ska fångar undantas från arbete när alla andra arbetar? Väldigt få hade längre straff än 10 år. Efter penicillinets upptäckt var dödstalen mycket lägre än 1%. De allra flesta kom ut. Högst dödstal under kriget, men det var fortfarande säkrare att vara i Gulag än i krigshärjade områden.

Officersutrensningen var nödvändig för att få bort femtekolonnare och andra som missbrukade sin ställning. Visst ockuperades delar av Europa av Sovjet, precis som delar av Europa, fortfarande, ockuperas av USA om än under marionettregimers flagg. Jag ser inget principiellt fel i det. Rumänien mfl länder deltog aktivt i invasionen av Sovjetunionen. Självklart ockuperas de, och betalar krigsskadestånd, när kriget är över.

Baltländerna röstade för anslutning till Sovjetunionen. Finland angreps av Sovjetunionen, med tanke på att man räknade med att Finland skulle upplåtas (precis som under inbördeskriget) åt tyska soldater. Med Leningrad inom skotthåll från dåvarande finska gränsen valde man att förhandla om att flytta gränsen västerut. Finland skulle få mycket stora områden i ersättning, men vägrade (vilket de hade rätt i att göra så klart). Kontentan är dock att Sovjetunionens intressen, i egenskap av arbetarstat, för mig som inte äger några fabriker eller har anställda, är viktigare än det vita Finlands. Sovjetunionen representerar mina intressen bättre än de religiösa finska direktörernas Finland.

Skrivet av Skelögd:

Du vet inte mycket om historia du lol.

Skulle jag välja mellan Hitler och Stalin så väljer man ju Hitler alla dagar i veckan.

Hitler lät iaf inte miljontals av sitt folk svälta ihjäl utan det var ju just det tyska folket som han VILLE hjälpa.

Har du inte hört talas om Gulag btw?

De genomvidriga sakerna som kommunisterna gjorde där vill jag inte ens ta i denna tråd. Mår bara dåligt av att tänka på det.

Hitler>Stalin.

Det tyska folket är inte enhetligt. Tyskland består och bestod av olika klasser med olika intressen. Hitler tvingade på folket den ägande klassens intressen genom bruket av öppet våld, i ett läge där socialister och kommunister hotade det kapitalistiska systemets existens, och därmed de fortsatta profitmöjligheterna.

Hitler var bra för fabriksägarna som kunde fortsätta som vanligt utan att riskera att arbetarna avsatte dem, strejkade, krävde mer i lön och vad anställda i allmänhet gör. Socialister och kommunister organiserade arbetarna för att kräva sin rätt mot den parasitära ägarklassen.

Att folk svalt under kollektiviseringen är inget konstigt. Sovjetunionen var inte socialistiskt, och kanske aldrig blev det. NEP hade bidragit till skapandet av en storbondeklass som ägde och kontrollerade stora delar av bla den Ukrainska landsbygden. De spekulerade i råvarupriser och formerade sig som en kontrarevolutionär kraft. När arbetarregeringen så valde att demokratisera jordbruket genom att avskaffa kulakklassen och låta småbönder gemensamt bruka jorden, valde kulakerna att göra väpnat motstånd, bränna spannmål och slakta sitt boskap, vilket ledde till en matbrist under en tid. Detta upptäcktes och myndigheter pumpade in spannmål i utsatta områden, vilket minskade svälten. Efter kollektiviseringen försvann svälten för alltid.

Skrivet av henkka:

T.ex. är merparten av ryssarna än idag övertygade om att finska vinterkriget var ett legitimt försvarskrig från Sovjets sida. Dumskallarna tror fortfarande på sagorna om att det skulle ha varit Finland som anföll det hundrafaldigt starkare Sovjetunionen. Ett barn förstår att det är trams, men det är var de tror än idag.

Fortsättningskriget var ett Sovjetiskt försvarskrig. Vinterkriget var ett klokt och nödvändigt "angreppskrig" för att stärka Leningrads (och revolutionens) framtida försvar. Om det var något man lärt sig av historien, som gjorde att den ryska revolutionen blev den första lyckade i historien, där arbetarna tog makten, var det att gardera sig och vara sunt skoningslös mot gamla och nya (potentiella) despoter. Inom och utom landets gränser. Man daltade inte med klassfienden, utan behandlade den med samma passion som den behandlat det arbetande folket i mer än hundra år. Klassfred är inget annat än arbetarklassens tillfälliga kapitulation för övermakten.


signatur

Heja Syrien och Bashar Al-Assad! Ner med Al-Ciada!
-- Du får inte tumma ditt egna inlägg --

Inaktiv

Det är alltid kul att se typer som Jakobinklubben rättfärdiga folkmord, godtyckliga avrättningar, tortyr och invasionskrig med rödvinsvänsterns efterhandskonstruktioner. Personligen tycker jag att du kan ta din wall of text och posta den på flashback eller något annat forum för historierevisionister för detta är ju fel ställe.

Medlem
Medlem

Det snällaste man kan säga om Stalin är nog att han inte brydde sig så mycket om sina offers etnicitet...och det säger ju en del.

Det snällaste man kan säga om Hitler är nog att...hm...han var en helt okej målare? (Nazister gillar att framhäva honom som en fantastisk sådan, när det snarare är lite mer åt "okej"; inte dåligt, men knappast bättre än avarage joe på Devianart).

I grund och botten var de båda svin av olika anledingar och ju mindre glorifiering man kan ge dem i spelmedia desto bättre.

Medlem
Skrivet av vampyrer_suger:

Det är alltid kul att se typer som Jakobinklubben rättfärdiga folkmord, godtyckliga avrättningar, tortyr och invasionskrig med rödvinsvänsterns efterhandskonstruktioner. Personligen tycker jag att du kan ta din wall of text och posta den på flashback eller något annat forum för historierevisionister för detta är ju fel ställe.

Det är alltid kul att se typer som vampyrer_suger som inte har några som helst konstruktiva argument och avfärdar sanningen som kommunistisk propaganda.

ZF
Medlem

det går fint att knäcka ägg utan att göra pannkaka!

Medlem
Skrivet av Hjelmern:

Det är alltid kul att se typer som vampyrer_suger som inte har några som helst konstruktiva argument och avfärdar sanningen som kommunistisk propaganda.

Sånt som "Jakobinklubben" skriver, gör man dock endast om man har en agenda av något slag. Skriver man som han gör är man antingen OTROLIGT långt åt det vänsterpolitiska hållet, eller så lever man i en plastbubbla.

"Jakobinklubben", sitter ju rent upp och ner och ljuger i princip ALLT han skriver här. Det "vampyrer_suger" skriver är är betydligt vänligare än vad jag skulle skriva om jag svarade på Jakobs inlägg.

AW8
Medlem

Trams, ska massmördaren Stalin få vara med så ska massmördaren Hitler tillåtas med.

Jag gjorde förresten en snygg målning av de båda herrarna för något år sedan:


signatur

PC gamer 'til I die.

Medlem

Kommunistspel, fyfan!

Medlem
Skrivet av Khorney:
Skrivet av Hjelmern:

Det är alltid kul att se typer som vampyrer_suger som inte har några som helst konstruktiva argument och avfärdar sanningen som kommunistisk propaganda.

Sånt som "Jakobinklubben" skriver, gör man dock endast om man har en agenda av något slag. Skriver man som han gör är man antingen OTROLIGT långt åt det vänsterpolitiska hållet, eller så lever man i en plastbubbla.

"Jakobinklubben", sitter ju rent upp och ner och ljuger i princip ALLT han skriver här. Det "vampyrer_suger" skriver är är betydligt vänligare än vad jag skulle skriva om jag svarade på Jakobs inlägg.

Fast va. Om du ska påstå att ett helt inlägg är lögn utan belägg är en rätt vidrig argumentationsmetod.

Dessutom är kommentarer som vampyrer_sugers ganska intressanta - och oroväckande. Du beklagar dig över att vissa försöker släta över Stalins roll, men missar att 80% av tråden humaniserar och slätar över Hitlers roll - med motiveringen att "Stalin var värre". Någon skrev att Hitler var en hjälte i jämförelse. Den personen var en idiot.

Men alltså, Jakobinordern och vissa andra i tråden är inte representativa för vänsterrörelser i stort. En klar majoritet är överens om att Stalin var en jävla idiot också. En individ som begick folkmord. En representant för en institution - kommunistpartiet och politbyrån - som begick folkmord. Skiljelinjen mellan vänsterrörelser och andra är en annorlunda syn på idealism kontra materialism, varför man ogärna pekar ut en individ som ansvarig för ett illdåd (då det ofta finns strukturella orsaker bakom sådana skeenden, och att liknande händelser hade inträffat om exempelvis Trotskij suttit vid makten).

Därutöver är logiken som används rätt underhållande. Metoden med vilken folket dödades är irrelevant - antalet är det väsentliga. Alltså: En systematisk utrotning alá Hitler är inte värre än Stalins folkmord, som till stor del bestod av indirekta faktorer som svält (där långt ifrån allt kan sägas vara orkestrerat av kommunistpartiet). Jag kan, i viss mån, köpa en sådan argumentation. Men i sådana fall måste man även dra in USA i ekvationen, vilkas handlade - såväl direkt (alá Hitler) som indirekt (alá Sovjetunionen) resulterat i flera miljoner döda

Det tydliga är förstås atombomberna, och sedan går kausalitetskedjan vidare till invasioner av formulär Vietnam, i vilken byar av civila avrättades efter misstanke att de (felaktigt) huserade Vietcong. Därefter kan man spåra USA:s inflytande till diverse militärkupper i primärt Sydamerika men även resten av världen. Vem minns inte Pinochets folkmord och tortyrläger, en militärkupp (och diktatur) finansierad av USA? Det faktum att Egyptens militär - historiskt och även nu - till stor del får bidrag av USA. USA är ingen ovän av diktaturer, så länge de står i samklang med den ena ideologin. Det finns otal exempel på dessa. Detta har lett till oräkneligt antal döda - och jag skulle inte tvivla på att detta antal är jämförbart med Sovjet och nazityskland. Kausalitetskedjan blir visserligen svagare, men tynar inte bort, om man tittar på resultatet av USA:s ekonomiska neoimperialism, i vilken man bidragit till exploationen av U-länder och den alltjämt ökade ojämlikheten mellan länder i världen (vilket ökat explosionsartat efter 1800-talet, och framför allt under 1900-talet).

Varför USA inte får någon skuld beror delvis på att demonsieringen av en viss person inte är möjlig på samma sätt, i viss mån på att USA alltid varit på "vår sida". Men fan, ska man ha krav på att vara konsekvent - vilket 90% av kommentarerna här gör anspråk på, med kommentarer som "om x ska vara tillåtet ska y vara där"! - borde samma diskussion hållas om USA.

Medlem
Skrivet av Flash:

Dessutom är kommentarer som vampyrer_sugers ganska intressanta - och oroväckande. Du beklagar dig över att vissa försöker släta över Stalins roll, men missar att 80% av tråden humaniserar och slätar över Hitlers roll - med motiveringen att "Stalin var värre". Någon skrev att Hitler var en hjälte i jämförelse. Den personen var en idiot.

Nej den personen var inte alls någon idiot då det stämmer.

De enda som inte tycker att kommunism är värre än nazism är kommunisterna själva.

Att inte media skriver mer om kommunism istället för nazism är ju det som är oroväckande.

Medlem
Skrivet av Hjelmern:
Skrivet av vampyrer_suger:

Det är alltid kul att se typer som Jakobinklubben rättfärdiga folkmord, godtyckliga avrättningar, tortyr och invasionskrig med rödvinsvänsterns efterhandskonstruktioner. Personligen tycker jag att du kan ta din wall of text och posta den på flashback eller något annat forum för historierevisionister för detta är ju fel ställe.

Det är alltid kul att se typer som vampyrer_suger som inte har några som helst konstruktiva argument och avfärdar sanningen som kommunistisk propaganda.

Om du tror på den röda propagandan som ursäktar folkmord, så är du inte bättre än de som utför folkmordet.


signatur

I drank what?

Medlem
Skrivet av Flash:
Skrivet av Khorney:
Skrivet av Hjelmern:

Det är alltid kul att se typer som vampyrer_suger som inte har några som helst konstruktiva argument och avfärdar sanningen som kommunistisk propaganda.

Sånt som "Jakobinklubben" skriver, gör man dock endast om man har en agenda av något slag. Skriver man som han gör är man antingen OTROLIGT långt åt det vänsterpolitiska hållet, eller så lever man i en plastbubbla.

"Jakobinklubben", sitter ju rent upp och ner och ljuger i princip ALLT han skriver här. Det "vampyrer_suger" skriver är är betydligt vänligare än vad jag skulle skriva om jag svarade på Jakobs inlägg.

Fast va. Om du ska påstå att ett helt inlägg är lögn utan belägg är en rätt vidrig argumentationsmetod.

Dessutom är kommentarer som vampyrer_sugers ganska intressanta - och oroväckande. Du beklagar dig över att vissa försöker släta över Stalins roll, men missar att 80% av tråden humaniserar och slätar över Hitlers roll - med motiveringen att "Stalin var värre". Någon skrev att Hitler var en hjälte i jämförelse. Den personen var en idiot.

Men alltså, Jakobinordern och vissa andra i tråden är inte representativa för vänsterrörelser i stort. En klar majoritet är överens om att Stalin var en jävla idiot också. En individ som begick folkmord. En representant för en institution - kommunistpartiet och politbyrån - som begick folkmord. Skiljelinjen mellan vänsterrörelser och andra är en annorlunda syn på idealism kontra materialism, varför man ogärna pekar ut en individ som ansvarig för ett illdåd (då det ofta finns strukturella orsaker bakom sådana skeenden, och att liknande händelser hade inträffat om exempelvis Trotskij suttit vid makten).

Därutöver är logiken som används rätt underhållande. Metoden med vilken folket dödades är irrelevant - antalet är det väsentliga. Alltså: En systematisk utrotning alá Hitler är inte värre än Stalins folkmord, som till stor del bestod av indirekta faktorer som svält (där långt ifrån allt kan sägas vara orkestrerat av kommunistpartiet). Jag kan, i viss mån, köpa en sådan argumentation. Men i sådana fall måste man även dra in USA i ekvationen, vilkas handlade - såväl direkt (alá Hitler) som indirekt (alá Sovjetunionen) resulterat i flera miljoner döda

Det tydliga är förstås atombomberna, och sedan går kausalitetskedjan vidare till invasioner av formulär Vietnam, i vilken byar av civila avrättades efter misstanke att de (felaktigt) huserade Vietcong. Därefter kan man spåra USA:s inflytande till diverse militärkupper i primärt Sydamerika men även resten av världen. Vem minns inte Pinochets folkmord och tortyrläger, en militärkupp (och diktatur) finansierad av USA? Det faktum att Egyptens militär - historiskt och även nu - till stor del får bidrag av USA. USA är ingen ovän av diktaturer, så länge de står i samklang med den ena ideologin. Det finns otal exempel på dessa. Detta har lett till oräkneligt antal döda - och jag skulle inte tvivla på att detta antal är jämförbart med Sovjet och nazityskland. Kausalitetskedjan blir visserligen svagare, men tynar inte bort, om man tittar på resultatet av USA:s ekonomiska neoimperialism, i vilken man bidragit till exploationen av U-länder och den alltjämt ökade ojämlikheten mellan länder i världen (vilket ökat explosionsartat efter 1800-talet, och framför allt under 1900-talet).

Varför USA inte får någon skuld beror delvis på att demonsieringen av en viss person inte är möjlig på samma sätt, i viss mån på att USA alltid varit på "vår sida". Men fan, ska man ha krav på att vara konsekvent - vilket 90% av kommentarerna här gör anspråk på, med kommentarer som "om x ska vara tillåtet ska y vara där"! - borde samma diskussion hållas om USA.

Du glömde dra med Nordkorea och Nicolae Ceaușescus stordåd i Rumänien.

När du kollar folkmord i historien så utförs de till stor del av folk med religion som svepskäl/skäl eller vänsterdiktaturer. Ska du dra in USA i diskussionen, dra gärna med era kära vänsterregeringar som beter sig precis lika illa, om inte värre.


signatur

I drank what?

Medlem

Mirage: Jag förstår inte. Varför skulle jag dra med Nordkorea och Ceaușescu när jag diskuterar vilka mord USA står bakom?

Och var ska jag kolla på "folkmord genom historien" för att se att det till stor del är vänsterdiktaturer som genomför dem? De folkmord jag kan erinra mig om på senare tid har till stor del varit kvasifascistiska, USA-stödda regimer med vissa undantag - så som exempelvis Kambodja.

Vill man däremot räkna exempel på icke-kommunistiska regimer som begått illdåd mot sin befolkning kan listan bli oändlig. Apartheidregimen upprätthöll sin förfärliga behandling med västvärldens - däribland högerpartierna i Sverige - goda minne. Otaliga diktatorer i Sydamerika likaså. Hussein i Irak. Indonesien i vilken cirka 2 miljoner dog i jakt på kommunister. Israel.

För att inte tala om allt förtryck som utstrålats från USA-stöda nationer. Diktaturer som finansierats med USA-pengar.

Jag har aldrig exkluderat "vänsterregeringar", eller påstått att de beter sig bättre. Det trodde jag framgick av mitt inlägg. Jag kallade kommunistpartiet i Sovjetunionen för idioter. Liksom Hitler. Liksom USA. Skiljelinjen mellan dig och mig tycks gå i att jag inte håller USA i någon högre aktning än de andra två, av skäl nämnda ovan. Jag har motiverat varför. Du får gärna motivera motsatsen.

Jag förstår inte varför jag, i ett försök att visa att USA beter sig minst lika skitigt, ska behöva ta med "vänster"övergrepp, när jag redan legitimierat att "kommunistiska" regimer utfört dessa övergrepp. Det blir onödigt arbete.

Skelögd: Okej. Right.

Inaktiv

Nicolae Ceasescu har idag stöd av en majoritet rumäner, liksom (real)socialismen som man anser var ett bättre system.

Varje stat bygger på förtryck. Skillnaden är vilken klass som förtrycker vilken. Slavägare förtrycker slavar, och slavar som slagit sig fria förtrycker dem som arbetar för att återinföra slaveriet. Det första är ett dåligt förtryck och det andra ett bra. Varför? Jo, för att jag inte är slavägare. Moral är klassmoral.

Sen har ni inte den blekaste aning om vad FOLKMORD ens innebär.

"I artikel II definieras som folkmord vissa uppräknade gärningar under förutsättning att de förövats i avsikt att helt eller delvis förinta en nationell, etnisk, rasmässigt bestämd eller religiös grupp som sådan."

Det är bestämt och definierat i internationell och svensk lag.

Så jag upprepar frågan, vilket folkmord stod Stalin bakom? På marsianer?

Ni som okritiskt gått ut skolan och svalt varenda halvsanning vet inte ett dyft om vad ni snackar om. Ni vet inte ens vad kommunism är ens en gång, de enda förklaringarna och beskrivningarna ni har fått är från liberaler som konstruerat halmgubbar, eller för att beskriva det i marknadstermer ni förstår: Burger King har monopol på lektionerna om McDonalds.


signatur

Heja Syrien och Bashar Al-Assad! Ner med Al-Ciada!
-- Du får inte tumma ditt egna inlägg --

Medlem
Skrivet av Cane:

Så du menar att vissa anledningar är mer okej när det gäller att döda människor? Låter rätt bisarrt i min bok i alla fall

Jag håller med dig, men i samhällets ögon är det uppenbarligen så. Med tanke på de relativt få kritiska rösterna mot t ex USA:s invasioner, drönarattacker och atombomber är det uppenbarligen skillnad på mord och mord.

Medlem

Fast Jakobinklubben...

Att ge någon slags legitimitetsstämpel till Nicolae för att han numera har folkets stöd blir ett oerhört skevt argument. Den kulturella hegemonin tenderar i Sverige att ge total dominans till högerpartier, vilket - för att följa din logik, i vilken både Stain och Nicolae ges ett godkännande - torde innebära att såväl kapitalismen som Reinfeldt är ett vettigt, och det enda, alternativet.

Att därutöver insinuera att Stalin bedrev någon som helst vänsteragenda... Gjordes detta genom att fullkomligt urholka Sovjeterna på reell makt? På att krossa (legitima och inte bourgoisestyrda) arbetaruppror? Att byråkratisera staten? Alltså, va?

Medlem

På tal om USA så ogillar jag dom också.

Medlem
Skrivet av Jakobinklubben:

sinnessvagt svammel

http://www.urbandictionary.com/define.php?term=failtroll

Inaktiv
Skrivet av Flash:

Fast Jakobinklubben...

Att ge någon slags legitimitetsstämpel till Nicolae för att han numera har folkets stöd blir ett oerhört skevt argument. Den kulturella hegemonin tenderar i Sverige att ge total dominans till högerpartier, vilket - för att följa din logik, i vilken både Stain och Nicolae ges ett godkännande - torde innebära att såväl kapitalismen som Reinfeldt är ett vettigt, och det enda, alternativet.

Att därutöver insinuera att Stalin bedrev någon som helst vänsteragenda... Gjordes detta genom att fullkomligt urholka Sovjeterna på reell makt? På att krossa (legitima och inte bourgoisestyrda) arbetaruppror? Att byråkratisera staten? Alltså, va?

Både Reinfeldt, Stalin och Nicolae har folkens stöd. Hitler har det inte (och hade det inte heller). Det är viktigt att påtala det för att nyansera debatten. De hela folk som Stalin och Nicolae skulle ha förtryckt tycks gilla dem mer än vad folk i Sverige, som aldrig "utsatts" för någon av dem och de "vidriga umbäranden" det skulle innebära, gör. De flesta Svenskar tror naturligtvis att opinionen mot Stalin i Ryssland mfl länder är som i Sverige. De (rövar)historier som berättas här är inte i enlighet med de sovjetiska eller rumänska folkens erfarenheter, och bidrar till en skev opinion här. Det är del av den kulturella hegemonin du nämner.

Faktum är att de flesta svenskar ger sitt passiva stöd åt kapitalismen i nuläget. Vilket så klart också beror på den kulturella hegemonin (som är en absolut nödvändighet för det) och det reella informationsmonopol det innebär. Det innebär inte för den sakens skull att kapitalismen är det enda "alternativet" (egentligen är socialismen inget alternativ till kapitalismen utan en oundviklig följd av den teknologiska och sociala utvecklingen).

Ang "vänsteragenda" är självklart Stalin en vänsterman, av det pragmatiska slaget. En väldigt stor andel av de socialistiska reformerna, inkl rösträtt och ny konstitution, genomfördes av Stalin. Man måste döma frontfigurer efter det de lämnar efter sig. Allt Stalin gjorde var självklart inte bra, men arvet som helhet var positivt för landet, arbetarklassen och världen.

Även arbetare kan vara kontrarevolutionära. Uppror måste ses som en helhet, inte bara syftet eller kraven, utan de reella följderna och konsekvenserna i en given kontext. Tex var (det franskorganiserade) Kronstadtupproret, mitt under ett brinnande inbördeskrig, kontrarevolutionärt då det i praktiken bidrog till att hjälpa de vitas krigsinsats.


signatur

Heja Syrien och Bashar Al-Assad! Ner med Al-Ciada!
-- Du får inte tumma ditt egna inlägg --

Medlem
Skrivet av korp:
Skrivet av Grimnebulin:
Skrivet av krythorian:
Skrivet av Sebovich:

Tycker det är löjligt med censur av Hakkors och Hitler.
Visst var det hemskt det som hände, men det går liksom inte att sopa under mattan riktigt. Nästan som om man försöker att få folk att glömma genom att inte ha symboler och liknande i spel.
Ändå har vi undervisining om det i skolan, så alla borde vara underförstådda med vad som hänt.

Bara för att man sätter ett hakkors på en tysk stridsvagn som spelare, behöver väl nödvändigtvis inte betyda att man är nazist?

Vissa länder försöker glömma medans andra försöker komma ihåg och då blir det problem, men jag anser att hammaren och skäran samt stalin är minst lika stötande om inte mer stötande än hakkors och hitler för vissa personer.

Jag säger då det... Om man inte får använda hakkors så ska man fan inte få använda hammaren och skäran heller.

Alltså, ni kan käbbla om vem som var värst mellan Stalin och Hitler hur mycket ni vill (de flesta verkar dock inte ha mycket annat än propagandistiska historieböcker från grundskolan och total avsaknad av kritiskt tänkande att stå på), men när det kommer till hakkorset respektive hammaren och skäran så handlar det väl ändå om vad symbolerna står för, inte vad några av de som använt sig av symbolerna pysslat med.

Hammaren och skäran står för arbetarnas och böndernas gemensamma kamp mot en förtryckande övermakt, medan hakkorset (i nazisternas tappning) står för etnisk rensning och fascism.

Jag tycker såklart att man ska kunna använda sig av båda symbolerna hur man vill, men säger man att hammaren och skäran inte borde vara tillåtet om svastikan inte är det så har man missat något.

men isf borde ju hakkorset vara ok också. det är ju ursprungligen en sol/lyckosymbol och har inte ett dugg att göra med etnisk rensning och fascism/nazism att göra... bortsett från att någon på 20-talet tyckte att det var en lämplig symbol att använda för egna ändamål

Jag håller med om att det borde vara ok att skildra verkligheten även om den inte alltid är bekväm för alla. Men att Hitler inkorporerade en redan befintlig symbol när han skapade partiets symbol hindrar ju inte den nya symbolen från att stå för det som skaparen ämnade den att göra.

Det kan säkert finnas detaljer som är specifika för den sovjetiska eller kanske tom stalinistiska hammaren och skäran, men man har inte ändrat eller lagt till något som gör den till en ny symbol som ger den en ny mening.

Jag skulle till exempel kunna använda mig av solkorset, men jag skulle aldrig använda mig av Hitlers hakkors. Att använda Hammaren och skäran betyder dock inte nödvändigtvis att jag tycker om det Stalin höll på med. Hade han gjort en egen symbol och inkorporerat hammaren och skäran på något sätt så hade jag fortfarande kunnat använda hammaren och skäran, men jag skulle ju aldrig ta på mig Stalin-versionen.

Medlem

Ja, och jag håller med dig. Problematiken uppstår när du använder folkligt stöd som en legitimitetsgrund för att tillskriva ett styre positiva egenskaper. Samma förhållningssätt kan då tillämpas i Sverige, med den - ur vänstersynvikel - absurda slutsatsen att kapitalism och Reinfeldt är något positivt, då svenskarna haft "en positiv erfarenhet" av det.

Att veta när och hur man blir utnyttjad är inte alltid enkelt. Att syna myten om informatinssamhället, de löpande bandens avskaffande, välfärdskapitalismen är något få människor gör - ändå är det myter vars existens vänstersympatisatörer inte accepterar. Ska du vara konsekvent i din argumentation gör du alltså krokben för dig själv.

För övrigt: Att socialism är en oundviklig följd skulle jag anse enbart är delvis korrekt. Jag förstår att du, likaså jag, är en del av den historiemateriella skolan. Problemet med en så pass holistisk inställning är att man lätt försummar kapitalismens förmåga att försvara sig. Finanskriser, new age-flum, styrdoktriner, nyttjandet av vetenskap, oppositionen mot vetenskap osv.

Om ett gäng arbetare går ut i protest mot att centralmakten blir allt mer tyrannisk, och lämnat konceptet om sovjeter, är det kontrarevolutionärt? Framför allt om man, med historisk efterklokhet, kan se att sovjeterna inte heller återfick någon större makt efter inbördeskriget. Eller det faktum att inbördeskriget i princip redan var över. Motiverar det en slakt av revolutionära arbetare? Kronstadtmassakern var i sig kontrarevolutionär.

Medlem
Skrivet av Jakobinklubben:

Vad är det för jävla trams att jämföra Hitler med Stalin?

Visst, Stalin kan "lastas" för runt tre miljoner människors död, huvudsakligen reaktionärer, tsarister, kulaker, spekulanter, mafiosos, halickar och andra borgare, som med all rätt förtrycktes av den socialistiska staten.

När slavarna tar makten försöker slavägarna ta den tillbaka.

Hellre hundra döda slavägare än en död slav.

Churchill hade ihjäl folk i kolonierna Indien och Mellanöstern. Bombade Dresden som hämndaktion. Jänkarna sköt ihjäl fångar och hade ihjäl hundratusentals japaner i en handvändning för att få ett snabbt slut på kriget när Sovjetunionen precis också förklarat krig mot Japan. När Japan väl kapitulerade hade japanerna kastats ut ur Manchuriet på någon vecka och arbetarbrigader börjat avancera in i Japan norrifrån.

Ang. Polen hade det landet, en högerdiktatur, passat på att ta mark från det egentliga Ryssland under inbördeskriget. Vitryssland var styckat och västdelarna ockuperades av Polen. Dessa delar gick tillbaka till Sovjetunionen och gränsen går där fortfarande. Det var mot Tyskland väst förklarade krig, inte mot Sovjetunionen. Vanliga polacker slogs senare på Sovjetunionens sida mot Tyskland.

Att Stalin skulle vara en diktator eller envåldshärskare är dumheter. Det är inte en person som styr utan en hel rad experter och politiker kollektivt, i form av partiet. Stalin är bara frontfiguren och symbolen för arbetarregeringen.

"Stalin hade etnisk rensning i Ukraina, Vitryssland, Polen, Georgien, Kazakstan. Hand hade även lite rapage i balkan.
Han tvångssteriliserade i Balkan, Grekland, Ukraina.

För inte att nämna sitt egna folk som han döda om du va Tvilling, Psykiskt sjuk, hade släktingar långt bak i tiden som inte va rysk/slavisk. "

Ja, och Stalin åt barn levande med sked på sin balkong. Det finns inga belägg för något av påståendena, och vem är du att uttala dig om någons psyke?

Bilden du förmedlar är ett eko av den gamla nazistiska propagandan. Och, nej, en icke-angreppspakt är ingen allians. Det sovjetiska ledarskapet var tidigt medvetna om att det skulle bli krig med Tyskland om du läser intervjuer. Icke-angreppspakten var en sista utväg då västmakterna vägrat gå med på samarbete med Sovjetunionen. Landet var inte ens bjudet för att försvara Tjeckoslovakien, ett slaviskt grannland, mot väst- och nazisternas delning av det landet. Vilket senare också bidrog till att Tjeckoslovakerna tog avstånd från västmakterna efter kriget och valde en socialistisk regering 1948.

Heja Stalin! Tack Sovjetunionen!

I Sverige, 2013, finns det någon som tycker så här?

Du måste trolla. Annars blir jag rädd. På riktigt.

Medlem
Skrivet av Fnu Snu:

I Sverige, 2013, finns det någon som tycker så här?

Du måste trolla. Annars blir jag rädd. På riktigt.

Hur svårt skall det vara bemöta en text man tycker är felaktig med konkreta argument? Ni är ju för fan patetiska, ni har inget att komma med, så ni avfärdar det helt enkelt som vänsterpropaganda eller någon som trollar. Personligen vet jag många i Sverige 2013 som är av denna åsikt, så det ter sig som att rädslan blir ett faktum för din del. Jag, däremot, blir rädd för är nationalismens frammarch, med Breivik och hans stora fanclub SD i spetsen.

Medlem

Ja, förlåt mig för att jag ogillar historierevisionism.

Inaktiv
Skrivet av Hjelmern:
Skrivet av Fnu Snu:

I Sverige, 2013, finns det någon som tycker så här?

Du måste trolla. Annars blir jag rädd. På riktigt.

Hur svårt skall det vara bemöta en text man tycker är felaktig med konkreta argument? Ni är ju för fan patetiska, ni har inget att komma med, så ni avfärdar det helt enkelt som vänsterpropaganda eller någon som trollar. Personligen vet jag många i Sverige 2013 som är av denna åsikt, så det ter sig som att rädslan blir ett faktum för din del. Jag, däremot, blir rädd för är nationalismens frammarch, med Breivik och hans stora fanclub SD i spetsen.

Jakobin påstår ju att det inte pågick någon etnisk rensning, och skriver även högst opassande "lastas" inom cituationstecken.

Vet inte hur du står i frågan Hjelmern, men låter ju som SD på vänsterkanten istället, precis lika illa. Själv är jag rädd för alla människor som bagetlliserar folkmord, och som hyser extrema åsikter. Var kommer ni alla ifrån, för fem år sedan fanns ni i någon avkrok på internet, nu är ni överallt, med era konspirationsteorier och "sanning". Allt som finns i västvärlden, det är påhittat av våra korrupta och sanningsdöljande demokratiska regeringar, eller hur? Stalin var en världshjälte som "hjälpte" sitt land? Allt vi lärde oss i skolan om nazismen är rätt, men det om kommunismen är då fel?

Bespara mig "öppna dina ögon" osv.

Bevisa ni istället, att det vi fått lära oss om Stalin och gamla ryssland är felaktigt.

Medlem
Skrivet av Flash:

Fast va. Om du ska påstå att ett helt inlägg är lögn utan belägg är en rätt vidrig argumentationsmetod.

Dessutom är kommentarer som vampyrer_sugers ganska intressanta - och oroväckande. Du beklagar dig över att vissa försöker släta över Stalins roll, men missar att 80% av tråden humaniserar och slätar över Hitlers roll - med motiveringen att "Stalin var värre". Någon skrev att Hitler var en hjälte i jämförelse. Den personen var en idiot.

Men alltså, Jakobinordern och vissa andra i tråden är inte representativa för vänsterrörelser i stort. En klar majoritet är överens om att Stalin var en jävla idiot också. En individ som begick folkmord. En representant för en institution - kommunistpartiet och politbyrån - som begick folkmord. Skiljelinjen mellan vänsterrörelser och andra är en annorlunda syn på idealism kontra materialism, varför man ogärna pekar ut en individ som ansvarig för ett illdåd (då det ofta finns strukturella orsaker bakom sådana skeenden, och att liknande händelser hade inträffat om exempelvis Trotskij suttit vid makten).

Därutöver är logiken som används rätt underhållande. Metoden med vilken folket dödades är irrelevant - antalet är det väsentliga. Alltså: En systematisk utrotning alá Hitler är inte värre än Stalins folkmord, som till stor del bestod av indirekta faktorer som svält (där långt ifrån allt kan sägas vara orkestrerat av kommunistpartiet). Jag kan, i viss mån, köpa en sådan argumentation. Men i sådana fall måste man även dra in USA i ekvationen, vilkas handlade - såväl direkt (alá Hitler) som indirekt (alá Sovjetunionen) resulterat i flera miljoner döda

Det tydliga är förstås atombomberna, och sedan går kausalitetskedjan vidare till invasioner av formulär Vietnam, i vilken byar av civila avrättades efter misstanke att de (felaktigt) huserade Vietcong. Därefter kan man spåra USA:s inflytande till diverse militärkupper i primärt Sydamerika men även resten av världen. Vem minns inte Pinochets folkmord och tortyrläger, en militärkupp (och diktatur) finansierad av USA? Det faktum att Egyptens militär - historiskt och även nu - till stor del får bidrag av USA. USA är ingen ovän av diktaturer, så länge de står i samklang med den ena ideologin. Det finns otal exempel på dessa. Detta har lett till oräkneligt antal döda - och jag skulle inte tvivla på att detta antal är jämförbart med Sovjet och nazityskland. Kausalitetskedjan blir visserligen svagare, men tynar inte bort, om man tittar på resultatet av USA:s ekonomiska neoimperialism, i vilken man bidragit till exploationen av U-länder och den alltjämt ökade ojämlikheten mellan länder i världen (vilket ökat explosionsartat efter 1800-talet, och framför allt under 1900-talet).

Varför USA inte får någon skuld beror delvis på att demonsieringen av en viss person inte är möjlig på samma sätt, i viss mån på att USA alltid varit på "vår sida". Men fan, ska man ha krav på att vara konsekvent - vilket 90% av kommentarerna här gör anspråk på, med kommentarer som "om x ska vara tillåtet ska y vara där"! - borde samma diskussion hållas om USA.

Tänker inte ge mig in i en diskussion om Stalins brott på FZ.se, det finns det bättre arenor för. Killen skriver milslånga inlägg och spottar i princip miljontals offer i ansiktet.
Jag har flertalet kommunistiska vänner som erkänner fullt ut att det Stalin borde stått till svars för var monstruöst. Vi pratar om MINST 20 miljoner, och upp till 60 miljoner som förlorat sina liv enligt dom historieforskare av värde som undersökt det hela. Av antingen mord, arbetat ihjäl sig eller av Stalin påtvingad svält och så vidare.
Den seriösa diskussionen gällande stalin gäller snarare frågan hur mycket av hans politik/metoder faktiskt var kommunism.

Försöker man ta reda på sanningen finns det goda källor att läsa. Men jag inbillar mig faktiskt inte att du, Jakob eller Hjelmern tänker försöka ta till er annan information som motstår er egen.
Därför blir diskussionen menlös.

Skriv svar