Är The Viking Way ett Mount and Blade med ännu mer skägg?
Något med hennes viking-kläder, plastikopererade näsa(?), plockade ögonbryn, läppstift och ögonskugga känns fel.
https://www.thevikingwaygame.com/?pgid=jepdpftp-70dc0aa4-32c4...
är förvisso ingen expert på viking-mode.
Grafiskt klart daterat.. (fick även "inklippta bilder"-känsla på mycket).
Felstavat Ranger?.. annars heter han "Rangar" och felstavat Ragnar är klart bättre än Eivor iallafall.
Sökes Utrotad: Ljust media-tbord (svarta bokstäver obelyst)
Org.105 swe ej platt | 7 dedikerade mediaknappar | USB-sladd.
Det skulle vara intressant att veta hur Astrid fick till så perfekta blomster och kvistmotiv på sin medeltida tröja som ser väldigt modern ut. Astrids modell passar inte in i spelet och hon ser ut som en real doll..
Håller med övriga om denna "Astrid". Tyvärr gör en sån grej att man tvivlar på hela spelet då utvecklarna uppenbarligen helt saknar omdöme. Haha. Att det på bilderna de själva valt att promota även är med felstavningar som "Missils" och "Rangar" är rätt underhållande också.
Väntar på en bra viking-mod till Bannerlord eller kör gamla Viking Conquest om jag blir sugen på vikingar istället
Noterade även att det i Astrid-dialogen även stod "I'd like you to deliver a massage". Antingen är detta ännu ett (ganska roligt) stavfel eller en extremt konstig formulering.
Åh Herre, vad tusan tänkte de med den där kvinnomodellen? Snacka om 0% historisk korrekthet. Helt klart att huvudet mellan benen styrde i det där fallet. Helt opassande.
En fråga vart kommer utvecklarna ifrån? Engelska ser ju i alla fall inte ut att vara deras starka sida.
Nja, men blir nog att helt stå över detta spel... Tror nog att AssCreed Valhalla blir ett bättre vikingaspel. Vill ha fler spel med tema vikingar som är bra.