Inlägg av Razken

Inlägg som Razken har skrivit i forumet

Snabb fråga ang återkommande irrelevant reklam

Har en kvick fråga kring en återkommande annons
som jag ser på siten, som för mig är otroligt störande.

Är det något ni styr över, och isf kan korrigera bort?
Det är ju inte direkt "gaming-inriktat" om man säger så.

Samma gäller en annons från FRA, som också flimmrar nåt otroligt och är rejält irriterande.

Chrome, Android 14.
Mvh / Razken

Final Fantasy 7 Rebirth (PC)

Fullkomligt älskar tonen i FF7-remake'sen.
Den japanska regin och humorn är stundvis briljant och påminner om klassiska spel från PS2-generationen samt väldigt mycket anime vibes.

Den som klippte den här trailern skulle få en långspark från sitt jobb.
Vad är det med att blanda typ 4 olika framerates, inkludera massa frysningar och mikrolagg och ojämna ljudnivåer?

Fattar inte grejen med den fruktansvärt låga animations-frameraten, att ha den tillsammans med någolunda hög fps ser ju riktigt efterblivet ut.
Kanske om spelet hade en stil som passade ihop, men i nuläget ser det ju bara riktigt korkat ut när allting hackar i olika hastighet.

Uff... kunde dom inte hittat på nåt mer fyndigt än Switch 2?
Lika dåligt namn som Xbox One. 😅

Final Fantasy 7 Remaken.
Aldrig i helvetet trodde jag att det skulle bli fullpottare hos mig då jag aldrig gillat varken serien i sig eller JRPG.
Men ändå var det något hos just FF7R som lockade.
Fullkomligt älskade det. Regin, musiken, grafiken var fantastisk, och trots de uppenbara bristerna, (långdragna scenarios och simpla kontroller) så gillade jag det ändå.

Det var längesedan jag upplevde sån spelglädje som jag hade under PS2 eran, men här fanns den. Nu är det inte långt kvar till FF7 Rebirth släpps på PC och man får fortsätta (förhoppningsvis) känna det där goda, goda spelruset.

Skrivet av HiRoller:

Lite sen på bollen, men orkade slänga igång Longlegs.

Helvete va trist. Jag fattar verkligen inte de här moderna "allt är bara konstigt och pinsamt" skräckfilmerna.
Trött på blixtrande stillbilder och dåliga försök till att chocka. Och jäklar va de hypade upp Longlegs utseende, men Cage ser bara ut som en förkyld Gunilla Persson. 😆
Eller möjligtvis Marilyn Manson.

Görs det bra skräckfilm nuförtiden? 🤔

Såg också Longlegs, för några dagar sen med sällskap och jag höll tamefan på att få spader...
Vilken katastrofal skitrulle. Cage överspelar i vanlig ordning, de andra är inte mycket att hänga i granen de heller. Kan dock inte avgöra ifall de gjorde ett dåligt jobb eller ifall regissören bara ville ha det så.
Utdragen nåt fruktansvärt. Inte intressant nog för att man ska spekulera i vad som händer / har hänt.
Inget driv över huvud taget. Och så slutar den i nåt ihopslafs med ett fingerknäpp. Fruktansvärd tryhard-film som vill vara nåt den inte alls är.
Är det något som var positivt så var det väl en å annan "snygg scen". Inte mer.
2/10

Vill du se nåt annat, som kanske inte är renodlad skräck men ändå bättre än skräpet ovan så spana in:
- Hereditary
- Come Play
- Oddity
- The Witch
- Speak No Evil (remaken, som jag tyckte var bättre än ultradepp-originalet)
- Z (2019)
- The Visit
- The Dark and the Wicked

Som det redan nämnts i tråden - Mumin-serien från 90talet bjöd på många fruktansvärda väsen och figurer när man var liten.

Sången från Isfrun's tema är fortfarande fantastisk.

Roligt att pappa t.o.m har det inspelat när vi som barn sprang och gömde oss när Mårran dök upp.
Scenen när hon hälsar på muminfamiljen för första gången var ren terror. Roligt att japanska versionen skiljer sig mot våran i ljusstyrka och ser inte fullt lika otäck ut.

Skrivet av bluebird:

Det här undrar jag lite vad du menar med, för mitt intryck är det raka motsatta. Tycker att spelet inte alls håller en i handen i onödan.

Nyfiken på vilken hjälp du känner att du hade velat stänga av!

Förvisso var det inte många gånger på den tiden jag testade, men det här moderna hjälpande pladdret som många nya spel har som standard - "Om du kanske skulle dra i detdär snöret?" (Fyra sekunder efter att Indy säger att han ska öppna dörren...).

Innan man ens har börjat se sig om efter en lösning så pratar NPC'erna högt om hur man kan göra för att ta sig vidare.
Blir så led på att sånt ens är med.
Nu var ju spelet såpass trasigt att jag inte ens kunde köra det nå vidare långt, så jag vet inte om det tonas ned totalt längre fram.

Testat spelet ett par timmar nu, men jäklar vad extremt janky det är.

Allt från combat, kontroll-schemat, animationer och prestandan på PC är fruktansvärd.
Ena starten kan man maxa allt inkl path-tracing och ha 80fps, för att sedan starta det nästa gång och få ett bildspel som välkomnsskärm och som inte går att åtgärda.
Fighterna känns så jäkla opolerade och klumpiga. Förväntade mig Escape From Butcher Bay-kvalitét på striderna, men måste erkänna att det här var faktiskt mycket, mycket sämre.
Ljussättningen är ibland fantastisk och ibland rentav bedrövlig. Stundvis ser det fotorealistiskt ut men oftast skvallrar ansiktsuttrycken om att det är ett spel.

Måste vara nåt fundamentalt fel på spelet då det vägrar tillämpa inställningarna man gör i grafiken.
Spelet i övrigt känns rörigt och sådär modernt fast på ett dåligt vis, med forcerad hjälp som inte går att stänga av.
"Om du kanske skulle dra i detdär snöret?" (Fyra sekunder efter att Indy säger att han ska öppna dörren...)
Ger 2/5 piskor för ett bra försök iaf.

Såg The Boy and the Heron igårkväll...

Nog för att några av Ghiblifilmerna kan vara mindre bra än andra, men den här var tamefan katastrof.
Väldigt snyggt animerat i trogen Ghibli-style, men det räcker inte på långa vägar för att höja betyget.

Riktigt långsam med konstant tempoproblem och många, mååånga delar av filmen upplevs som filler.
Karaktarerna saknar identitet.
Storyn och drivet är obefintlig och man frågar sig hela tiden när filmen egentligen ska ta fart och börja på riktigt.
Man frågar sig vad i h-vete det är som händer.
Många delar som känns påtvingat och väldigt forcerat.
Bakgrunderna är snuskigt snygga men figurerna som huserar känns otroligt meh.
Och så slutar den med snabbt knäpp med fingrarna 🫰💥 SÅ BARA!

Den lämnar en helt oberörd och stum av förvåning som känns olustig.
4,5/10

Skrivet av Chippen1983:

Jag har Ryzen 7 5700x3d, 4060 och 64gb ram. Kan jag köra medium/high settings 1080p kanske?

Du lär nog vara ganska safe med att köra typ höga inställningar med bra framerate.
Antar att systemkraven är menat i "native upplösning", så DLSS lär ju hjälpa en del med att skjutsa på prestandan.

Trevligt att det inte är låst till enbart en e-butik, utan kommer till både Epic & Steam samtidigt denna gång.

Trodde verkligen inte att jag skulle se varken Turok eller Screamer igen. Vad fan händer!? 😅

FortStrike?

Lär ju va kul att ha matcher med konstanta mikrolagg i Epics fruktansvärda spelmotor.

Som några sagt innan, Mr Gimmick.
Tittade på en auktion när det började närma sig slutet och blev sittandes med hakan i knät.
Tror det landade på kring 35 lakan nånstans.

Har sett många dyra spel, men det var lite extra kul att se prislappen live om man säger så.

Skrivet av erazerswe:

<Uppladdad bildlänk>
Blev en till och så kul att få flyga denna, påminner mig om denna video (låten är ju så bra också, Sabaton "Coat of arms" Kvaliten är skit tyvärr men än dock)
https://youtu.be/WCeAOdxVlv8

Själv kommer jag omedelbart att tänka på den här, då planet är såpass lika (nåja 😁).

Mmmm.... riktig designmiss dedär.
Riktigt störande att se när knappen lägger sig över precis allt på sidan, speciellt här på forumdelen.

Säg inte att samma härke till "nya mobildesign" som Sweclockers har är påväg hit också.
Hoppas innerligt att Integritetsknappen bara kan fixas till och att det inte är nåt större som är på ingång.
FZ är ju en underbar site att surfa på som det är nu. Lättöverskådligt och snyggt.

Nu senast, Silent Hill 2 Remaken...

Så fruktansvärt utdraget och förslående tråkigt.
Combaten blev ointressant redan efter en timme då den är varken polerad eller djup.
Trots att det inte är något "actionspel", så hade man ändå haft ijäl över 400st fiender när eftertexterna rullade.
Den nya regin och skådespelet är hysteriskt nedttonat och saknar karaktär.

Annars måste nog RDR2 vara det mest fruktansvärda jag lidit mig igenom.
Extremt förutsägbart och repetitivt så att man blev vansinnig.

Silent Hill 2 Remaken.

Hyfsad inledning, men precis som i spelet går det bara utför.
Alldeles för långt. Pusslen kommer för tätt inpå varandra och är utdragna så att man blir helt matt. Combaten är uppvriden till absurdum och känns fruktansvärt dryg efter bara 2h. Det hjälper inte heller att det är buggigt och opolerat som satan.
Hatar regin och skådespelet. Charmen från originalet är som totalt bortblåst. Att dom tonat ned och ändrat vissa saker från originalet gör att man undrar varför man ens spelar remaken.
Slutet jag fick var såpass dåligt förvaltad så man vart uppriktigt förbannad.

Landade på strax under 20h.
Avskydde varenda minut.

Tycker det är jävligt konstigt att Epic inte längre vill veta av Unreal-serien. Att man bara begraver den helt utan att nämna ett ord (som när de försvann från e-butiker) känns så respektlöst på nåt vis.

Hursom, UT99 är fortfarnade fantastiskt. Glider fenomenalt med några community-patchar och moddar finns det ju tonvis av om man är intresserad av det.