Inlägg av anon47070
Inlägg som anon47070 har skrivit i forumet
Robot Dinosaurs That Shoot Beams When They Roar!!!
Det här kan mycket väl vara det bästa spelet jag någonsin spelat. Det heter Robot Dinosaurs That Shoot Beams When They Roar och excellerar i både handling, dialog, ljud, grafik och gameplay. Synd att det är så kort bara.
Bästa av allt? Det är gratis:
http://www.newgrounds.com/portal/view/490036
Högberg of the Dead
Satte mig för att än en gång se kultfilmen Shaun of the Dead, och vad upptäckte jag om inte detta:

Ser ni den reslige gentlemannen i blått? Självklart gör ni det.
Mitt högra ben på att han är släkt med Jonas Högberg. Jag menar, kolla familjefotot (det där är en länk) och kom tillbaka och försök påstå att det inte är likt?
American McGee's Grimm

Idag har jag avhandlat två episoder ur American McGee's nya serie, American McGee's Grimm. Som ett stort fan av American McGee's Alice lät den här serien som rena drömmen. Att göra en spelserie baserad på Grimms sagor var ju en genialisk idé.
Avsnitten jag spelade var A Boy Learns What Fear Is och The Fisherman and His Wife, man kan få tag på första avsnittet gratis via GameTap, efterföljande episoder är gratis i 24 timmar efter att de släpps. Jag har då alltså spelat det första och tredje avsnittet, eftersom att jag tyvär missat det andra som är Lilla Rödluvan.
Så hur fungerar spelet då? Infår varje avsnitt får du se en liten teater som återger den klassiska sagan, kommenterad av huvudpersonen Grimm, som tycker att allt är för sött och gulligt, med äckliga lyckliga slut och sockervaddssöta karaktärer. Så Grimm, styrd av DIG, hoppar helt enkelt in i sagan och börjar sätta American McGee's speciella lilla prägel på de söta historierna.
D.v.s blod, halshuggningar, mörker och äckel.
Gameplayet vill jag beskriva som en korsning av Katamari Daimacy och ett plattformsspel i 3D. Jag har dock aldrig spelat Katamari Daimacy, men jag vill tro att det är ungefär ett liknande system, för när du spelar Grimm blir saker han rör vid och är nära förvridet och äckligt, men bara småsaker i början, såsom gräset och blommor. Ju mer saker du förvrider, desto större saker kan du förvrida senare. Katamari Daimacy, utan dragningskraften.
Plattformsdelen är väldigt nedtonad och liknar helt enkelt American McGee's Alice. Själv skulle jag vilja se lite mer plattform, men grunden fungerar väl.
Genomförandet är dock inte exemplariskt. Det blir väldigt repetivt, väldigt samma sak hela tiden, och jag gillar inte det faktum att Grimm är den mest omogna och pubertala karaktären på den här sidan Warios framtädande i trailern till Super Smash Bros Brawl. Spelet lever till stor del på charmen. Men det gör inte så mycket, just tack vare att episodformatet. Det passar spelet perfekt helt enkelt och jag kommer att följa American McGee's Grimm så gott jag kan. Nästa avsnitt släpps 21:a Augusti och kommer att vara gratis i ett helt dygn, det kommer även att vara sagan Puss In Boots (Katten i Mästerstövlar) som behandlas i McGee-konverteraren. Passa på då du också.
Lars Winnerbäck
Var nere i Varberg för att hälsa på farsans nya flickvän idag. Av en "slump" spelade Winnerbäck och Miss Li, samt 4 andra band som jag inte minns namnet på, där idag. Skitbra, skithärligt och regnigt och vackert.
Bara så att ni vet liksom.
Kika f.ö. in SuperPlayers: Del 2: Yargh!. Nu.
Matsjennynylundlund :S
Igår inhandlade jag Age of Conan och måste säga att det hittills är ett av de absolut bästa MMORPG:n jag testat. En gammal AO-räv känner faktiskt även igen sig lite i Funcoms nya skapelse, främst i hur man rör sig men även i AO spelar man rollen som skepssbruten.
När jag hade inhandlat spelet satt jag på Nils Ericssonsterminalen i Göteborg och var allmänt trött eftersom att jag varken ätit eller druckit och bar en varm jacka för att skydda mot regnet som hade bestämt sig för att avta, vilket gjorde det jäkligt varmt att springa runt. Jag kastar en blick ut genom fönstret och upptäcker till min förvåning en buss med destination Mats Nylund. Jag blinkar till och hinner tänka "Har Mats köpt en stad?" innan jag upptäcker att jag blandat ihop texten på Marstrand-bussen med den påstådda "Mats-Nylund"-bussen. Jag kan fortfarande inte riktigt se vad det står och kisar för att läsa texten som jag av någon anledning får till "Jennybröd" (ska kanske påpekas att mina glasögon är gamla och att jag, nörd som jag är, har -4.5 i brytningsfel) vilket jag antar inte kan stämma. Efter en stund bestämmer jag mig för att det står Jennylund, vilket visar sig vara rätt.
Vem döper ett ställe till Jennylund?
I vilket fall som helst. Jag spelade Age of Conan en massa igår. Jag gömmer mig på servern som heter något i stil med Aquilonian (RP/PvP). Köp det nu!
Ang. Rasism
Jag minns att någon skribent i förra forumet postade en recension av en rasistisk man. Jag tänkte att jag skulle bidra med en dikt från ingen mindre än allas vår H.P Lovecraft. Man har alltid anat ett rasistiskt drag i hans berättelser, han har åtminstone alltid avbildat färgade väldigt stereotypt. Det här lär dock bekräfta hans rasistiska ådra för alla tvivlare:
"On the Creation of Niggers
When, long ago, the gods created Earth
In Jove's fair image Man was shaped at birth.
The beasts for lesser parts were designed;
Yet were too remote from humankind.
To fill the gap, and join the rest of Man,
Th'Olympian host conceiv'd a clever plan.
A beast they wrought, in semi-human figure,
Filled it with vice, and called the thing a nigger."
FRA och mitt första blogginlägg
FRA...
Jag är uppriktigt förvånad. Att lagförslaget ens kommer upp på tal visar hur jävla idiotiska dagens politiker är. Finns det någon som faktiskt är rädd för terrorism (förutom Agda, 78, som tror på allt hon ser på TV)? Varför övervaka Sverige? Visst är säkerheten viktig men hot kommer inte bara utifrån och när man försöker gagna vår säkerhet genom att inkräkta på vår frihet och vårat privatliv, då är det något fel i huvudet på en.
Nej, alla barn. Samhället blev just ruttnare. Jag hoppas att ni i framtiden får välja jobb själva, välja skolor, tillbringa tid utomhus. Vem vet?
Storebror ser dig.
Nu är det kanske inte riktigt så allvarligt, menmen. Det här var då mitt första inlägg på nya SP.se. Jag har tidigare bloggat lite (mest för mig själv. Har nog inga läsare) på [http://en-idiots-memoarer.blogspot.com/]. Fick bli zelda-tema innan jag klipper ihop något eget.
Aja, ha det!