Det kanske inte känns i luften men i releaselistan märks det tydligt: spelhösten är här! Nyligen släpptes Star Wars Outlaws, till hyggliga betyg. Och idag? Astro Bot. Till astronomiskt bra betyg ska tilläggas. Båda ligger definitivt i potten när FZ-redaktionen tar spelhelg. Men inte för Daniel som spelar Palworld. (Det vill han inte prata om.)
Tomas Helenius
Om hjärnan får bestämma: Star Wars Outlaws. Om hjärtat: Astro Bot.
Mikael Berg
Efter att ha varit i Kalifornien och testat Dragon Age 4 (mer om det framöver!) kommer jag hem lagom till helgen och ska spendera varenda minut med att dega i stolen och slöspela Football Manager.
Mike Stranéus
Botar och robotar. Startar en omspelning av Star Wars Outlaws utan recensionsglasögon, samtidigt som jag gör allt som kan göras i Astro Bot för att maximera livsglädjen.
Johan Eklund
I en galax långt långt borta spelar jag Star Wars Jedi: Fallen Order.
Fredrik Eriksson
Jag är faktiskt ganska kär i Star Wars Outlaws. Potentialen att bli vrålkär i Astro Bot finns dock. Kan jag hålla mig ifrån det? (Svar: vem försöker jag lura?)
Joakim Kilman
Vill spela klart The Crimson Diamond (stilsäkert old school-äventyr), samt spela lite mer Sumerian Six (smygartaktik i Commandos-anda). Om jag inte smälter i värmen först.
Jonny Myrén
Det blir fler möten med diverse märkliga djur nere i den neonskimrande brunnen. Animal Well, alltså.
Daniel Sjöholm
Palworld. Nej jag tar inga frågor på det.
Johan Lorentzon
Startade upp Hogwarts Legacy på Switch för att rensa paletten efter Quidditch-skiten...
Robin Andersson
Min vän och jag har helt fastnat i survival-läget till Remnant: From the Ashes. Över helgen ska vi öka svårighetsgraden ännu mer och se hur länge vi kan överleva.
Jonas Vågström
Jag kommer att hårdtesta flerspelarläget i Warhammer 40k Space Marine 2 - Courage and honor, for the Emperor!