Inlägg av Surfsvammel

Inlägg som Surfsvammel har skrivit i forumet

1

Mitt interna 36.6 modem

Mitt interna 36.6 modem jag köpte, som jag fick lägre ping i Quake World än mina vänners, och även mitt, externa 56.6 V90 modem!

Starcraft: Brood Wars utan tvekan för mig

Roligaste och galnaste spelet på flera år

Inte haft så roligt på länge. En del asgarv och en massa skoj. Dessutom kan jag spela det med min son!

Bästa köper på mycket länge

Hi-Fi rush

Hur kan man missa att inte nämna detta? Typ det enda av de ”bra spelen” hittills igår som faktiskt varit innovativt. Dessutom fantastiskt på alla sätt.

Enformigt och tillrättalagt

Jag är level 55 och fått spela en del end game content nu. Många har kommenterar på olika ställen att det är smidigt, allt jobbigt är borta. Man kan använda TP var man vill, behöver sällan backtracka, behöver inte hålla reda på potions etc. Allt är supersmidigt. Det är sant. Men jag frågar mig vad som då finns kvar?

Visst. Kampanjen var enastående, uppdragen och storyn bättre än någonsin. Jag hade fantastiskt kul. Men när man är klar med det finns inte så mycket kvar.

En annan aspekt, som hyllats, men som jag tycker är värdelös är att det inte är så att viss specifik loot endast droppar i specifika dungeons, eller av specifika bossar. Det innebär att jag kan göra om samma dungeon om och om igen i evighet. Samma sak, klicka klicka klicka.
Det hade varit bättre om man fick planera olika dungeons, med olika sammansättningar av grupper, olika typer av bossar som krävt koordination, samarbete etc.

Faktum är att en vän till mig var en av de första till level 100. Han hade spelat samma dungeon om och om igen i tiotals timmar. Han beskrev det efteråt som ”något av det tråkigaste han hade gjort”.

Det enda som finns kvar är ständiga klickandet utan att egentligen behöva bry sig om timing eller liknande. Alla hinder mellan mig och looten är borta, frågan är vad jag egentligen bidrar i det hela. Looten blir en drog som jag nu enkelt har fri tillgång till. Vill bara ha mer och mer loot. Skulle nästan lika gärna kunnat automatisera spelandet helt och bara fått sitta och titta på looten trilla in.
Nu spelar jag Helltides om och om igen. Helt hjärndött, men mer loot.

Jag kommer nog inte spela så mycket mer, och jag tror andra också kommer att tröttna om Blizzard inte gör end game lite mer intressant.

Returnal 3/5

Enda anledningen jag tänkte på det var för att jag i skrivande stund spelar det. För mig är det en 5/5. Åtminstone 4/5.

Returnal. Min hatkärlek

Returnal är inte gjort för tvåbarnsfarsor med jobb. Fy tusan vad man får investera i det, men det ger tillbaka också.
Jag erkänner att jag varit nära att lämna spelet, mer än en gång.

Alla bara klagar

Är det något som jag är j*kla trött på så är det allt klagande. Alla klagar på allt hela tiden.
”Vad dyrt det är!”, ”Politiker är alla idioter”, ”Fan va tråkigt vädret är”, ”Ungarna nuförtiden kan inte bete sig”, ”Det är för dyrt med hus”, ”Räntan är för hög”, ”Kronan är för låg”, ”Vården är kass”.

Fan. Nu orkar jag inte lyssna på allt klagande längre. Nu sätter jag igång Quake World istället.

Jag är 40-år och mina favoritspel är såklart de gamla klassikerna. Men blev helt frälst av Last of us på PS4.

  • Last of Us

  • Starcraft 2

  • World of Warcraft

  • Quake 3

Hitta folk att spela med

Tjenare!

Jag har flyttat alldeles för långt från alla jag känner. Trivs dock bra och har allt jag kan önska mig, förutom det där sociala. Har varit en gamer hela mitt liv men var länge sedan jag spelade något online.

Nu tänkte jag att jag kanske kan hitta likasinnade att spela med, för att också få lite socialt ut av det.

Någon här som har tips?
Är 39 år gammal, spelat mest MMORPG och FPS lir, men allt kan va aktuellt.
För närvarande så mina enda plattformar sådant som funkar på MacOS, Playstation 5 och Nintendo Switch. I skrivande stund ingen PC.

Är det någon som har tips på vilka spel man ska spela för att hitta enkelt folk som är trevliga att lira med?

Skrivet av SunShine:

Grym bild!

vem är vem?

Rätt säker på att det där inte är FZ

Från vänster:
Carmack, Kevin, Adrian, Romero, Tom, Jay.
id software.

Kör en PS5 och är mycket nöjd. Men som vanligt lite snålt på spelfronten än sålänge. Men det gör inget, har en del PS4 spel kvar att lira.

It Takes Two är väll det första nya spelet jag spelar (med sambon) och har hittills varit mycket uppskattat.
Sonen lirar Astros Playground och älskar det.

Ett annat spelögonblick jag aldrig kommer att glömma var när jag och min bästa vän råkade hittade Happy End i Bubble Bobble på NES. Vi hoppade runt och skrek med hakan i golvet.

Detta efter att vi spenderat åtskilliga hundra timmar i spelet och inte ens kände till att det fanns ett alternativt slut (det var innan internets tid).

Sista scenen/delen av Last of Us. Mind blowing. Jag fick pausa. Gå ut och ta lite luft och var helt amazed av hur spelutvecklarna hade fått mig precis dit de ville, att deras excellenta storytelling hade fått mig precis där de ville och jag lärde mig något nytt om mig själv.

Det var första gången jag verkligen såg tv-spel som något helt annat. Ett helt unikt medium för konst där de kan leverera känslor till spelare som inte går att hitta i något annat medium.

Total war - Solsysyemet

I rymden! Rättare sagt i vårt solsystem.
I en inte allt för avlägsen framtid när vi populärast alla planeterna. Slagen kan alla utspela sig på planeterna, vi kan skippa rymdskeppsgrejerna.

Hittade teleportrar i Quake

Jag skapade ett konto för att svara på denna tråden!

Jag var tidig med Quake. Var med på FragZone på den tiden när Sveriges Quake klaners hemsidor var hostade här på Fz/FragZone. (Jag spelade för MaW, The Dork Clan och SLL vid olika tillfällen).

Hur som, inte direkt ett rekord, men ändå stolt, jag var först med att hitta några teleportrar i Quake.
På flera banor fanns det osynliga teleportrar som, om man gick in i dem, gjorde att man klarade banan. Jag var först med att hitta flera av dessa. Vet inte om någon av dem någonsin var av intresse för någon dock. Men kanske har de används i någon QDQ? Vem vet!

Stolt ändå!

Jag vill gärna också vara med om klanen fortfarande är aktiv:)

1