Inlägg av Tryffel5

Inlägg som Tryffel5 har skrivit i forumet

Inte mycket som lockade mig alls men det är samtidigt min generella inställning till det mesta i spelväg idag. Men ska köpa Pack Man World 2 repack. Hade riktigt kul med föregångaren.

Ja om man inte är helt såld på föregångaren så blir man det inte här heller. Väldigt traditionell "mer av samma-uppföljare, såsom vissa delar ur Mega Man. Jag tycker mycket om detta men det dröjde nog 10 år innan jag ens visste att det fanns. Kan inte minnas att jag såg detta i en enda butik när det begav sig. Duck Tales 2 såg jag därimot.

Inväntar fysiskt släpp. 450 spänn för ett (förhoppningsvis) riktigt kul spel ihop med ett gäng bonusföremål känns oerhört prisvärt.

För komplicerat för att svara på rakt av.
Tidig 2D, typ Colecovision och Atari 5200 återvänder jag aldrig till idag. Men senare delen av Nes-eran, spel från typ 91-94,och givetvis hela 16-bitars-eran, har många spel som jag än idag tycker håller. Samtidigt som tidiga 3D-spel i mitt tycke, ofta har åldras dåligt.

Minns också detta som ett svårt spel. Inte på Lion King och Jungle Book-nivå (Snes-versionen)
Men svårt. Gameboy-verionen var nycket kortare och ganska lätt.

Har inte testat kycklingburgaren men jag vet att guldfågel överlag ofta har god kvalite. Brukar ibland köpa deras chicken kebab,( ej att förväxla med kycklingkebab som är nått helt annat)
Vad jag vet så finna det inget annat märke som gör dessa. Vi fick dessa i skolan, i pitabröd och de var enornt populärt😁

Mycket trevligt att läsa dina färska Disneyspel-recensioner!

Nu fanns det väl iofs ett visst mervärde även i föregångaren också för den som ville samla rejält med pengar, men helt klart mer och klurigare saker att upptäcka här. Minns att ett par av de fem hemliga skaterna var riktigt svåra att hitta. Störde mig särskilt på en, där jag var tvungen att kolla på youtube, där man typ skulle hoppa högt för att slå till ett stenblock med käppen, och att det kändes som en ganska ologisk situation att lista ut själv. Men väldigt bra spel som helhet.

Skrivet av Vintersorg:

Nu tänker jag inte hoppa på något Switch 2 "hate train", men att slänga ut att den är mycket billigare runtom i Europa och att "MÅNGA" handlat den utanför Sverige håller inte alltså. För det första så kan jag garantera att de flesta svenskar köpt den i Sverige, för det andra så är priset efterblivet högt här. Det kvittar ju att den är billigare utomlands, sjukt många saker är billigare i andra länder. Helt irrelevant när man bedömer priset på något i Sverige.

För att inte tala om eventuella garantiärenden..

Jag har själv köpt en Switch 2 (MK-bundeln) här i Sverige, plus pro controller. Nya Pro controllern är sjukt bra, men även ett måste för mig som är 199cm lång och har sjukt stora händer. Tyvärr är ergonomin fortsatt nästan vidrigt dålig på Switch 2 bärbart. På något sätt känns t.om joy con 2 I grepp nästan ännu sämre än Switch 1(!) (även sambon håller med där), trots att joy cons'en nu är större. Greppet är tyvärr kasst istället. Jag fattar att Nintendo fått skippa en del ergonomi för att kunna ha med mus-stöd osv. Men ja, nog hade de kunnat få till det aningen mer ergonomiskt va?

Jag älskar även bärbar gaming, och äger bl.a en Rog Ally Z1E som jag för stunden kör SteamOS på (och har ägt i princip alla bärbara spel-enheter som släppts). Rog Ally är nog den minst ergonomiskt bärbara som säljs just nu, men tack vare sin vikt och ändå OK ergonomi så fungerar det förvånansvärt bra. Steam Deck är ett snäpp upp på ergonomi-skalan. Nya Xbox Rog Ally/X lär ta det till nya höjder (sjukt ful, men nästan garanterat skön att hålla i/använda).

Jag och sambon har typ spelat sönder Mario Kart World och har haft galet roligt. Men en och annan gång har man ju frågat sig om det sjuka priset är värt det.. Skralaste line-up:en någonsin dessutom för en Nintendo konsol-release. Trots att de haft 1000 år på sig. De mjölkade Switch 1 för länge tycker jag (men den har ju sålt som smör, så de klagar nog inte!). Även Switch 2 lär sälja som satan, Nintendo går, som vi vet, en egen väg och verkar nästan ha något magiskt skydd som hjälper dom på vägen.

Jag är dock övertygad om att det om 1-2 år kommit en drös riktigt vassa spel till Switch 2! Men nu vid release är det förvånansvärt tråkigt måste jag säga. Det och priser talar emot. Om någon var tveksam så skulle jag råda dom till att avvakta ett år eller två. Men själv vill man ju ha allt så snabbt som möjligt 😅

Kort och gott, Switch 2 I sig är bra, spelen kommer till slut. Men release-lineup är för dålig och ergonomin är typ sämst av alla konsoler de senaste 10 åren. Konsol och joy-cons är för platta för mig. Det plus den extra tyngden gör att det nog mest blir dockat för mig, tyvärr. Så ja, det blev sjukt dyrt för oss.. Tiden lär utvisa om det var värt det. Värt det just nu? Förmodligen inte.. Men det blir väl det i längden hoppas jag.

Förstår din kritik mot ergonomin. Men åter igen till priset, När du ska köpa någon teknikpryl i Sverige, kollar du då inte runt på exempelvis Prisjakt för att hitta det bästa alternativet och beställer sedan hem det? Eller är det viktigt för dig att kunna åka ut till närmaste elektronikkedja? Jag förstår inte alls problemet faktiskt. Likväl som att jag som regel ofta beställer från spelbutiken.se och sparar en hundring, (jämfört med att gå till min lokala Webhallen) kan du väl beställa något från Tyskland, tullfritt och spara 1500 spänn? Garanti gäller precis lika mycket från ett annat EU-land, och är verkligen inte svårt att hantera via exempelvis amazon. Hade du beställt från exempelvis en svensk onlineshop så hade du även där fått sköta garantiärenden via posten. Självklart kan man inte beställa allting utomlands som är billigare, men en konsol som du beställer en gång och har i åratal, är väl just en sån sak som passar för det? Innan England lämnade EU så köpte jag var och varannat spel från deras amazon. Det blev billigare. Förstår inte hur nått som är så enkelt och smidigt, kan bli ett problem.

Skrivet av kebbe:

När Nintendo skickar med en riktig handkontroll kan jag sluta räkna in köp av handkontroll till totalpriset av konsolen. Vidare konkurrerar konsolen med Xbox och Playstation i pris på såväl konsol och spel (fast dyrare i båda fall) så tänker mäta den mot konkurrensen i det segmentet snarare än att leka runt med Nintendologik där kass prestanda är godtagbart för att den fungerar 20 minuter i bärbart läge.

Nu bor de flesta av oss i Sverige så svenska priser gäller på vår marknad, är därmed de priserna konsolen döms efter. Och givetvis konkurrerar den mot PS5 och Series X, den sitter i precis samma segment fast kostar mer och presterar sämre. Hela "spelglädje"-argumentet faller så fort någon tar upp att Steam Deck kostar 4500kr och erbjuder oändligt större spelbibliotek med spelpriser på endast en bråkdel av Nintendos ockerpriser.

Ja den är dyr i Sverige, och du kan lätt beställa den för ca 4800 från Tyskland och Frankrike, hur jobbigt är det?
Du vill fortfarande inte ta in att det är en bärbar konsol, och som sådan står den sig bra rent tekniskt. Portabla spelkonsoler har vi haft sedan sent 70-tal. Det portabla gör att du får kompromissa med det tekniska. Det tekniska har för övrigt aldrig varit avgörande rent historiskt. Nintendo DS, 3DS, Playstation One, Playstation 2, Gameboy osv hade alla mer tekniskt avanceradwkonkurenter men sålde bäst ändå. Trots detta så är detta första gången sedan Gamecube som Nintendo faktiskt släpper en såpass konkurenskraftig maskin. Då menar jag i relation till det bärbara såklart.

Skrivet av PGR1985:

En vän till mig hade detta, men vi köpte Duck Tales 2 - vilket visade vara ett genidrag. Spelet fick en smalare upplaga då det släpptes 1992 och är idag, värt riktigt mycket. MEN det är också bättre på VARENDA punkt och slår originalet med hästlängder.

Spelade igenom tvåan för nått år sedan och minns att jag tyckte att ett par av skatterna låg placerade på väldigt orimliga ställen typ hoppa högt för att slå till en vägg utan nån som helst ledtråd, tycker inte det är så man ska designa gömda saker. . Att få 10 miljoner i det första spelet kändes mer överkomligt. Men annars en mycket bra uppföljae.
Och även detta är förstås ett mycket bra spel. Det är lagom mycket utforskande, utan att bli ett riktigt metroidvania,( som jag inte gillar😁)
Grattis till en bra ekonomisk investering. Lite samna som med Chip n Dales 2.

Såhär ser fanservice ut. Fysiskt släpp från start, till vanliga återförsäljare dessutom. (Inget ont om Limited Run osv) Men smidigare och billigare när spelen är tillgängliga mer normalt. Flera kul bonusföremål i Day one edition och bara 450 spänn! Sånt här ska sponsras!

Det är lite märkligt med Sonic. Som varumärke är Sonic oerhört stort, alla från tre år och uppåt känner till karaktären, filmerna är otroligt stora osv.
Men det speglas aldrig i försäljning. 2.5 miljoner Sonnic Superstars är bara en tredjedel av vad det senaste Kirby sålde, och det släpptes bara till ett format medans Superstars släpptes till allt.

Återvänder då och då till detta och har det fortfarande som en av favoriterna till Nes. Den rappa och precisa kontrollen är jättebra och bidrar till hög fun-factor.
Kan dock hålla med om enformiga bossar, och väldigt lågt omspelningsvärde "direkt.
Uppföljaren har iaf betydligt bättre bossar och snyggare grafik, men det missade nog de flesta.

Vi har nått en punkt nu när vi inte kan tala om konsolgenerationer så som det var förr.
PS4 är i högsta grad aktiv ännu. Många multispel idag släppts till både Switch, PS4 och PS5. Ibland är de optimerade till de kraftigare konsolerna och ibland inte. . Det leder till att en del spel till PS5 är gjorda med Switch i åtanke, och versionen till PS5 ser ut som nått som hade kunnat släppas till PS3.

Det är ju uppföljaren till vad som snart kan bli den mest sålda konsolen någonsin, och en realese som varit förberedd länge nu så det var verkligen upplagt för rekord. Sen tror jag att kurvan i relation till förra Switch kommer att jämna ut sig, och att den på sikt kanske tom backar, men det känns helt otänkbart att den kommer misslyckas. I Japan kommer den sannolikt att dominera stort oberoende av hur det blir med PS6. Formatet, ihop med ett väldigt lågt pris där på runt 3500-3600 kronor för den regionlåsta modellen kommer nog bli en väldigt svårslagen kombo.
Själv hade jag gärna sett nån annan färg, svart är trist, och jag hatar dessa Game-Key spel.

Största lanseringen någonsin i Japan också av alla konsoler. 949 000 förata vecksn. Googlade just fram att det tog 10 månader för PS5 att nå motsvarande siffra men Playstation är ju numera större i väst sedan lång tid.
Tidigare rekord var PS2 på drygt 600 000.

Skrivet av Fearnox:

Fast konsolen tillåter VRR på den inbyggda skärmen, så stödet kanske redan finns bara att dockan inte aktiverar det?

Indiana Jones till PS5 kostade 950 kronor när det släpptes. Mario Kart world kostar bara 800 digitalt.

Skrivet av Fearnox:

Fast nu fick vi hög upplösning och en mer levande spelvärld istället. Personligen så föredrar jag detta jämfört med grafik hetsen på PC som ofta tillför väldigt lite för gameplay.

Precis, de har nog planerat att supporta spelet under väldigt lång tid. Mario kart 8 har väl funnits ute över 10 år?

Låter som du inte provat spelet. Det kräver mycket teknik med nya hopp systemet, wallrides etc.

Mario kart 8 hade inte heller 200cc vid release, det kom senare. Kan säkert bli så här med. De kanske vill att folk ska få spela in sig först innan 200cc potentiellt kan skrämma nya spelare.

Långt ifrån mobilspel och Gamecube. När spelet är i rörelse med animationer etc så ser det fantastiskt ut och i hög upplösning. Var det inte 8 spelare på Double dash med låg upplösning också?

Switch-versionen hade 200 CC vid släpp. Tycker det känns troligt konstigt att inte ha med det från start här. Men absolut, jag har inte spelat det men jag har hört från många att det är lättare än MK 8, som i mitt tycke var på tok för lätt. Jag vill ha en rejäl utmaning i cuperna, och ett Time Trial som betyder något. Jag har hittila inte sett nånting som tyder på att nått av detta finna här. Sen finns det säkert mycket annat som är skoj. Men för mig som oftast spelar ensam så lockar inte detta mig just nu.

Jag är tveksam till köp nu när det har kommit in en hel del kritik. Transport-sträckorna mellan varje riktiiga bana känns urtrist, breda lätta vägar och utmaningeb på cuperna känns obefintlig.
Jag har i 30 år efterlyst ett Mario Kart där hardcore-spelare kan få sig en utmaning. MK 8 hade iaf 200 CC och att få tre stjärnor där var iaf nånting. Nu finns inte 200 CC och det som finns i tävlingsväg är ännu lättare. Jag vill ha brutalt bra darormotstånd i cuperna och ett reformerat Time Trial som kräver perfekt åkning som sedan resulterar i möjlig platina-medalj.
Det finns ingen racing-utmaning i single player och der är ett stort problem anser jag.

Skrivet av tompatomp:

Switch 2 har bara 2 exclusiva spel än så länge, mario kart och donkey kong bananza.
Känns som switc 2 bara blir en kassako som släpper massa gamla spel på nytt och tar fullt betalt. Ingen ny kreativitet.

Tänk när Wii eller WiiU släpptes, även om de sålde sämre hade de helt unika spel iaf.

Det finns några till. Drag x Drive, Hyrule Warriors: Age of Imprisonment , The Duskbloods och Kirby Air Riders. Men ser man bara till dag ett-spel så könns det som att Nintendo har haft det betydligt starkare. Gamecube hade urstark realese med Luigis Mansion, Super Monkey Ball och Star WarsRogue Leader som exklusiva spel.