Inlägg av apocalypse101

Inlägg som apocalypse101 har skrivit i forumet

Skrivet av Nyhet:

Ni gillar väl konton?

#Sega

😂

Det var länge sedan jag spelade ett Civilization-spel som fångade mig så mycket som de första spelen gjorde.
Men det är ju i alla fall goda nyheter att de är färdiga, så kanske vi kan få se ett nytt helt makalöst fantastiskt Xcom det här årtiondet(?).

Vilket bra initiativ! Jag har läst några av recensionerna men inte alla så nu har jag något att göra på nästa rast. Man blev ju en anings sugen på att testa att skriva en recension själv också!

Skrivet av jonis:

Dune 2
Command & Conquer

+Ufo enemy unknown
+Sudden Strike (1)

Skrivet av Fiddi:

Men ja, i min erfarenhet, mindre företag (<100 anställda) är betydligt bättre än de med tusentals anställda med miljarder mellanchefer som ska säga sitt.

Kan bara instämma och jag tycker det är svårt att inte lyfta in Blizzard som ett jämförbart exempel. Allt eftersom studion växer blir det svårare och svårare att fortsätta leverera spel med samma höga nivå. Och en del av problemet är antagligen att grundare och ursprungliga "core-team" försvunnit eller hamnat på positioner utan direkt inflytande över det kreativa.

Ett annat problem är gissningsvis att man ska förvalta budgetar på miljarder, och vem vågar ta ut svängarna då?

De bästa spelen jag spelar nu för tiden är skapade av relativt små studios och jag tycker att Sverige bjuder på många bra exempel.

Battle Pass!

Men det måste, rimligen, ha ingått några varumärken och någon tech för det priset? Ett bolag som Sony har alla de resurser som kan behövas för att göra sin 'due diligence'. Om Sony har betalat för mycket vill jag påstå att orsaken ligger hos Sony och ingen annan, oavsett vilka utfästelser som VD/ägaren gjort.

Skrivet av Johan Lorentzon:

Mitt var Ice Climber. Vi hyrde en NES på Videoline och spelet följde med gratis.

Samma för mig! Jag och farsan hyrde ett NES med Ice Climber, men det var på en OK-mack ☺️

Jag läste någon reddit-tråd som det länkades till och det verkar ju bedrivas en hel kampanj mot utvecklaren, vem hen nu än är. Förrutom peddo-anklagelserna, som verkar härstamma härifrån(?) så ska denne person också vara en otroligt dålig utvecklare. Så pass dålig att man lägger ner tid på att skriva spaltmeter om just detta. Jag har aldrig spelat spelet men med tanke på att det är populärt så lär det inte vara så många buggar i det? Det stinker av avundsjuka och enbart därför ska jag köpa spelet.

Enkelt beslut för min del.
Efter att jag spelat, vad jag minns som ett demo av Battlefield 1942, och som rullade i uppskattningsvis 5 fps på den dåvarande datorn, beställde jag en ny dator på stående fot. Enbart minnet av BF1942 gör 2002 till en given vinnare för mig.

Något roligt som inträffade hösten 2001 var att jag helt oväntat fick ett telefonsamtal från en budfirma som berättade att de hade ett brev från USA till mig. Jag hade ingen aning vad det kunde vara, men när jag öppnade och fann en cd-rom med ett beta-test av Age of mythology mindes jag att jag signat upp för det typ ett halvår innan. Det blev ett hyfsat spel men det når enligt mig inte upp till BF1942. Jädrigt fränt dock att få ett beta-test budat hem från Microsoft

Jag spelade det här någon gång i mitten av 90-talet och sedan dess har jag förväntat mig att nästa film skulle vara just om Atlantis. Jag väntar fortfarande:)

Spelet minns jag som fantastiskt, men tror inte jag spelade ut det :/

Det ser ut att ha potential!

Igår köpte jag ett Radeon 7800 xt (16gb GPU) och jag har en 1920*1080 skärm så det är inte för gejming.

Med hjälp av Microsofts Olive kan man nu köra inference i Stable Diffusion och få ca 20 it/s, i 512*512-formatet, med Radeon-kortet(!). AMD har också jobbat hårt med rocm så nu kan man hosta hyfsat kompetenta LLM's på den egna datorn vilket är perfekt om man jobbar med kod som man inte vill dela med sig av.

Nvidia är säkert högst upp på tronen något år till, men de är inte helt ensamma inom AI längre och jag tror det kommer bli omöjligt för dem att behålla den stora marknadsandel som de har just nu.

Skrivet av Therant:

Det gnälls på allt, över precis allt på nätet. Bethesda är inget undantag. Vakna till lite och se hur det är. Tror du ditt motgnäll hjälper, eller föder det trollen? du beter dig själv som ett troll som gnäller. Väx upp igen.

Anfall hur mycket du vill. föd på bara.

Du verkar inte leva som du lär ☺️

Den var mycket bättre än vad jag vågat hoppas på.
8.5/10 får den av mig.

Alla som läst Thomas-evangeliet vet att Jesus var en förespråkare både för att raida och för att loota. Spelet ser helt legit ut. 😂

Skrivet av Fearnox:

Vad är ens pitchen för detta spel?

Jag håller med. Vem är villig att satsa pengar på ett sådant projekt!? Jag förstår att London såg bra ut på papper, med folket från Blizzard North etc. Men de har kanske pillat ihop ett nytt demo som någon med fet plånbok gillar..

Jag har en 1080p skärm. Uppgraderade datorn förra veckan, CPU'n är i "topp-skiktet", men GPU'n som blev ett Radeon XR 6600 för 2800:- Datorn kör allt jag kastat på den utan problem med ultra upplösning och den hörs knappt. Radeon är riktigt bra kort, för mig! 😉

Jag åt en hamburgare med plant-beef på den lokala MAX-restaurangen igår och blev så himla imponerad av "köttet" att jag tänkte jag skulle ta reda på mer om det. Blev mäkta förvånad när jag fick upp fz-länken från sökmotorn

Jag var lite orolig att den skulle vara fullproppad med kemikalier men det verkar den inte vara. Ska köpa de där frysburgarna och prova att göra hemma. Min intryck från igår är jag med lätthet skulle kunna ersätta det mesta av min köttkonsumtion med plant-beef. 👍

Mitt betyg: 4.5 av 5.

Ta den där pengapåsen och anställ ett gäng koncept-designers och 3d-modellerare etc nu, så de möjligen kan få göra lite egna/unikare modeller och ersätta de befintliga. Det bör finnas ett ganska stort utbud i Japan(!!?)

Jag mår illa bara av tanken att behöva hantera framgångarna när så mycket är stulet/efterapat på/från befintliga varumärken 🙈