FZ High Score säsong 6 – var med från start!

Inlägg av rockylin

Inlägg som rockylin har skrivit i forumet

Besvikelsen från förra filmen sitter i, det här går inte att rädda tyvärr. Hade jag inte behövt jobba hade jag gått och lagt mig igen.

De biter sig kvar för mycket i det som är gammalt och avslutat, rör till och förstör det som var bra, när de borde lägga mer tid på att utveckla en ny story, värld och karaktärer. I prequels fick vi se en levande och myllrande värld fylld av möjligheter och komplexitet. Och nu 20 år efter episod 6 harvar vi fortfarande runt och slåss mot kloner och vi ser bara ett sorgligt resultat av en misslyckad Jedi-skola. Bitterheten sitter djupare än jag vill erkänna, för vill så genuint tycka om de nya filmerna. Men man kan inte bygga en trilogi på att bara citera de äldre filmerna och dra i nostalgitrådarna.

Jag unnar dock barnen som får växa upp med de här som sina Star Wars filmer som inte behöver se dem med cyniska ögon och ådror fyllda av havssalt. Det här är deras filmer, och det köper jag.

Oavsett resultatet, så älskar jag ambitionen. Go spiders!

Bortsett från diverse mobilspel som spelas som pendlare, oräkneliga timmar utspritt på flera spel, blir det nog Xcom 2 och Sims 4 som är de spel jag utan tvekan "vardagsspelar" mest. Guild wars 2 Kommer nog in på tredje plats.

Skrivet av Scream112:

Ja, som inte vart material styckat från grundspelet, klart dag 1. utan som faktiskt utvecklades efter att grundspelet vart släppt. Dagens DLC kan ju knappast jämföras med dåtidens Expansioner!

Håller helt med, har inga som helst problem med att betala högre pris för en rejäl expansion av kvalité som vidgar spelet. Senaste X-Com 2 expansionen var så himla värd tyckte jag, var lite som att få ett helt nytt spel. Men grundspelet är fortfarande bra, och man behöver ju bara köpa expansionen om man tyckte om grundspelet och vill ha mer spelalternativ för att man spelat det så mycket. Är inte lika pep av att känna sig mer tvingad att betala för flera små DLC för att få en komplett spelupplevelse, som dessutom släppts nästan från start. Mer okej om det bara gäller skins och liknande, är ju mer extra fluff för de intresserade. Men jag vill inte behöva köpa slutet separat till ett spel jag nyss betalat flera hundra för. En trend som gärna får dö ut.

Får väl se hur det löser det i RDD2, men första spelet var så himla bra så vill ändå ha förtroende för att de sköter det hela snyggt.

Har också spelat allt för många timmar redan, och är bara nöjd! Det är verkligen som en väldig renovering av vanilla som man inte visste att man behövde.

Skrivet av myskah:

Det jag inte förstår är varför de valde att dra in Balthazar i det hela, skulle inte GW2 handla om hur de gamla drakarna vaknade upp för att kaoza till världen? Eller har jag missat något i sista delen av living storyn?

Är ytterst skeptiskt till expansionen men får väl glo över polarens axel innan man bestämmer sig om den är värd att skaffa.

Uppfattade inte om du hade spelat hela living story season 3 eller inte, men det blir väl ganska tydligt att hans återkomst har med drakarna att göra, utan att säga för mycket. Men vi vet inte motivationen till varför han är tillbaka, det får vi antagligen veta nu i expansionen, men drakarna är långt ifrån glömda!

Jag är hur som helst väldigt pep på expansionen, ska bli kul att få fokusera mer på utforskande. Heart of Thornes har varit riktigt kul, med väldigt givande meta-events som spelats om många gånger, men man hade fullt upp med att överleva generellt i de nya kartorna. Det kan va kul att få utforska utan att bli uppäten av en flock söta mini-dinosaurier.

Jag är inte det minsta insatt i Castlevania mer än diverse youtube-videos där man nämner spelen, och det är ju mer i form av att peka ut festliga brister osv i spelen. Så mina förväntningar var i stort sett obefintliga. Men för någon som inte är insatt i Castlevania så var det oväntat underhållande! De 4 avsnitten gick fort att se, och det är väldigt bra röstskådisar i överlag. Animationen är inte alltid top notch, men är stundvis väldigt bra istället. Tycker helt klart att det är värt en titt, jag ser åtminstone fram emot de kommande 8 avsnitten nästa år!

Har såklart inte spelat alla, men X är solklar favorit för mig i rent nostalgivärde, top 3 favoritspel någonsin. VII är också en favorit. XV har också fått hamna i favorithögen, även om XV behöver lite mer tid och bli färdiga med sina patchar och DLCs innan man kan bedömma spelet fullt ut.

Se Stockholm återskapat i Cities: Skylines

Man kan bara beundra tålamodet!

Det här såg ju jättehärligt ut!

Herregud mitt hjärta, trodde först ni menade att ni firar att Skyrim hade varit ute i 20 år, blev rädd på riktigt!

Skrivet av tricky:
Skrivet av Cenorida:
Skrivet av tricky:

Spelar folk fortfarande Go?

Yup

Intressant. Vad är det som lockar att spela? Själv ledsnade jag i somras och kan inte för fem öre förstå varför man skulle vilja komma tillbaka.

Jag spelar ju inte frekvent längre, går inte ut på promenader på 1 mil i vintern bara för att kläcka ägg som man gjorde i somras, men det är fortfarande ett trevligt spel när man pendlar mycket, så pokémon go är mitt sällskap till, från och mellan tåg/buss, jobb och hemmet. Många promenader med dötid som får lite mening. Känns lite som att det är där spelet fyller sitt syfte i sitt sammanhang. Hemma sitter man ju och spelar på Sun nu istället.

Bara om det är spel jag är direkt osäker på om jag ska köpa, då kan recensioner ha en betydelse. Ibland kommer spel man är smått intresserad av, men man har inte själv varit insatt alls i utvecklingen av spelet, då är en recension av någon form nästan nödvändigt för att som checka av om det är värt pengarna.

Men rätt ofta när jag verkligen är intresserad av ett spel så har jag följt processen av trailers och intervjuer osv kring spelet, att min egna uppfattning om spelet generellt är så att jag redan bestämt om jag vill köpa ett spel eller ej. Ett som Final Fantasy 15 som jag följt utvecklingen av i 10 år, så kommer inte en recension spela någon större roll, jag köper spelet dag ett och bildar en egen uppfattning då. Likaså Xcom 2 och pokemon Sun and Moon när de kom/kommer, jag har redan bestämt att jag ska köpa dem vid release oavsett.

Assassins Creed är väl ett bra exempel på en spelserie jag aldrig kommer köpa utan någon form av recension innan. Har man blivit sviken en gång, vill man inte bli sviken igen.

Spelar jag spel som blivit släppta sen ett tag tillbaka så är det nog ganska ofta vänner som tipsar om spelen, eller att man halkat in på en LP på youtube som varit intressant.

Jag är fortfarande väldigt pep på remaken, detta var ju egentligen inte speciellt mycket ny information, mer av ett klargörande. Det har länge sagts att alla delar kommer vara rejäla bitar spel i sig, men nu kan man anta att varje del kommer vara ca 40-50 timmar per del. Folk som sett fram emot en remake borde va nöjda eller känna lite hopp kan jag tycka, för det här kommer bli mastigt!

Jag har hellre en mer fyllig remake i flera delar där man kan utveckla spelet, och få in mer story, som bitar från crisis core, och man har chansen att förbättra flödet i storyn. Besvikelsen vore om man får ett spel som känns avskalat. Det var väl lite akilleshälen med att göra en komplett remake av FFVII från början i dagens grafik, att det är svårt att få ihop det utan kompromisser. Kompromissen nu blir att vi får spelet i flera delar, och det behöver verkligen inte vara en nackdel.

Skrivet av marcus8958:
Skrivet av rockylin:

Någon som vet vilken FPS episode Duscae låg på? Kan inte minnas att det gnälldes över FPSen efter att de demot släpptes, och har inte hunnit spela nya demot än, så har inte kunnat jämföra.

Evolve till konsol hade problem med fps i betan och drops ner till 25. Efter release blev det stabila 30fps.

Ja men dåså!

Inte för att jag var så orolig, mer trött på att alla FFXV diskussioner här på FZ verkar handla om FPS och huruvida spelet kommer till pc eller ej.

Med tanke på att deras 30 tusen "ultimate collectors edition" sålde slut på inte ens en dag så visar det nog på ett hyffsat intresse. De lyckades sälja in spelet ganska väl på deras uncovered event i veckan, så Square Enix jobbar hårt på att bygga upp en hype kring spelet. 10 miljoner känns inte alls så skrämmande avlägset längre när man ser hur de jobbar nu för att vinna tillbaka fans och övrig nyare publik.

Någon som vet vilken FPS episode Duscae låg på? Kan inte minnas att det gnälldes över FPSen efter att de demot släpptes, och har inte hunnit spela nya demot än, så har inte kunnat jämföra.

Känns ju omöjligt att bara välja 3, det här kommer bli ett så långt mycket mer intressant spelår för mig personligen än förra, men 3 spel jag verkligen ser fram emot är ju Xcom 2, Star Fox Zero samt FInal Fantasy XV, de två sista kanske mest för att det känns som att man fått vänta så galet länge nu. Må det bära eller brista.

Sen kommer ju Fire Emblem snart också med Xcom, så det blir ett självklart köp.

Kommer bli ett kul spelår!

Av det jag hunnit spela, så är jag supernöjd! Hoppas fredagspanelen pratar lite Guild Wars 2 i fredagspanelen nästa vecka *hint hint*.

Känns kul att man har så mycket nytt att utforska, och att det inte bara är ett gäng nya levels med tillhörande quests att ta sig an, och det är många väldigt vackra miljöer. Var lite tveksam till först hur varierande det nya kunde bli, men har så roligt i mitt utforskande. Och var väldigt skeptisk till mastery-systemet också, men tycker man fått bra kläm på det fort. Det är ett smart system när man nu mer får nytta av xp man samlar, så blir det motiverande att fortsätta utforska övriga världen, och gå tillbaka till de gamla world bossarna, och ha mer nytta av det nu. Level 80 känns alltså som en motiverande milstolpe nu. Och musiken är oerhört episk.

Kan förstå om man tycker expansionen känns förvirrande först, men tyckte bitarna föll på plats efter början på den tillhörande introduktions-storyn-tutorialen, men det är min upplevelse. Gw2 tillåter en väldigt bra att utforska fritt, och den friheten har jag verkligen fastnat för.

I överlag skulle jag beskriva HoT som en smart expansion.

Jag är mest glad över att de verkar utgå från Star Fox 64 när de utvecklade detta nya spelet, och att ett spel försenas med några månader känns som småpotatis i sammanhanget. Som Star Fox fan, så är jag ju egentligen bara glad över att det kommer ett nytt spel alls om jag ska vara ärlig. Så två tummar upp för att det känns som att de försöker, och verkar ta spelet någorlunda seriöst med detta beslutet. Optimism-hatten är på!

Högg till lite bittert i mitt hjärta en stund då jag längtat som ett barn efter uppföljaren i november, men självklart vill man hellre vänta lite längre på ett lite bättre spel. Spelet är nog i trygga händer.