Medlem
laptop grafik kort

tja.'
ja har en laptop som har ett nvidia geforce 8400M G
som inte riktigt räcker till dom nya, krävande spelen.

Ja vet att ja inte kan få en super spel upplevelse på laptop men det skadar ju inte att uppgradera.

jag har hört att man inte kan byta kortet i laptopen men att det finns externa att koppla in utanpå, förslag?:\

MFC
Medlem

hm, mig veteligen så är de externa lösningarna inget som kan tillämpas på de senaste spelen, inte så man blir imponerad iaf. Uppgradera kort på bärbara går inte eller är mycket svårt då det troligen handlar om att byta moderkort på den bärbara, vilket i sin tur är svårt att lösa själv om det ens går att lösa.


signatur

I believe that if life gives you lemons you should make lemonade & try to find somebody whose life has given them vodka & have a party - Ron White

Medlem

Jo jag har sett ett externt grafikkort som man kopplar in i datorn, dock så har jag för mig att det endast var AMD grafikkort som man kunde använda det med.


signatur

Wune - "jo jag klarar crysis på high på allt för jag har 4 gig i ram minne. och dom är på 800 Mhz." - I lol'ed

Inaktiv

Jag föreslår att du kontaktar det tillverkande företaget och frågar.


signatur

CM Elite 340 | P5K-VM | E7200@3.4GHz | 4GB DDR2 | GTX 260+ OC | WD 640GB | Corsair 450w | ViewSonic vx2235wm

1
Skriv svar