Inlägg av cyppa
Inlägg som cyppa har skrivit i forumet
Om den är gratis..
Skämt åsido, jag älskade Xbox när det begav sig och fram till 360. Idag är man inte lika sugen på att köpa en även om jag gillar handkontrollen mer än PS5:ans.
Men jag är även tveksam till att skaffa en PS6 när den kommer. Uppgraderar nog min pc istället då.
Spelat ungefär 10-12h totalt nu.
Jag gick tillbaka till BF1 och spelade även 5:an lite efter dessa timmar för att jämföra.
När jag sedan kommer tillbaka till 6:an så ser man och känner verkligen skillnaden.
Snacka om att 6:an är ett steg tillbaka och i helt fel riktning. Jävlar i mig vad det känns som CoD. Alldeles för små banor vilket gör att spelet spelas alldeles för snabbt.
Jag har fasen inte roligt i 6:an medan 1 och 5 levererar fortfarande. Vet inte vad det är, men både grafik och känsla känns bättre i dessa två spelen.
Sniper t.ex är så mycket roligare att spela i dessa två.
Vapnen känns som att det är mer tryck i osv.
Jag får fan en stroke av denna auto spot dom har i 6:a, det blir för lätt! Har vi blivit så mentalt och fysiskt handikappade att dom måste lägga in det?
Vet inte hur reglerna är här men det finns mängder med youtube videos med bra guider, och på https://massgrave.dev/ finns bra resurser för att hämta hem rätt isofil
Tack ska du ha! Ska kika på det
Edit: Nu är det gjort! Funkade kanon. Tack för tipset
Konverterade över till W10 IoT LTSC i helgen så de har fram till 2032 på sig att få ordning på elvan. Eller en tolva.
Berätta mer, hur gör jag det? Jag vill verkligen inte gå över till 11
Det där är ju tokfel.
Originalen är väldigt speciella. Resident Evil från 1996 var först. Inte Resident Evil 0. Och defintivt inte remaken från 2002. Den är överarbetad och störtlöjlig.
RE2-remaken är bra, men saknar charmen och atmosfären som originalet från 1998 har.
Originalen är alltid viktigare än remakes.
Om det är såhär de resonerar på GOG så förstår jag varför det dröjer så innan Silent Hill dyker upp där.
Tragiskt
Sony borde skärpa sig och lägga upp dom på Store. Resident Evil Director's Cut och Dino Crisis finns ju redan där.
En remake får aldrig det originalet hade. Själen i spelet är oftast helt borta. Jag är inte ett stort fan av remakes men spelar vissa.
Windows 11, beviset på att allt kan vara skit, bara man vill.
Tack MajKroSåfT!
Tycker generellt det är för mycket focus på GFX idag. Fan släpp tyglarna!
Pokemon go... jo tjena super gfx eller flera andra megaspel. Roblox, minecraft giganter men gfx är ful som stryk. Tycker gameplay är mest viktigt inte upplösningen på mina händer.
Håller med. Är spelet roligt så skiter man fullständigt i grafiken. Grafiken ska komma i andra hand tycker jag. Finns så många titlar där dom bara satsat på grafiken och haft gameplay som det sista i åtanke.
Jag tycker att de bör göra en remake. Spelet är 8 år gammalt och i princip ospelbart idag. Mycket man kan göra bättre idag med AI. Jag stör mig på strukturen på en dörr, den borde man göra mer realistisk. Jag såg att två insekter flög lite overkligt. Sånt drar ner betyget.
Fler fiender, mer action ökar speltiden, atmosfären och kvaliteten på spelet. Minst lika långt som SH2-remaken bör det vara.
Tycker de ska göra en remake på Blade Runner 2049 också. Den är 8 år gammal och känns så daterad.
Hahaha, klockrent! Dom där två insekterna har jag också lagt märket till. Hoppas verkligen att det är fotorealistiskt om det blir en remake.
Sen kan jag tycka att introt till spelet när man ser bilen ser väldigt overkligt ut. Där måste man också lägga ner minst 4 miljoner så man får till det.
Släpper dom ett tillbehör som är gjort av kartong som man sedan tejpar fast i skallen till detta då? Hade inte idioterna något förut som hette Lado eller något liknande 🤣🤣
Fan bara Nintendo som gör något sånt.
Alltså, en kanske dum fråga men borde inte företagen optimera sina spel, och inte göra en guide för spelarna?
Verkligen inte en dum fråga. Det var det första jag tänkte när jag läste rubriken..
"Vafan säger ni, ska vi släppa spelet när det är klart och optimerat istället?
Nääää, vi släpper det är det är 40% klart och sen kan vi 'patcha' i flera år framöver."
*Håller lillfingret mot mungipan och skrattar som en idiot
Ingen bryr sig längre om att släppa kvalitet. Det är bara pengar som ska in.
I en perfekt värld skulle alla spelare sluta köpa spel. Låta större företag gå i graven och mindre, bättre startar upp igen och börjar om från början. En taktiskt NUKE skulle behövas inom spelbranschen 🤣
Håll fingrarna i brallorna ett tag istället å köp beg från t. ex Tradera och spara några hundringar om nån månad. Ett gammalt jävla spel är inte värt att lägga så mycket pengar på.
Ninturdo...
Som 80% av alla indiespel
Ja, det finns otroliga mängder dynga där ute som aldrig skulle nått fram till Steam.
Absolut noll intresse av dessa titlar.
"Välte Internet", hur fan gör man det som?
Har folk från Aftonbladet eller Expressen hittat hit till FZ? 🤣🤣
I en annan grupp som kommer senare, då den låten blev nominerad.
Perfekt 😁
Vart tusan är Hell march från Red Alert?!
Han skämtar ju bara om att han gärna hade betalat mer.
https://media.tenor.com/3jQXYnm8jDwAAAAM/the-joke.gif
Det var ju lika kul som alla idioter som ber kassören/kassörskan på ICA om en Triss med vinst på.
Bilden du skickade med däremot, den var rolig 🤣
Gnälla när något är alldeles för dyrt förstår jag, men detta.
Ge dom mer pengar eller köp fler kopior av skiten. Problemet löst.
Till en viss del kan jag gilla remakes men jag kör faktiskt hellre originalet när det kommer till spel.
När det kommer till musik däremot, när man hör en av tjejerna i Stockholm mördar nån gammal låt vill man fan bara köra ett armeringsjärn genom skallen från öra till öra.
Fast det gäller även deras egna sketna låtar..
Vi har mestadels kört plattformsspel ihop, t ex Ori-spelen och diverse Nintendo-spel så klart. Under en period då hon var sjukskriven så körde vi även Ni No Kuni tillsammans på PS3, då satt hon hemma och grindade åt mig medan jag jobbade ^^
Det senaste vi körde igenom tillsammans var Astrobot på PS5, det var riktigt schysst!
Aha, så lite gamer är hon allt 😁 kanske bara behöver rätt spel. Ni har inte spelat Fares spel? Finns något fängelsespel som såg bra ut, kommer inte ihåg vad det heter. It takes two var kul att köra som sagt och det nya split fiction ska också vara bra. Visa henne nån trailer eller något från det å se om hon nappar 😃
Alltid mysigt att kunna spela en liten stund med frun/sambo eller vad man nu har för något. Man är som mer aktiv tillsamans framför tvn istället för att sitta å dö glo på nån serie. Det kan ju också vara härligt men gärna att man varierar 😃