Inlägg av Kammestra

Inlägg som Kammestra har skrivit i forumet

1

Kosmetisk dlc känns ändå rätt så "harmlös".
Alla spenderar sina pengar på olika saker.

Skrivet av Sisyr:

Har inte spelat på länge, men har en snabb fråga om någon här lirar; Har de fixat pathfindingen? Tidigare tog ju alla den vägen som var kortast rent geografiskt, trots att det skulle gå fortare om de tog en omväg eftersom huvudleden var söndersmockad med trafik. Detta ledde till helt omöjliga trafiksituationer, framför allt om man, som jag, ville bygga städer som kändes lite realistiska.

http://forum.ea.com/eaforum/forums/show/4182.page;jsessionid=...

Skummade igenom lite "patch-notes", men det var för mycket text för mig just ikväll

Läste: "Tobias,JAAA!... Dahlqvist.. FAN!

Mindre våld i specialversion av Saints Row IV

Gör blodet grönt!

Skrivet av Zigge__:

Xbox one say hi to E.T in new mexico desert.

Fast nu ska dom gräva upp E.T, så Xbox får ligga där i sin ensamhet.

http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/spela/article16887929.a...

Good stuff!

Skrivet av McKinley:
Skrivet av LoyalCrystalean:
Skrivet av McKinley:
Skrivet av Diskmaskin:

Inget att hänga i granen.. små marginaler i spel gentemot 7970.. hurra?

Kanske inte det men med tanke på att detta kort egentligen var avsett för mid end och inte high end, så borde man snarare bli bekymrad över AMD.
Det faktum att nVidia nu slår AMD på alla fronter så som spelprestanda, strömförbrukning och storlek är definitivt något att hurra över.

Är GTX680 MID-END!!?? Shit jävlar! Undra GTX690 blir då då

Nej, vad jag menar var att nVidia inledningsvis hade för avsikt att tillverka detta kort som mellanklasskort men eftersom AMD förvånade nVidia med sämre prestanda med sitt toppkort valde det gröna laget att börja producera det som ett high-end kort.
Så det riktiga 680-kortet kommer förmodligen att komma vid ett senare tillfälle men med ett annat namn så klart.

Precis. Såhär står det i sweclockers recension.

"Prestanda- eller mellanklass?
Enligt Nvidia var GK104 i själva verket tänkt att användas till Geforce GTX 660 Ti, efterträdaren till mellanklassmodellerna i dagens Geforce GTX 560-serie. Under arbetets gång förbättrades dock prestandan och grafikkortet döptes först till Geforce GTX 670 Ti och sedan Geforce GTX 680, när det stod klart att "modellen är snabbare än Radeon HD 7970".

Nvidia arbetar på ytterligare en högpresterande grafikprocessor, känd under kodnamnet GK110. Denna modell sägs vara den riktiga efterträdaren till GF110 i Geforce GTX 580, men kommer förmodligen inte att dyka upp förrän i årets fjärde kvartal."

Skrivet av Luciphear:

Att man kunde ligga under tanks visste jag inte!

Måste prova att lägga C4 under en!

1