Inlägg av anon_80744
Inlägg som anon_80744 har skrivit i forumet
Gillar hur LoL har sitt F2P. Använd riktiga pengar för KOSMETISKA saker och ingenting som ger dig fördel i spelet
Du tänker nog på HoN ?
FÖr LoL ger visst fördel i och med att man måste köpa hjältarna.
Detta medför att vissa counter-picks inte kan väljas vilket kan resultera i att matchen förloras.
Har spelat lol sedan tidigit 2009. Många av de som är Pro spelare med har jag oftast haft något att göra med, och även om folk vill försöka säga att det är obalanserat på det sättet så håller jag inte alltid med.
Enda gången counterpicks är vettigt är om du spelar draft pick där du kan se vad alla spelar. Om du ska spela det måste du minst ha 16 hjältar innan du börjar spela, kan du inte spela alla dessa 16 du köpt och bara fokuserar på 1-2 så får du skylla dig själv om du möter någon som är mer flexibel.
medans du levlar upp till level 30 eller bara kör blindpicks är det bara tur och otur vad du möter, går inte att counter picka.
Så nej, jag anser det inte vara ett problem. Även om folk köper champions på en låg level karaktär så kan du inte counter-picka ändå för det är just blind pick. Resten förklarade jag ju som sagt tidigare.
Men om vi bortser från counterpicking så är fallet dock fortfarande att en spelare som är lvl 1 och precis har gjort ett account har tillgång till en bråkdel av vad en spelare som är lvl 30 och har spelat ett antal hundra timmar. Det finns 110-120 hjältar och de som är gratis varje vecka är väl knappt 20? Och då nämner jag inte ens runes och masteries.
Hur kan det inte ta bort och vara begränsande för hur kul man har i spelet, om man inte kan spela den hjälte man vill och redan innan kan ha ett underläge tack vare runes och masteries?
Dessutom så kan man köpa hjältar, som är VÄLDIGT relevanta för gameplay, med riktiga pengar och rune pages samt "ip boosts" med mera.
Ifall man väljer att inte köpa en enda hero så tar det flera tusentals timmar (2 till 3 tusen) att låsa upp alla hjältar, som läggs till i snabb takt. Detta tillsammans med runes och masteries gör att medelspelaren troligtvis inte kommer kunna låsa upp allting inom en rimlig tid.
Därför föredrar jag en f2p modell där alla hjältar är upplåsta, som i t ex Dota 2, där man bara kan köpa kosmetiska prylar, som dessutom droppar efter games, så om du har tur kan få ett helt set eller flera delar utan att betala ett öre.
Allt detta tycker jag tar bort från ett spel som utger sig för att vara en proffesionell esports-titel , men med en f2p-modell som inte alls är lämpad för det och som gör allting till en ändlös grind istället.
Jäkligt underhållande avsnitt!
Hoppas själv på Dota 2 på O'Learys, en så kallad Pubstomp =D
Finns det nån som kan säga vilken låt som användes i början av O'Learys o barcraft delen?
Inget Rocksteady? Det finner jag rätt så oroande...
Trodde det hade släppts då Valve bara fortsätter att spamma nycklar, men så var tydligen inte fallet... Då kan det ändå finns någon chans att de fixar shopping UI:t. Fattar inte riktigt vad och hur jag ska shoppa för att shoppa rätt i Dota 2. Även att man fick leta som en galning för att hitta rätt ingredienser i Dota så tyckte jag att det var mycket lättare.
Problemet än så länge är att tutorialen inte är klar än, Valve jobbar på det, och det kommer ju finnas med vid release, tillsammans med en del andra saker de inte har implementerat ( t ex Lan-support, fler spelsätt och eventuellt custom games!)
Just med Dota finns det många saker som är otydliga för nybörjare, som stats, items och mekaniker.
Mitt hopp ligger hos Dota 2 och Valve.
Valve har en historia av att stödja mods och de har även sagt att de kommer fortsätta göra detta för Dota 2.
Det som behövs är en minst lika bra editor som wc3 editorn. Det som de redan har är ju en bättre spelmotor samt client och matchmaking möjligheter.
Vad gött det skulle va om Dota 2 fick en lika stor spelarbas och modstöd som wc3 hade = D
jag har 8 st betakeys, meddela mig om ni vill pröva på.
Helst ska kontot inte vara nyskapat samt inte ha Dota 2 redan.
Jag kan hjälpa genom att svara på frågor om ni är nybörjare.
Ville bara säga att Dota 1 är fortfarande ett av de mest spelade spelen i världen, speciellt i Kina men också i europa och andra delar av asien.
Problemet när man räknar siffrorna är att det spelas över olika klienter, t ex Garena, Battlenet med flera.
Tror därför att när Valve har fixat så att sina servrar kan stödja så många spelare att Dota 2 kan bli riktigt stort, med tanke på att det också är free-to-play men med en, i min mening, överlägsen affärsmodell och bättre klient & funktioner.
Jag har inte något emot LoL särskilt, men Riot har jag börjat ogilla starkt. Valves The International 2 var helt felfritt skött jämfört med LoLs VM som hålls nu, där det märks att Riot inte har fokus på e-sports utan att göra en show; eventet var utomhus så spelarna hade sol i ögonen och kunde inte starta i tid, skärmkonstruktionen var gjord så att spelarna jättelätt kunde fuska genom att se minimapen, de hade inga soundproof booths, utan spelarna kunde se och ibland höra publiken. Det värsta var dock att de inte använde Lan eller save-states, som andra spel har haft sen länge, och spelen på tredje dagen kraschade flera gånger och efter över 7 timmars väntande fick de om senareläggas. Jag förstår inte hur man ska ta LoL som en seriös esport.
Vad som är roligast får ju var o en avgöra, och ingen hindrar en från att spela båda men som esport tycker jag inte LoL har vad som krävs just nu, förutom tittarsiffror.
Det är därflör Dota 2 är en guldgruva för Valve. Se, de behöver inte tjäna några pengar på Dota 2 i sig självt. Och om vi ska se det objektivt, ytterst få företag hade kunnat genomföra den marknadsmodellen som Dota 2 har och hålla sig flytande. Faktum är att Valve är i en sådan unik position att det knappt är något annat företag som hade kunnat göra ett spel, utgå ifrån att gå med förlust med spelet i sig men samtidigt tjäna miljoner.
Jag tror de vill åt alla Dota-spelare och speciellt de i öst. Få dem på steam, ett antal kommer förmodligen börja köpa spel på steam, valve får sin andel och pengarna rullar in. Genialiskt.
Riot gjorde en hel del missar med turnering. Men deras misstag till trots anser jag de rätade upp situationen väldigt väl. Jag gillar Riots interaktion på deras forum.
Tar de lärdom ifrån det här så tror jag nog att LoL kan bli en e-sport i ordets rätta bemärkelse. Som sagt tittarna är där, 500 000 som tittar live via streaming är ingen liten siffra.
Förresten har Dota 2 lagt in någon form av surrender vote system än? Det är det enda som hindrar mig från att spela för tillfället (Känner inte för att lägga ut 45 minuter på en match man garanterat inte kan vinna bara för att motståndarna ska leka med en så länge som möjligt)
Ja, valve har en annan filosofi när det gäller att tjäna pengar och vad som gör ett bra spel.
Vad gäller Riot så verkar de vara ganska aktiva med communityn och försöker rätta till så gott de kan och fortsätta förbättra sitt spel. Inför deras turnering tror jag de tog lite vatten över huvudet och bara försökte ha en så stor prispool som möjligt. Jag tror ändå att konkurrens är bra för alla dota-liknande spelen och kan få företagen att bättra på sina spel och implementera nya funktioner.
Surrender vote finns inte än, på både gott och ont. Vissa gånger vet man ju att det är över när de hoppar på en i fontänen men andra gånger har man gjort riktigt fina comebacks.
Ville bara säga att Dota 1 är fortfarande ett av de mest spelade spelen i världen, speciellt i Kina men också i europa och andra delar av asien.
Problemet när man räknar siffrorna är att det spelas över olika klienter, t ex Garena, Battlenet med flera.
Tror därför att när Valve har fixat så att sina servrar kan stödja så många spelare att Dota 2 kan bli riktigt stort, med tanke på att det också är free-to-play men med en, i min mening, överlägsen affärsmodell och bättre klient & funktioner.
Jag har inte något emot LoL särskilt, men Riot har jag börjat ogilla starkt. Valves The International 2 var helt felfritt skött jämfört med LoLs VM som hålls nu, där det märks att Riot inte har fokus på e-sports utan att göra en show; eventet var utomhus så spelarna hade sol i ögonen och kunde inte starta i tid, skärmkonstruktionen var gjord så att spelarna jättelätt kunde fuska genom att se minimapen, de hade inga soundproof booths, utan spelarna kunde se och ibland höra publiken. Det värsta var dock att de inte använde Lan eller save-states, som andra spel har haft sen länge, och spelen på tredje dagen kraschade flera gånger och efter över 7 timmars väntande fick de om senareläggas. Jag förstår inte hur man ska ta LoL som en seriös esport.
Vad som är roligast får ju var o en avgöra, och ingen hindrar en från att spela båda men som esport tycker jag inte LoL har vad som krävs just nu, förutom tittarsiffror.
Bra initiativ, men Dota 2 har redan haft det här sedan länge, så kallade commendations.
Har haft ganska bra påverkan, men finns inte så mycket uppmuntran till att ge ut såna, man får inga bonusar förutom att folk kanske är villigare att invita dig om dem ser att man är vänlig
Valve kommer säkert finslipa det innan spelet släpps på riktigt
Skicka gärna mail till svt och skriv några uppskattande ord så att vi får se mer e-sport i tv!
Angående "connection to the server timed out" problemet så har jag hittat en lösning som funkar för mig, har kört flera rundor idag utan att få connection lost. Jag fick stänga av UPnP hos routern och hos datorn, här är länk till forumet med instruktioner : http://www.enterbf3.com/viewtopic.php?t=4398
Goro är med, såg han i demot och i någon trailer :> Shao kahn tror jag är med men vet inte om man får spela honom