Innan Liam Hemsworth fick rollen som Geralt av Rivia i Netflix-serien The Witcher hade han varken sett serien eller läst böckerna. Han ser sig ändå som ett Witcher-fan, tack vare "spelet".
Det är fortfarande, än idag, ett av de bästa spelen genom tiderna, och Netflix kontaktade mig för nästan två år sedan och sa att de ville att jag skulle ta över, och jag var väldigt exalterad över att ta mig an den karaktären eftersom jag var ett fan av spelet.
Och med "spelet" får vi anta att det är den monstruöst framgångsrika trean som menas.
Hemsworth berättar detta i en intervju hos Live with Kelly and Mark. Han tillägger att det är "ett av de där spelen som du måste lägga mycket tid på att spela, du måste verkligen lägga ner många timmar. När jag inte surfar, spelar jag Xbox." Innan Hemsworth tackade ja till rollen ville han emellertid se serien och läsa böckerna. Dessutom återvände han till spelet för en uppfräschning.
Fjärde säsongen av The Witcher har inget releasedatum, men att den närmar sig är tydligt. Vi har fått en första teaser, och därmed en glimt av Liam Hemsworth som tar axlar silversvärd och peruk efter Henry Cavill. Han kommer även att spela den vita vargen i femte och sista säsongen.