Efter att ha missat en affär värd 21 miljarder kronor dök Embracer-aktien, och man har börjat lägga ner spel och stänga studior. Nu bekräftas att tidigare operativa chefen (COO) Egil Strunke lämnat företaget. En operativ chef är ofta den näst högsta inom ett företag, som ansvarar för den dagliga verksamheten på ett företag och som lyder under vd:n. I det här fallet Lars Wingefors.
Strunke släpper nyheten via Linkedin, men ger inget specifikt skäl till varför han lämnar.
Förra veckan lämnade jag Embracer Group som COO, och det är med blandade känslor jag skiljs från detta globala företagsfenomen, med rötterna i Karlstad i Sverige. Å ena sidan är jag tacksam för att ha haft möjligheten att arbeta med den enastående Lars Wingefors och alla de andra OTROLIGA kollegorna (för många att nämna!) som jag kommer att vara ledsen över att lämna.
Egil Strunke kommer starta och bygga sitt eget företag: Strunke Games. Han medger att det varit ett "tufft sista år", men han säger också att detta är i linje med branschens svängningar. Han ser på det positivt och tror att Embracer "kommer starkare ur det här" och en "ljus framtid".
I juni klev Saber Interactive-chefen Matthew Karch in som tillförordnad COO på Embracer.