Inlägg av Doed

Inlägg som Doed har skrivit i forumet

Skrivet av anon_1399:

Ja det finns ett program som kallas för ReVive som man kan spela Oculus PCVR spel med andra headsets.
Har dock inga egna erfarenheter av det.

Jag spelar så med Reverb G2 och det fungerar ju det är inte lika smidigt och lika bra prestanda som om man kör Quest 2 eller annan meta-hårdvara dock! Men jag har nyligen börjat spela Lone Echo 2 den vägen och jag har lite stutters och annat emellanåt men generellt fungerar det bra nog för att jag ska tycka det är ok att fortsätta spela.

Skrivet av ace84:

Glöm inte qtt både 3.18.1 och .2 patcherna kommer bli wipes på har cig gått ut med.
Men om patcherna kan hålla sig väldigt stabila som på ptu så kan det bli väldigt nice o chill.

Skulle inte patcherna slås ihop? Eller vart det inte så ändå?

Skrivet av Weeks_death:

Ja, det skall jag göra tack för att du tog dig tid att svara!

Min poäng var inte att vara "passivaggressiv" (fint ord du slängde dig med där dock) på EPIC; poängen var att det ALLTID är gratisspel på EPIC. Att ha en tråd som listar saker där platformen själv annonserar att det är gratis är kanske aningen överflödigt? Det är inte som att någon som har EPIC missar att de lämnar ut gratisspel ganska ofta.

Även om din poäng inte är det så fortsätter du vara det?

Finns ju inget som hindrar er att bidra mer fler titlar på samma sätt som på swec heller för den delen. En post i veckan om att nya spel dykt upp på epic är väl inte särskilt "drunknande" i sig? Har plockat spel både på gog och steam pga denna tråd och bryr mig inte direkt om epic-spelen då jag ändå vet att de kommer varje vecka som vanligt.

Jag nådde ju högre siffror med mitt 3080 i benchmark åtminstone än vad jag förväntade mig, det är alltid nåt. Med lite nedställt kan jag ju utan problem få över 30fps åtminstone!

Nästan så man blir sugen på att dra tillbaks sin Quest 2 som ligger ute till försäljning just nu. Men förhoppningsvis kommer det en PCVR-version framöver!

Ojojoj, internet kommer inte vara glada nu!

Skrivet av KoP:

Fast det betyder ju inte att dom kommer släppa trasiga versioner av sina spel (som Sony påstår) till andra format, dels för att det drabbar dem själva i form utav dålig PR och dels för att det är dom själva som kommer få spendera tid och pengar på att laga spelen. 🤔

Nej precis och det säger jag inte heller, jag säger bara att det inte är så svårt och att det inte är så långt att tänka i de banorna.

Skrivet av KoP:

Vad grundar dom dessa anklagelser på? Känns mera som grundlös pajkastning. 🤔

Att dom är en direkt konkurrent på konsolmarknaden? Jag menar det är inte så att man behöver tänka särskilt långt och Microsoft själva har ju sagt vid tidigare uppköp att om dom släpper multiplatform så ska xbox-versionen vara bättre. Nu utgår jag från att dom menar kring erbjudanden för produkten i sig då men går så klart att vända på alla möjliga sätt.

Älskar hur alla sitter och gissar vad som kommer och inte kommer ingå i 700kr.

Edit: Har redan köpt spelet och förväntar mig att ha roligt för den summan jag betalat och sen får man se. Gjorde samma med Diablo 3, spelar väldigt sällan säsonger eller något annat utan jag köper och spelar för story och sen en hög timmar end-game och sen är jag klar till expansionen kommer.

Skrivet av lerb:

Samma här, jag har stängt av alla andra UI element förutom just pilarna och varvtal/hastighetsmätare. Jag ser ingen "progress mätare" över sträckan och inga deltider som ploppar upp på skärmen under sträckans gång vilket jag tycker fick mig att fokusera mer på körningen.

Pilarna har jag kvar av samma anledning som du, ibland missar man vad han säger och oftast behöver jag inte ens kolla direkt på pilarna utan jag ser på färgen i periferin hur skarp kurvan är, det sker liksom omedvetet tycker jag, haha. Det är en röd fyrkant där uppe nånstans på skärmen så det är nog snart dags att bromsa

Ja precis, jag har allt annat avstängt också, progressmätaren stressar mig mer än något annat speciellt när den visar hur efter man är, då blir jag bara stressad och kör fortare än vad jag klarar av. Så när det kommer till sånt så tycker jag absolut att alla såna UI-element ska stängas av och köra så rent som möjligt. Viss stress gör ju att man kör bättre men för mig räcker det med stressen över alla träd jag riskerar att träffa för att köra bättre. Mer stress förstör bara.

Jag kör i VR, och har pilarna på fortfarande men dom ignoreras främst och lyssnar på kartläsaren till 95%. Ibland så tappar man koncentrationen för en kort stund dock och missar vad som sägs och då har jag pilarna som en fallback. Men jag ignorerar dom i alla andra lägen. Kan vara att det är lättare att ignorera i VR, tror dom ligger en bit ovanför vart man normalt kollar när man försöker hålla sig på vägen.

Skrivet av Tinardirith:

Hur många timmar har ni?

Dirt Rally: 125 timmar
Dirt Rally 2: 94 timmar!

Skrivet av Tom Braider:

Nu hoppas jag att WRC 23 utannonseras snart, och att det stödjer PSVR 2. Vilken dröm det vore!!!

Det borde ju göras kan man tycka, kanske att det kommer lite senare lite beroende på om codies haft dev kit eller inte i god tid. Men ser fram emot och hoppas på ett bra spel!

Har inte hunnit köra, familj och annan sim racing varit före då jag kör endurance men kul att fortsatt följa med i resan på sidan av med allt som skrivs och alla resultat! Denna vecka har det tränats för Bathurst 12 på iracing som jag ska köra med brorsan, målet är att överleva...
Kanske med lite tur hinner trycka in några sträckor av veckans bara för att det är kul!

Inte för att vara sån men varken eye-tracking eller haptic feedback anser jag är "måsten" för VR. Good to have eller nice to have hur man väljer att se på det absolut men det är inga punkter som idag får mig att överväga att köpa ett headset. Jag har själv Quest 2 och Reverb G2 och är mer än nöjd med den funktionalitet de kommer med. Jag sneglar dock på PSVR2 pga förhoppningsvis de exklusiva spelen i spelvärldar jag skulle vilja uppleva i VR. Därmed avvaktar jag själv lite, annars i stort så verkar det vara ett väldigt trevligt VR-headset och har man inte VR redan har jag känslan av att det blir en väldigt bra första upplevelse utan tvekan!

Såg aldrig den extra streamen men vart också besviken på presentationen i sig, grafik är långt ifrån det viktigaste i ett bilspel för mig och när en stor del handlade om sånt så vart det helt ointressant, visst är det kul med bra grafik men jag vill ha en känsla så nära realism dom kan gå. Med 500 bilar förväntar jag mig inte ett simracingmästerverk så klart men alla framsteg är positiva. Jag hörde laserscanned track data och gick igång direkt dock! Men kommer vara redo med min CSL DD och köra på releasedagen åtminstone.

Skrivet av Xstioph:

[off topic]
Tjäna pengar i DR2.. Börjar ledsna på problemet att få ihop deg.. Begriper inte riktigt varför ens "egna" bilar används i daily challenges. Att man på vissa bilar ska behöva lägga över 100k för att ens kunna "tuna" bilen. 🤷‍♂️ Det går lite +/- 0 på reparationer och de små uppgraderingar som jag får råd med. Här om dagen tröttnade jag på att min Aston Martin är låst i karriärläget och köpte en till för att kunna köra den i daily när det är Rally GT, bara för att inse att även DEN behöver uppgraderas med allting!? 😅 Nån som vet om man riskerar att bannas om man fuskar sig till stålar (brukar ju gå att göra i alla spel).

Med tanke på att du är konstant online i det här spelet för att kunna spela så ja, du kommer bli bannad om du fuskar. Själv hade jag inga problem med att samla ihop tillräckligt för att lösa det jag ville med spelet men det brukar väl främst vara lite segt i början för att sen "öppna" upp lite i vinstpengar åtminstone. Minns inte ens längre var så länge sen jag körde något i DR2 som ger vinst på det.

Jag gillar min Xbox Series X rent generellt och gamepass levererar mycket både för PC och på konsol men jag spenderar ändå mest tid med min PS5 och dess exklusiva speltitlar. Jag har dock förhoppningar på att Microsoft kanske ska komma ifatt och ser även fram emot bland annat Forza Motorsport och Starfield samt Obsidians kommande projekt men dessa känns fortfarande "långt" borta ännu. Jag känner dock aldrig att Xboxen var ett dåligt köp, den används frekvent av mig samt barnen men jag själv föredrar spelen och att spela på min PS5 så här långt in i denna generation. Gamepass har dock gett ett fantastiskt värde för pengarna!

Skrivet av anon_1399:

Ja tror Quest 3 kommer kommer kännas som större förbättring mot Quest 2.
Jag gillar att köra trådlöst och har inga problem med artefakter när jag kör mot PC, det är "ett steg mindre" att måsta koppla in kabel. Det är helt enkelt en helt annan känsla att spela trådlöst. Sittande gameplay som racing osv kan man ju köra kabel men annars imo helt onödigt. Men det gäller ju i speciellt fallet Quest att man har rätt förutsättningar med utrustning och nätverk.
Quest 3 kommer ha XR2 Gen 2 som sägs ha minst dubbelprestanda jämfört med XR2 Gen 1 som sitter i Quest 2.

Tycker helt ärligt "dubbel" prestanda låter för lite, speciellt med tanke på hur efter det kan kännas att köra en quest-version av ett spel vs en PC-version.
Sen kabel vs icke kabel den kan jag ju förstå att folk föredrar det ena före det andra osv, Trådlösa mellan quest 2 och PC fungerar ju väldigt bra och gick till och med att köra Beat Saber utan några direkta problem så det är imponerande. Men jag är lite svag mot just artefakter, ett medfött fel eller något tror jag så för mig är kabel ett självklart alternativ även utanför simracing som jag kör mest. Och med kabel till Quest 2 får man ändå bort en större del av artefakterna, förutom just i exempelvis simracing med många långa gråa ytor, så den är ju inte en dålig produkt alls ihop med en PC, eller utan för den delen. Prestandan och grafiken blir lite tråkig bara om man även kör på en hyfsad PC också!

Skrivet av anon_1399:

Hoppas att PSVR2 blir framgångsrik och att det bäddar för spel utvecklade för PSVR2 och PCVR först och sen kan Quest 2 få en nervattnad version
Iom Quest 3 så tror jag dock "problemet" blir lite mindre

Har själv väldigt låga förväntningar på Quest 3 och snapdragons chip i dessa fall, vilket jag antar blir vad dom kommer landa på.
Men med lite tur kan PSVR2 nå framgångar absolut. Jag trivs med kabel i många av fallen där jag spelar VR, inget jag stör mig på och älskar att vara kopplad direkt på grafikkortet och veta att jag slipper artefakter så jag hoppas det kommer en del intressanta såna fast med eye tracking och fokus på foveated rendering ökar.

Skrivet av Fearnox:

Det gör nog rätt i att vänta lite om du är osäker, jag tror att skillnaden blir markant samtidigt som jag väntat i 10 år på bra VR(köpte Oculus DK2) så mitt köpsug är extremt högt. Jag tror att kvalitén kommer motivera priset, men det kan ju var svårt att förutse innan den finns ute. Det är ju alltid en avvägning, men blir det en "måste ha produkt" så är inte priset ett fast hinder. Man lägger tillexempel extrema summor på telefoner även fast att det finns billigare och PS5 säljer som smör även fast att den kostade 50%(6000Kr vs 4000Kr) högre vid release, men är nu uppe i 82.5% högre(7300Kr).

Jag skulle som sagt säga att vi redan får några AAA i närtid i och med RE8, GT7 och förmodligen Horizon:Call of the mountain. Nya remaken av RE4 ska ju få VR content, vilket man kan hoppas blir typ hela spelet. Ace Combat 7 utvecklarna har också indikerat att stöd kan vara påväg. No man sky kanske inte är AAA, men det ska också bli intressant.

Ja alltså det är inte egentligen pengarna i sig som är problemet, jag har två VR-headset redan och 7000kr är mycket pengar men jag har råd. Det ska ju dock fortfarande vara värt det för mig och bara Horizon av de titlar som än så länge kommer är intressant i mina ögon. Det är de exklusiva titlarna jag är ute efter, det mesta andra kan jag redan spela på min PC. Eftersom jag redan har VR och vet vad jag kan förvänta mig också, använder fixed foveated rendering till och med i vissa fall och ser prestandaskillnaden samt att det inte ens stör på en fast nivå så är jag väldigt nyfiken på att testa enbart för eyetracking och fördelarna med foveated rendering där. Men det är så klart inte skäl nog att köpa. Kommer det fler intressanta exklusiva titlar lär jag dock hoppa in.