Sony har stoppat Sackboy i säcken
Trist. Sackboy var inget Astro Bot, men ändå roligt och välgjort.
Aldrig fattat grejen med att Sony hela tiden byter front-maskot... En grej som Nintendo gör rätt med sitt varumärke.
Astro Bot < Sackboy.
Adam Alsings (RIP) svenska tal på första Little Big Planet var så himla mysigt!
Jag tror Sony vill hitta sin Mario(såklart)och de går resurserna till Astrobot just nu. Det har sålt lite sisådär med tanke på installationsbasen för ps5, hoppas Sony presenterar nya högre siffror nästa kvartalsrapport.
Adam Alsings (RIP) svenska tal på första Little Big Planet var så himla mysigt!
Importerade det spelet från Hongkong för jag orkade inte vänta på släppet i Sverige.
Döm av min förvåning när Adams röst även var med på den versionen.
Som du säger, mysigt. 🙂
“All thinking people are atheists.”
Inte spelar något little big planet men sackboy a big adventure spelade jag och dottern väldigt mycket. Väldigt bra spel att spela med ens barn, stor variation på svårighetsgraden på olika banor. Verkligen ett klockrent spel, hade väldigt gärna sett en uppföljare.
Sackboy: A big Adventure hade jag och sambon sjukt roligt med! Galet bra musik också i spelet, licensierade låtar som implementerades på bra sätt. Vi hade galet roligt med alla kostymer man kunde hitta/låsa upp. Jag spelade mycket som en Sackboy-Elvis. Man kan ju låsa sackboy på plats och styra enbart armarna. Jag gjorde det stup i kvarten med Elvis-kläderna (han håller i en mikrofon också) samtidigt som jag gjorde Elvis-ljud IRL 😂 Sambon tyckte det var roligt första 50 gångerna (och jag fortsatte tycka det de resterande 200 gångerna).
Vi älskade spelet båda två. Det kanske inte är något It Takes Two/Split Fiction eller Astro Bot (som dock är single player), men det är riktigt bra! Speciellt om man spelar med minst en person till.
Jag tror Sony vill hitta sin Mario(såklart)och de går resurserna till Astrobot just nu. Det har sålt lite sisådär med tanke på installationsbasen för ps5, hoppas Sony presenterar nya högre siffror nästa kvartalsrapport.
Ja, precis!
Sony har ju misslyckats totalt med att behålla kontinuiteten dock.
Känns väldigt märkligt att byta Sackboy mot ondingen i Until Dawn som är väldigt generisk och från ett spel som var stort för 10 år sedan. Inte så att filmen gjort spelet större direkt då filmen bombade.
Filmen bombade inte, den har tjänat in sina pengar vid det här laget då budgeten var låg och marknadsföringen var relativt billig. Sen att varken spelet eller filmen är något att ha är något helt annat. Knappast ett IP som Sony bör satsa på framåt då det inte finns så mycket mer att ta av, det var tunn premiss redan från början.
Det är ju svårt det här med maskotar och det blir ju nästan forcerat om man försöker "göra" en maskot? Mario blev ju som mer naturligt vad han blev för Nintendo. Sega hade väl Alex Kid som maskot men sen tog Sonic över då han visade sig falla in mer naturligt.
Säckpojken är charming men han hade väl kanske aldrig vad man säger "it"?
"Writer and Fighter"
Little Big Planet var en stor upplevelse när det kom, musiken, den otroliga editorn och att hela familjen spelade tillsammans. Byggde banor som barnen sen fick spela. Vi fixade Platinum tillsammans.
Folk var otroligt kreativa med sina skapelser och det var en stor sorg när allt släcktes ner.
R.I.P Sackboy!