Nintendo stämmer tillbehörstillverkare för "Switch 2-replika"

Robot
Nintendo stämmer tillbehörstillverkare för "Switch 2-replika"

Genki visade upp en replika av konsolen på CES-mässan.

#Genki, #Stämningar, #nyhetstips


Blir intressant att följa detta. Nintendo är som bekant stingsliga med sitt varumärke men svårt att säga om Genki faktiskt gjort något fel, även om det kan tyckas ”moraliskt” tvivelaktigt om inte annat.


signatur

❓ Saknar du Calle Johansson-Sundelius (och Victor Leijonhufvud)? 🎙️ Lyssna på podden Virtuellt och må gott!

Redaktör
Ponny

Tycker det är intressant att Nintendos spel sällan läcker, men att Switch 2-rykten (som visade sig stämma) stod som spön i backen. Nu är det väl knepigare att hemlighålla en konsol då den ska produceras nånstans, etc, och det är fler externa parter involverade.


signatur

En Bamseponny av folket

Medlem

Hoppas de får fast den som visade upp bilder på Switch 2 från fabriken också.


signatur

Jag är introvert och älskar att spendera min lediga tid hemma.

Medlem

Måste vara måndag. Lycka till Nintendo.

Sedan så finns det en update från Nintendo v PocketPair. 3 st patent. Ingen av dem har Nintendo kommit på. Extremt spännande utveckling. Frågan är hur mycket pengar PocketPair kommer kräva för att avgöra detta utanför rätten?

Medlem

Läste dokumentet lite, Nintendo verkar inte glada på Genki. Ska bli intressant och se hur det utspelar sig!

Medlem

Heja Genki


signatur

Det finns bara tre grupper av människor i världen.
De som kan matte och de som inte kan det.

Medlem

Genki kommer förlora detta med största sannolikhet.
De sköt sig rejält i foten tyvärr genom att visa upp det och stoltsera med en "mockup" och säga att de har tillgång till Switch 2 etc till media. De hade även en video där de visade den med logo etc. vilket du inte får göra när du inte ens har tillgång till konsolen eller avtal (se nedan)

Sen detta från stämningen
29. Ensuring the compatibility of Defendant’s accessories would not be possible unless and until Defendant has access to a Nintendo Switch 2 console or to proprietary technical specifications, neither of which Nintendo provided and/or authorized to be provided to Defendant. Therefore, either (1) Defendant is not in possession of a genuine console and thus cannot claim compatibility with enough certainty to make its advertising claims in good faith, or (2) Defendant unlawfully or illicitly obtained an authentic Nintendo Switch 2, or proprietary technical information about the Nintendo Switch 2, prior to the console’s release to the public.

Dock säger ryktet att Genki's CEO köpte en Switch 2 på "black market" som de använde för att kunna göra mockup etc vilket är en sak men att ha logo och säga att du har Switch 2... jadu.


signatur

R7 5800X3D | 6950XT Red Devil | 32GB DDR4 | 34" UW QD-OLED 34M2C6500 + 27" 1440p
Never underestimate the power of stupid people in large groups!

Medlem

Väldigt oproffsigt agerat av Genki, så hoppas de åker dit så det sjunger om det.

Medlem
Skrivet av Majoren:

Väldigt oproffsigt agerat av Genki, så hoppas de åker dit så det sjunger om det.

Det känns mycket sannolikt att de gör det.

Medlem
Skrivet av Fredrik Eriksson:

Tycker det är intressant att Nintendos spel sällan läcker, men att Switch 2-rykten (som visade sig stämma) stod som spön i backen. Nu är det väl knepigare att hemlighålla en konsol då den ska produceras nånstans, etc, och det är fler externa parter involverade.

Ja, många vill få det till att alla rykten och läckor var påhitt av Youtubers och deras egna önskemål och inte vad som faktiskt cirkulerat kring studios, journalister etc. Men det mesta har ju faktiskt stämt! Men mycket som läckt är ju sådant som är utanför Nintendos händer. Få, om ens något, förstapartsspel har ju läckt utan de långa listor av spel har ju kommit från andra studios. Nexthandheld som kunde visa bilder på både konsol och docka i förtid (och bekräfta namnet långt innan det var utannonserat) fick ju lägga händerna på den utanför Nintendos väggar. Så även om de fortfarande är bra på att lägga band på sina egna led är det uppenbart problematiskt att få alla led att göra detsamma. Men kanske stramar de åt leden ytterligare efter detta så det inte blir lika mycket läckor kring Switch 2 Pro / Switch 3.

Skrivet av Majoren:

Väldigt oproffsigt agerat av Genki, så hoppas de åker dit så det sjunger om det.

Ja, de sa ju innan Nintendo fick dem att lämna CES att de hade köpt den illegalt på svarta marknaden (vilket andra visat faktiskt går att göra vilket jag rapporterat om i Switch 2-tråden) så att visa upp en icke utannonserad spelkonsol och röja dess namn innan Nintendo godkänt det var ju inte det smartaste kanske. Har svårt att se att de kommer överleva detta som företag, de har nog satt sin sista potatis skulle jag tro. Får hoppas de kände det var värt det för sin korta stund i rampljuset bara

1
Skriv svar