Inlägg av Kosuda
Inlägg som Kosuda har skrivit i forumet
Fantastiskt att se att dom matar på, pinsamt på rätt sätt vilket gör den underhållande
Jag finner det otroligt ologiskt det du säger. Det är en raketgevär. Det är lite som att man skjuter en nuke på en stad och sen konstanterar att det är helt rimligt att dom som befanns i yttre kanten ska klara sig med lite "splash" skada.
Men fortfarande så undrar jag bara eftersom det var så många som ville ha en mer realistisk cod. Så varför vara så tama och inte våga ta ut svängarna lite? Verkligen demolera byggnader ordentligt. Nu är det lite av en mesig mellan stil. Trist.
Att jämföra ett raketgevär med en nuke är nog lite att ta i. Ändå är det rimligt att den som står i yttre kanten tar mindre skada än den som står i mitten, särskilt i ett multiplayerspel där spelupplevelse och balans står i fokus.
Utgångspunkten är enkel: de prioriterar en balanserad och rolig multiplayerupplevelse.
De försöker inte göra en milsim.
Raketgevär och byggnader är designade för att vara roliga och rättvisa att spela med, inte för att simulera verkligheten fullt ut.
Jag förstår det sista du skriver, men hade man kunnat jämna allt med marken hade det helt enkelt inte blivit bra. Kanske kul för en kort stund.
Så dom ska inte göra skada alls mot fotstoldater? Du måste mer eller mindre få ett headshot med ett raketgevär för att du ska få en kill. Då är vi ändå på quake nivå och vad spelar det för roll att du inte kan glidspringa eller vad det nu var som var så himla bra för spelet skulle se mindre ut som cod? Kan dom inte ha en normal nivå för vapnet så varför har dom det i spelet? Och jag känner att det som är just kul i bf6 är att förstöra miljöerna, och RG är det bästa sättet, varför är tanks så pass dåliga på att få ner en mur? Det är ju A och O att köra en tank, att kunna slå ner en dm tegelvägg
Raketgevär fungerar som oneshot om du träffar överkroppen. Siktar du däremot mot fötter eller skjuter bredvid blir det mindre skada eller bara splash damage. Det är helt rimligt, du ska inte kunna springa in mot tre motståndare, skjuta på marken mellan dem och förvänta dig att alla dör bara för att det är ett raketgevär.
Jag har inte nämnt något om glidspring men det fanns i betan och har funnits i flera tidigare Battlefield spel. När glid inte var möjligt utnyttjade spelare istället hoppmekaniken för att öka sin movement. Vill minnas att de tonade ner det lite efter den öppna betan i BF6.
”Kan de inte ha en normal nivå för vapnet, varför har de det då i spelet?”
Raketgevärets primära syfte är att slå ut fordon och i viss mån byggnader. Det är därför det finns i spelet. Att det inte oneshottar som i MW2 har jag redan förklarat och det säger sig självt.
”Varför är tanks så pass dåliga på att få ner en mur?”
Tanks är i själva verket extremt bra på att riva byggnader. Du kan demolera nästan vad som helst. Kör du rakt genom en byggnad med full fart så rasar den också.
Detta är stort och kan avgöra spelets livslängd, vanliga spellägen blir till slut tråkiga och då behövs nytt innehåll där kommer portal in med egna lägen och kartor skapade av communityn. 5v5 plant and defuse, zombiemode, gun game, hide and seek, möjligheterna är enorma
BF6 raketgevär; tar ut en hel vägg på ett hus.
Också Bf6 raketgevär när man skjuter en trupp på fötterna; absolut ingen skada alls.
Är det 2042 igen eller blir det en smärtfri start?
Om raketgevär fungerade som i verkligheten skulle inga andra vapen vara relevanta (Jo så klart men du förstår min poäng).
De används främst mot stridsvagnar och byggnader. Spelet måste balansera realism med rättvis spelupplevelse online.
Så länge det inte är mindre bra än hur betan var, är vi i goda händer.
Spelar lite LoL, Dota 2 och Skyrim just nu.
Någon som har tips på mods som lägger till nya vapen och rustningar till spelet?
Rekommenderar att gå tillbaka ca 10 år och kollade in spelen som fanns då.
Där kan ni hitta otroligt många underbara lir som garanterat gör erat LAN mycket roligare än vad det är nu.
Mvh