Inlägg av Sn0rt
Inlägg som Sn0rt har skrivit i forumet
Lite oväntat är Returnal ett av de bästa spel jag lirat, så det hade varit mycket trevligt med en uppföljare.
Slutet på Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. Vad fan hände?
Returnal, hade inte så höga förväntningar på det men det växte till en av mina största spelupplevelser någonsin.
Returnal
Bästa spelet jag lirat sedan rdr2.
Trodde inte jag gillade denna typ av spel, men Returnal blåste mig av stolen. Så vacket så stämningsfullt så otroligt bra.
Får nog bli ett varv till.
Beställningsdatum?
2020-03-24 23:31
Dock så har jag redan ett ex så kommer skicka den vidare i kön.
Verkar som om det börjar röra på sig hos webhallen, fick just ett mail att jag kan hämta ut en ps5 disc.
Någon som har fått leverans status från EG som beställdes vid efter 1300, dvs sista maskinerna.
Vid spåring på elgiganten hemsida postal service 201207. Inga vidare info..
Eftersom jag ej har bråttom tog jag ekonomi försändelse..
Bokade 19/11 13:48. Ligger redo för utkörning och skall komma i kväll. Hände inget gällande min beställning förens igår kväll, men när den väl lämande elgiganten gick det fort.
Nu jäklar händer det grejer!
Jag bad om att få ett digitalt kvitto förväg för att kunna söka på det där UID. Undrar om detta har gjort att det blivit något fel i deras system, de flesta här verkar ju få sitt digitala kvitto i samband med att den skickas.
Nu ska jag inte spamma sönder forumet, men ni andra som inte heller hört något, vad har ni för leveransalternativ? Expressfrakt med hemleverans? Man har ju bara hört om att folk fått skickat till ombud. Tänker om det kan ha något med det att göra.
Expressfrakt, inga livstecken från EG.
Inte heller jag har hört någon från EG sedan beställningen av en ps5 disc den 19/11 vid 13 tiden. Har expressfrakt, hade varit skönt att få veta att den skickats.
Dem hanterade den bättre. Dem verkade vara bättre på att förutspå tillgången. Och hade endast öppen bokningen under ett kort tag sent i höstas, för så många maskiner de hade blivit tilldelade.
Sedan verkar de ha fått lite fler än de trott, och kunnat släppa små extrasläpp.
webhallen se och lär.
Kan hända att de som bor i lite större städer får sin leverans tidigare från EG, vilket kan förklara varför vissa redan fått mejl, medan andra inte. Bor själv i en mindre håla (i Småland) och har inte fått någon info än så länge. Det digitala kvittot säger dock:
"1 POSTALEXPRESS Leveranssätt: Express Postal Services : 20.12.07
19. nov, kl. 12:34 - Postal Services : 20.12.07"
Så antar att det skickas på måndag.
Bor i Malmö, knep en disc version med expressfrakt den 19: vid 13 tiden.
Still nothing...
Ni som har bokat från EG, vad är det för digitalt kvitto ni partar om? Jag kan inte minnas att jag fått något sådant.
Är det någon som varit i kontakt med EG ang. förväntat leveransdatum på de som beställde vid 13:30 tiden?
Tänkte ringa dem och fråga men det var 170 personer före mig i kön.
Har EG pytsat ut lite enheter i stötar under dagen? Jag lyckades få igenom en beställning(disc) kl 13.38, men det verkar som andra även beställt kl 9 och kl 12.
Jag lyckades just beställa en ps5:a hos elgiganten.
Episkt är rätt ord.. jag bokade på Webhallen 2019-10-22 och jag fick det "härliga" mailet från dem i måndag med
Det du vill veta: Du kommer få din enhet under 2021 (mer information följer…)
Det mailet... Vilket djävla antiklimax.
Lär nog vara stört omöjligt att få tag på en enhet nu när de går för så höga priser på blocket, antar att det sitter ett gäng hajar som bara köper för att sälja vidare.
Mitt stora misstag var att boka via webhallen, bokade i börjar av 2020 men deras förbokningskö verkar ju vara episkt lång.