Tester
Här hittar du våra senaste tester inom spel, hårdvara och tillbehör!
Här hittar du våra senaste tester inom spel, hårdvara och tillbehör!
Året är 1990, jag är åtta år och klockan halv tio ringer det ut för tjugominutersrast. Först ut på skolgården vinner, det ska kastas pappersflygplan som vikts i smyg under lektionen. Någon demonstrerar filmrullens överlägsenhet över pappersditon som komponent i rönnbärsskjutare, med sjysta blåmärken som följd. På gympalektionen spelar vi spökboll och efter skolan ska polarens nya bilbana köras in.
Ända sedan 1996 då Diablo slog igenom har det släppts ett antal så kallade Diablo-dödare varje år. Elva år senare kommer nu ännu en - Avencast: Rise of the Mage - och frågan lyder som följer: är det äntligen dags för ett tronskifte?
Sätt dig bekvämt och rätta till läsglasögonen. Du kommer strax att läsa en hyllning av det bästa spelet till Nintendo Wii.
Jag vet ärligt talat inte vad jag ska tycka om Fifa Manager 08. Är det bra, nästan genialiskt, eller en halvtaskig kopia på all världens andra managerspel? Ja, det logiska är väl att spelet (och betyget) hamnar någonstans där mittemellan. Så blir det också.
Tre flygfarkoster, ett lass nya uppdrag och bitvis än mer bländande grafik - Flight Simulator X-tillägget ger mer av allt. Räcker det hela vägen?
Min negativa syn på konsoler fick mer ved i elden när det först sades att det lovande Gears of Wars inte skulle släppas på pc. På E3-mässan i somras kom dock lika glada som motsatta besked.
Saber Interactive var sju buggar från att släppa TimeShift när Sierra frågade om de ville ha ett år till på sig att göra spelet. Saber svarade ja och har under det senaste året byggt om TimeShift från grunden. Var det värt besväret? Kortfattat: ja. Om de har skapat ett fps som kan konkurrera med det tuffa motståndet är tyvärr en annan fråga.
Duff-öl, gula gubbar och munkar. Japp, jag befinner mig i Simpsons och sparkar stjärt på chokladharar och elaka mobbare.