Skribent
Animal Well

Det tar inte lång tid att förstå att Animal Well är något unikt. Det är ett metroidvania helt och hållet fokuserat på utforskande och pussel. Det finns ingen övergripande handling att tala om, ingen dialog och inga karaktärer att interagera med i spelvärlden. Du spelar som en identitetslös liten klump och ska hitta fyra stycken eldar utspridda i spelvärlden. Vad, hur eller varför är frågor som aldrig besvaras men det behövs heller inte.

Metroidvania-formeln är en av de få saker som känns bekanta i Animal Well. Du löser pussel för att hitta nya föremål, som i sin tur gör att du kan komma till nya områden och lösa fler pussel. Det finns för det mesta ingen utstakad väg att gå, utan områdena kan för det mesta utforskas i valfri ordning. På vägen hittar du som nämnt verktyg som hjälper dig lösa fler pussel, men förvänta dig inget dubbelhopp, dash eller liknande som i andra spel i samma genre.

Även här har spelet såklart sin egen twist på konceptet. I Animal Well får du istället en jojo, en frisbee och en rad andra till synes helt slumpmässiga föremål. Alla har också mer än ett användningsområde förutom det mest uppenbara, vilket uppmuntrar till experimenterande för att se hur miljön reagerar på dem. Frisbeen kan exempelvis både användas för att aktivera spakar på avstånd men även för att distrahera hundar som jagar den istället för dig, så att du kan ta dig förbi dem oskadd.

Som namnet antyder är spelet fullt av olika djur du stöter på, vissa mer vänligt inställda än andra. Du träffar på allt från hundar, katter och kaniner till känguru och struts, vilket får spelvärlden att kännas tämligen unik. Spelet har heller inga strider, så kommer du i kontakt med något som vill äta upp dig gäller det för det mesta bara att springa eller distrahera dem med något av dina föremål du har samlat på dig.

Resan går genom fyra områden, alla självklart med ett djur som tema. Att att du besöker samma område otaliga gånger gör inget, mycket tack vare stämningen och den fantastiska ljuddesignen. Detta är utan tvekan en av spelets stora styrkor och trots den simpla pixelgrafiken är det väldigt atmosfäriskt och tankarna förs till Super Metroid, med ekon som hörs i tunnlarna, vatten som droppar och ljus och skuggor som studsar mot väggarna. Vad som till en början ser gulligt och harmlöst ut blir snabbt lite kusligt.

Genren trogen finns det gott om pussel och gåtor att lösa, som är alltifrån busenkla till snudd på omöjliga. Eller, det kan i alla fall kännas så ibland men med ett fåtal undantag finns det alltid en logisk lösning. Svårighetsgraden är väl avvägd och man blir aldrig frustrerad över att inte kunna lösa ett pussel. Skulle man köra fast finns det alltid ett annat pussel att ta sig an eller ett hemligt rum att upptäcka under tiden man funderar på lösningen.

När man väl har löst alla pussel, hittat alla eldar och eftertexterna rullar över skärmen finns det ungefär lika mycket kvar att göra för att få ut det sista av spelet. Precis när du tror att du hittat allt uppenbarar sig ytterligare lager och du gräver dig djupare och djupare ner i spelets hemligheter. Här blir onlineguider nästan ett krav och lösningarna lutar åt smått bisarra, men det känns snarare spännande och roligt än frustrerande.

Med sin unika spelvärld, vackra miljöer och kluriga pussel erbjuder Animal Well något som få andra i genren kan mäta sig med. Med upptäckande som främsta drivkraft blir det aldrig tråkigt och när eftertexterna rullar för sista gången och jag lämnas med fler frågor än svar känns det ganska passande. TIll och med när man upptäckt allt finns lite av mystiken kvar.

Animal Well
5
Mästerligt
+
Lagom svåra pussel
+
Ljuddesignen och atmosfären
+
Vackra miljöer
+
Upptäckarlustan tar aldrig slut
-
Vissa pussel är lite väl obskyra
Det här betyder betygen på FZ
Skribent

Har bara hunnit köra några inledande minuter, men jäklar vilken skön känsla det är i Animal Well, mycket tack vare ljudet.

Medlem

Verkar smått fantastiskt. Måste testa.

Redaktör

Snygg text, André. 👍


signatur
Medlem

Ligger på min önskelista på Steam.


signatur

Jag är introvert och älskar att spendera min lediga tid hemma.

Medlem

Härligt! Får nog bli ett köp.


signatur

Spana in mina "Chiptunes on Crack"
https://www.youtube.com/c/SwedishWargoat

Medlem

Verkar fantastiskt, absolut något som ska spelas. Lite synd att det inte kommer till PS4, så det blir väl ett köp till PC eller Switch.

Medlem

Detta spel kan jag varmt rekommendera 👍

Medlem

kul spel men jag la ner efter ett tag då många av pusslen var tids baserade t.ex gör detta innan detta händer. Tidspress är inget kul och ger mig bara stress.


signatur

Den som vet vet.

Skärmdumpsmästare

Härlig text, delar tyvärr inte riktigt dina känslor angående metroidvania men blir nästan lite sugen


signatur

En glad kalmarit boende på Gotland!

Medlem

Jag har försökt få upp damens ögon för spel ett tag och sen hon hittade Animal well har hon ockuperat PS5an Riktigt mysigt spel att lira "ihop", mycket pussel och tänkande. Inte alls lika enformigt som jag trodde på förväg, utan man ändrar sin spelstil och sitt tänkande hela tiden i takt med att nya verktyg låses upp. Håller med om att det är en 5poängare. Klockrent spel! Vill minnas att det är gratis om man har PS plus 👍.

1
Skriv svar