Nyckelord: xcom-enemy-unknown

85 artiklar i arkivet.

Filtrera
16

Xcom försenas – med ett år

Kan släppas så sent som 2014. Men var lugna, det rör sig om fps-titeln och inte den hajpade strategicomebacken.

10

Djupdyk ner i Xcom: Enemy Unknown

Släppdatum tidigare under dagen och färsk utvecklardagbok framåt nattningen. Ta för dig!

8

Xcom: Enemy Unknown får släppdatum

Den legendariska strategirollspelsserien gör comeback i oktober.

20

Konstinblick i nya Xcom: Enemy Unknown

Missa inte när Firaxis Game snackar och har det gött i vårt filmarkiv.

19

Xcom: Enemy Unknown – moddvänligt och pc-anpassat

Firaxis vet vad pc-spelarna vill ha, och de lovar att ge dem det i den nya tolkningen av X-com.

32

Djupdyk ner i Xcom: Enemy Unknown

Utvecklarna Firaxis snackar om vad de tänker uppnå med den uppföljaren/nyversionen till den hyllade strategiklassikern. Filmtajm!

18

Xcom: Enemy Unknown ska passa alla

Firaxis hoppas nyversionen ska passa strategifans, actionfans och rollspelare i en enda ohelig röra.

36

Nya bilder från retrodoftande Xcom

Under året släpps inte mindre än två nya Xcom-titlar: ett redan utskällt fps och ett strategispel som nyligen utannonserades. Det senare har vi färska bilder på.

22

Första bilderna från nya Xcom: Enemy Unknown

Innehar både realtid och omgångsbaserade inslag, samtidigt som det tar bort vissa "tröttsamma" microinslag från föregångaren för att blidka alla. Fast, soldater dör fortfarande permanent.

30

Xcom återuppstår - på riktigt

Strategititel från Civilization-skaparna Firaxis. Retroflörten som vart utlovad i och med Game Informer.